Dünya Bidendan Ukraynaya bir şok daha Askeri yardımı askıya aldı

Biden'dan Ukrayna'ya bir şok daha: Askeri yardımı askıya aldı

ABD, Ukrayna’ya yapılacak 200 milyon dolarlık askeri yardım paketini askıya aldı. Ukrayna’da şok etkisi oluşturan karar, geçen salı günü gerçekleşen zirveden sonra “Biden’dan Putin’e yeni taviz” yorumuna neden oldu. Daha önce ABD Başkanı, Rusya’nın “kırmızı çizgi” restine adeta uyacak şekilde Ukrayna’yı pazarlık masasına koymuştu.

Abone Ol Google News
Dış Haberler Yeni Şafak
Bidendan Ukraynaya bir şok daha: Askeri yardımı askıya aldı, Rusya ile Ukrayna savaşacak mı?
Arşiv

ABD Başkanı Joe Biden ile Rus mevkidaşı Vladimir Putin’in video konferans yoluyla geçen hafta gerçekleştirdiği zirvenin ardından Ukrayna’ya bir şok daha geldi. Beyaz Saray, Kiev’e yapılacak 200 milyon dolarlık askeri yardım paketinin tedarikini askıya aldığını duyurdu. Washington, kararın Ukrayna ile Rusya arasındaki krizin diplomatik yollarla çözümüne katkı sağlayacağı gerekçesiyle alındığını öne sürse de, bunun Biden’ın Putin’e verdiği tavizlerden bir başkası olabileceği belirtiliyor. Daha önce görüşmede Rus liderin ABD Başkanı’ndan, “NATO’nun doğuya genişlemeyeceğine dair” garanti istediği, Biden’ın ise hem bu konuda taviz verdiği hem de Ukrayna’yı pazarlık masasına koyduğu öne sürülmüştü.

Biden’dan Putin’e büyük taviz: Ukrayna’yı pazarlık
masasına koydu
DÜNYA
Biden’dan Putin’e büyük taviz: Ukrayna’yı pazarlık masasına koydu

Joe Biden
Joe Biden

KİEV’İN TALEPLERİNE RAĞMEN

  • ABD merkezli NBC televizyonu, Washington’ın Ukrayna’ya göndermek üzere hazırladığı 200 milyon dolarlık askeri yardımın tedarik sürecini askıya aldığını bildirdi. Habere göre yardım, Kiev’in talepleri ve bazı ABD’li yetkililerin çağrılarına rağmen askıya alınırken, söz konusu karar ise iki ülke arasındaki duruma diplomatik çözüm bulunması için zaman tanımak adına verildi.

ABD'den Rusya’ya Ukrayna tehdidi: Yaptırımları uygulamaya hazırız
DÜNYA
ABD'den Rusya’ya Ukrayna tehdidi: Yaptırımları uygulamaya hazırız

Vladimir Zelenskiy
Vladimir Zelenskiy

SÖZÜNDEN CAYDI

NBC’ye konuşan kaynakların aktardığı bilgiye göre, Biden’ın 3-4 haftadır masasında duran bu paketi geçen hafta onaylaması ve yeni destek önlemlerini duyurması bekleniyordu. Ancak Beyaz Saray nihai kararı ileri bir tarihe erteledi. Kiev’in, yardımın askıya alınmasının nedenini anlayamadığını ve şoka uğradığını ifade eden kaynaklar, Ukraynalı yetkililerin daha bir ay önce ABD’den teçhizat talep ettiğini ve olumlu yanıt aldığını aktardı.

ABD istihbaratından sızan belgede Rusya’nın Ukrayna'yı işgale hazırlandığı iddia edildi
DÜNYA
ABD istihbaratından sızan belgede Rusya’nın Ukrayna'yı işgale hazırlandığı iddia edildi

PAZARLIK MASASINA KOYDU

  • Geçen hafta salı günü gerçekleşen sanal zirvede Biden’ın, Rusya’nın ‘kırmızı çizgi’ olarak nitelediği “NATO’nun doğuya doğru genişleme ve Ukrayna’yı üye kabul etme” endişelerini müzakere etmeyi kabul ettiği öne sürülmüştü. İngiliz Financial Times gazetesi, ABD’nin önemli bir diplomatik tavizde bulunarak Ukrayna’yı pazarlık masasına koyduğunu yazmıştı. Haberde Washington’ın, en az dört büyük NATO üyesi ülkeyle birlikte Moskova ile üst düzey görüşmeler yapacağı belirtilmişti.

Ukrayna Savunma Bakanı'ndan korkutan açıklama: Olası savaş Avrupa için feci sonuçlar doğuracak
DÜNYA
Ukrayna Savunma Bakanı'ndan korkutan açıklama: Olası savaş Avrupa için feci sonuçlar doğuracak

G7’den kurusıkı açıklama

ABD, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere’den oluşan G7 ülkeleri, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının büyük sonuçlarının olacağı uyarısında bulundu. Liverpool’da düzenlenen G7 Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrası konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerilime ilişkin, “Bu G7 Toplantısı’ndan (Rusya Devlet Başkanı) Vladimir Putin’e çok net bir mesaj gönderdik. Toplantıda, Rusya’nın Ukrayna’ya herhangi bir müdahalesinin ciddi maliyeti olacağı konusunda nettik” ifadelerini kullandı.

Putin-Biden görüşmesi sona erdi: ABD Ukrayna için yaptırım uyarısında bulundu
DÜNYA
Putin-Biden görüşmesi sona erdi: ABD Ukrayna için yaptırım uyarısında bulundu

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.