Dünya Binler ırkçılara karşı

Binler ırkçılara karşı

Avusturya’da “Kimlikçiler Hareketi” isimli ırkçı grup üyelerinin gösterisi, çok sayıda ırkçılık karşıtı grubun düzenlediği gösteriyle protesto edildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
​Avusturya’da ​binler ırkçılara karşı​ protesto gösterisi düzenledi
​Avusturya’da ​binler ırkçılara karşı​ protesto gösterisi düzenledi

Avusturya'nın başkenti Viyana'da ırkçı "Kimlikçiler Hareketi"nin gösterisi, ırkçılık karşıtı grupların düzenlediği gösteriyle protesto edildi.

Adalet Bakanlığı önünde toplanan ırkçı, mülteci ve Müslüman karşıtı Kimlikçiler üyesi yaklaşık 150 kişinin gösterisine karşılık, ırkçılık karşıtı 2 binin üzerinde kişi de Viyana Üniversitesi önünde "Irkçılığa karşı ayağa kalk", "Nazilere hayır", "Irkçılık ve faşizme karşı omuz omuza" yazılı pankartlarla gösteri düzenledi.

Linkswende sivil toplum kuruluşu adına konuşan Karin Wilflingseder, “Kimlikçilerin demokrasi dışı, ırkçı düşüncelerini yaymalarına müsaade etmemek için bu gösteriyi gerçekleştirmek istedik” dedi.

Yazar ve siyaset bilimci Ishraga Mustafa da ırkçı politikaların, Avrupa’da yeni bir durum olmadığını belirterek, özellikle aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisinin (FPÖ) Müslümanlar ve yabancılara yönelik ırkçı politikalarına dikkati çekti.

Kimlikçiler tahrik etti

Konuşmaların ardından göstericiler, ırkçı Kimlikçiler'in gösteri yapmak üzere toplandığı Adalet Bakanlığı önüne yürüdü. Polis, göstericilerle Kimlikçiler arasında barikat oluşturarak, iki grubu birbirinden uzak tuttu. Ancak bazı Kimlikçiler Hareketi üyelerinin tahrikleri nedeniyle karşıt grup ve polis arasında arbede yaşandı.

AB'nin INSTEX için bahanesi kalmadı
DÜNYA
AB'nin INSTEX için bahanesi kalmadı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.