Dünya Biontech Afrikada aşı üretim tesisi kuruyor

Biontech Afrika'da aşı üretim tesisi kuruyor

Afrika'da Binotech aşı üretim merkezi kuruluyor. Şirketin kurucularından Şahin, kıtada aşı üretim tesisinin mümkün olduğunu ve bunu hayata geçireceklerini bildirdi.

Haber Merkezi Diğer
Biontech Afrikada aşı üretim tesisi kuruyor
Uğur Şahin.

Afrika'da Binotech aşı üretim merkezi kuruluyor. Profesör Uğur Şahin'in kurucu ortaklarından olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech, Afrika kıtasında mRNA aşı üretim tesisleri inşa etmeyi planlıyor.

BioNTech, koronavirüsün haricindeki hastalıklarla da mücadele için uzun vadeli bir çabanın parçası olarak Afrika'ya açılmayı hedefliyor.

ÜRETİM KAPASİTESİ ARTIRILACAK

Financial Times'ın haberine göre, şirket, Avrupa Birliği'nin (AB) aşıların yüzde 99'undan fazlasını ithal eden Afrika'daki aşı üretim kapasitesini artırmaya yönelmesiyle harekete geçti.

Şahin, İngiltere'deki G7 Zirvesi öncesinde Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüntülü görüşmesinde Afrika'ya dair planlarını anlattı.

BioNTech, Afrika da aşı üretim tesisi kuracak #1

TEDAVİ ÜRETECEK

Şahin, "Teknoloji açısından Afrika'da aşı üretiminin mümkün olmaması için hiçbir neden yok. Bunu mümkün kılmalıyız." dedi.

Türk profesör, BioNTech'in Afrika'da yaklaşık 12 ay içinde "aşı dozlarını doldurmak için" bir ortak bulmasını ve eğitmesini hedeflediğini söyledi.

Uğur Şahin, ayrıca kıtada gelecekteki tüm tesislerin orta ve düşük gelirli ülkeler için kâr amacı gütmeyen oranlarda tedaviler üreteceğini ifade etti.

BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin: BioNTech aşısı mutasyona karşı etkili
OYNAT 02:09
BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin: BioNTech aşısı mutasyona karşı etkili
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin canlı yayında yaptığı konuşmada,' Aşıyı 30'dan fazla virüs varyantında denedik, mutasyonlara karşı etki gösteriyor. Bu hafta içerisinde Hindistan mutantını da deneylerden geçirdik ve aşılarımız yüzde 25-30 aralığında etkili.' dedi.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.