DünyaBurundi FETÖ okullarını Maarif Vakfına devrediyor

Burundi FETÖ okullarını Maarif Vakfına devrediyor

Burundi'nin Ankara Büyükelçisi Nkurabagaya, ülkesindeki FETÖ okullarının Maarif Vakfı'na devredileceğini belirterek, Maarif Vakfı'nın Burundi'de temsilcilik açacağını açıkladı.

Haber MerkeziAA
Burundi'nin Ankara Büyükelçisi Joel Nkurabagaya
Burundi'nin Ankara Büyükelçisi Joel Nkurabagaya

Burundi'nin Ankara Büyükelçisi Joel Nkurabagaya, Burundi hükümetinin ülkedeki FETÖ okullarını Türkiye Maarif Vakfına (TMV) devretme kararını işaret ederek "Maarif Vakfı yakında Burundi'de temsilcilik açacak." dedi.

Büyükelçi Nkurabagaya, Türkiye-Burundi ilişkilerini ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından oluşturulan soruşturma komisyonunun ülkesine ilişkin 4 Eylül'de yayımladığı raporunu değerlendirdi.

Nkurabagaya, Burundi'nin Ankara Büyükelçiliğinin 2014'te açıldığını hatırlatarak "Bu süreçte birçok şey yaptık. İki ülke 10'u aşkın iş birliği anlaşması imzaladı. Bu anlaşmalardan bazılarının yasal süreçlerinin tamamlanması için çalışıyoruz." diye konuştu.

Büyükelçi Nkurabagaya, iki ülkenin büyükelçilik açılmadan önce de eğitim, sağlık, ekonomi gibi birçok alanda iş birliği yaptığını belirterek "Türk hükümetinin Bujumbura'da büyükelçilik açma isteği de güzel bir haber. İlişkilerimizde çok olumlu ve iyi yönde ilerliyoruz." dedi.

  • Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra ülkesinin Türkiye'ye verdiği desteği vurgulayan Nkurabagaya, Burundi hükümetinin ülkedeki FETÖ'ye ait tüm yapıların izinlerini iptal ederek örgütün eğitim kurumlarını Türkiye Maarif Vakfına (TMV) devretme kararını da değerlendirdi.

Büyükelçi Nkurabagaya, mayıs ayında Türkiye ve Burundi arasında bu konuya ilişkin görüşmeler yapıldığını hatırlatarak "Maarif Vakfı yakında Burundi'de temsilcilik açacak. Okulların devri ve diğer konulara ilişkin temasları yakından yapma, devredilen okul sayısını tam olarak söyleyebilme imkanımız olacak." dedi.

Burundi Dış İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Alain Aime Nyamitwe'nin haziran ayında Türkiye'ye yaptığı ziyareti anımsatan Nkurabagaya, ekonomik konuları ele almak için Burundi'den Türkiye'ye üst düzey bir heyetin yakında geleceğini söyledi.

Nyamitwe'nin Türkiye ziyaretinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu Burundi'ye davet ettiğini belirten Büyükelçi Nkurabagaya, "Kendisini Burundi'de ağırlamaktan her zaman memnuniyet duyarız. Ayrıca cumhurbaşkanlarımız seviyesinde görüşmelerin de yakında yapılmasını umuyoruz." diye konuştu.

"BM'nin Burundi raporu yanlış bilgilere dayanıyor"

Büyükelçi Nkurabagaya, BM soruşturma komisyonu başkanı Fatsah Ouguergouz tarafından açıklanan, Burundi'de insan haklarının ihlal edildiği belirtilen raporu da değerlendirdi.

  • Raporun yanlış bilgilere dayandığını savunan Nkurabagaya, BM İnsan Hakları Konseyinin, ülkede 2015'te düzenlenen darbe girişimi ve şiddetli sokak gösterilerinin ardından "gerçeği yansıtmayan birçok rapor ortaya koyduğunu" söyledi. Nkurabagaya, "Bu raporlar darbe girişimi sırasında bu şiddet olaylarına karışmış kişilerden gelen yanlış bilgilere dayanıyor." dedi.

Büyükelçi Nkurabagaya, 29 Eylül'e kadar Cenevre'de İnsan Hakları Konseyinde ele alınacak son raporda sadece suçlamalara yer verildiğini savunarak "Uluslararası kamuoyunu Burundi'deki bazı gerçekleri görmeye davet ediyorum." ifadesini kullandı.

Burundi hükümetinin Cenevre'de ele alınacak raporu reddettiğini vurgulayan Büyükelçi, "İnsan Hakları Konseyi ve onun soruşturma komisyonu gerçekten Burundi'ye destek olmak ve Burundi halkına yardım etmek istiyorsa önce bu işlenen suçların ülke dışındaki sorumlularını soruşturmalı ve onları barındıranlara da suçluları Burundi adaletine teslim etme çağrısı yapmalı." diye konuştu.

BM tarafından oluşturulan soruşturma komisyonunun hazırladığı, 4 Eylül'de açıklanan raporda, ülkede insanlığa karşı suç işlendiği belirtilmişti. Komisyon Başkanı Ouguergouz, raporun tanıtıldığı basın toplantısında, "ülkedeki ihlallerin büyüklüğü ve vahşiliği karşısında dehşete kapıldıklarını" söylemişti.

Burundi'de 10 yıldır iktidarda bulunan Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın, hükümetle silahlı gruplar arasında Ağustos 2000'de imzalanan Aruşa Anlaşması'nda yer alan "Devlet Başkanı'nın yalnızca iki kez seçilebileceğine" ilişkin maddeye rağmen, Nisan 2015'te üçüncü kez devlet başkanlığı için adaylığını açıklamasının ardından ülkede siyasi kriz ve şiddet olayları başlamıştı.

BM verilerine göre, ülkede son 1,5 yıldaki şiddet olaylarında binden fazla kişi yaşamını yitirdi, yaklaşık 420 bin kişi güvenli bölgelere göç etmek zorunda kaldı. Uluslararası Af Örgütü, Ocak 2016'da Burundi'nin batısındaki Buringa'da 9 toplu mezar bulunduğunu belirterek buna ilişkin bazı uydu fotoğrafları yayınlamıştı.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.