DünyaBM, Havicedeki sivillerin güvenliğinden endişeli

BM, Havice'deki sivillerin güvenliğinden endişeli

Birleşmiş Milletler, Kerkük'e bağlı Havice'de 78 bin sivilin yaşamından endişe edildiğini duyurdu.

Haber MerkeziAA
Havice'deki siviller
Havice'deki siviller

Birleşmiş Milletler (BM), Irak'ın kuzeyindeki Kerkük'e bağlı Havice ilçesindeki 78 bin sivilin güvenliğinden endişe edildiğini bildirdi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke, BM Cenevre Ofisi'nde yaptığı açıklamada, Irak güçlerinin Havice'yi DEAŞ terör örgütünden kurtarmak için yürüttüğü operasyonun başlangıcından bu yana 12 bin 500 sivilin ilçeden kaçtığını söyledi.

Laerke, güvenlik güçlerinin ilçenin merkezine doğru ilerledikçe önümüzdeki iki gün içinde daha fazla sivilin bölgeyi terk etmesinin beklendiğini ifade etti.

Havice'de halen yaklaşık 78 bin sivilin yaşadığını tahmin ettiklerini belirten Laerke, bu korumasız durumdaki sivillerin yaşamlarına ilişkin endişe duyduklarını vurguladı. Laerke, çatışan taraflara her türlü şartta birinci önceliğin sivillerin korunması olduğunu hatırlatarak, bu insanların Havice'den güvenli bir şekilde tahliye edilmesi için çağrıda bulundu.

Laerke, BM öncülüğündeki insani yardım kuruluşlarının farklı kontrol noktalarında bölgeden kaçan sivillere yardımcı olduğunu ve 92 bin kişiyi misafir edecek sığınmacı kamplarının hazırlığının tamamlandığını kaydetti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Havice'yi kurtarma operasyonunun ilk aşamasının 21 Eylül, ikinci aşamasının ise 29 Eylül'de başladığını duyurmuştu.


Saygın Soysal Çukur'a dahil oldu
Hayat

Saygın Soysal Çukur'a dahil oldu

Baş rollerinde Aras Bulut İynemli, Dilan Çiçek Deniz, Ercan Kesal ve Perihan Savaş'ın rol aldığı Çukur'un 22. bölümünde Saygın Soysal, Elvis karakteriyle diziye dahil oldu.
Ordulu öğrenciler hurdalıktan aldığı aracı bakın ne hale getirdi
Teknoloji

Ordulu öğrenciler hurdalıktan aldığı aracı bakın ne hale getirdi

Ordu'da bir grup lise öğrencisi, hurdalıktan aldıkları otomobili "Akıncı Seyt 4" adını verdikleri, görsel ve sesli uyarı gönderebilen araca dönüştürdü. Ayrıca askeri araç görünümüne kavuşturulan araç, uzaktan kumanda ile de yönetilebiliyor.
Korkunç olay: Kapıyı açınca çığlık çığlığa kaldı
Gündem

Korkunç olay: Kapıyı açınca çığlık çığlığa kaldı

Adana'da evinin yakınında serada olan anne eve geldiğinde oğlunun boynunun bazanın içine sıkışmış halde görünce çığlık çığlığa kaldı. Komşuları ile çocuğunu bazanın altından çıkartıp hastaneye kaldırdı ancak kurtaramadı.
Mehmed Bir Cihan Fatihi'ne şoke eden sözler: Bu ne rezilliktir?
Hayat

Mehmed Bir Cihan Fatihi'ne şoke eden sözler: Bu ne rezilliktir?

Önceki gün ilk bölümüyle ekrana gelen 'Mehmed Bir Cihan Fatihi' dizisini yerden yere vuran Hıncal Uluç, "Benim insanım eroin, bonzai mi alıp oturuyorlar ekran başına? Bu ne rezilliktir" dedi.
En güzel Cuma mesajları 23 Mart!
Gündem

En güzel Cuma mesajları 23 Mart!

İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde Müslümanlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güzel, anlamlı, resimli, özlü, güzel ve güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde 23 Mart'a özel en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz.