DünyaÇavuşoğlundan IKBY açıklaması

Çavuşoğlu'ndan IKBY açıklaması

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "IKBY'ye henüz verilmiş bir süre yok, süre limiti yok şu zamana kadar ama bu sürenin de verilmesi gerekiyor. O sürede gerekli adımlar atılırsa atılır, atılmazsa Irak yönetiminin talepleri ve attığı adımlar bizim için önemli bir kriter olacaktır" dedi.

Haber MerkeziAA
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) henüz verilmiş bir süre olmadığını ama verilmesinin gerektiğini belirterek, "O sürede gerekli adımlar atılırsa atılır, atılmazsa Irak yönetiminin talepleri ve attığı adımlar bizim için önemli bir kriter olacaktır." dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile Dışişleri Bakanlığında yaptığı görüşmenin ardından, Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği ikametgahında Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Irak'la IKBY arasında arabuluculuk girişimine ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, Bağdat'la Erbil arasındaki sorunun çözümü için her türlü katkıyı desteklediklerini ancak tek bir ülkenin bunu sağlayabileceği konusunda da tereddütleri bulunduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

  • "Bugün Fransa'da da bu konuları konuştuk. Irak Başbakanı İbadi'nin buraya gelmesi, Paris'te hem Macron'la hem dışişleri ile görüşmesi... Esasen İbadi'nin pozisyonu belli fakat Fransa Dışişleri Bakanı'ndan öğrendiğime göre, Fransa da yine Irak'ın sınır ve toprak bütünlüğünü destekliyor. Bu sorunun bu çerçevede ve şu andaki Irak Anayasası'na göre çözülmesi gerektiğini vurguladı ki biz de bunu söylüyoruz.

Irak Anayasası'na göre Kürt Bölgesel Yönetimi'nin hakları var. Bu hakların hepsi verilmediyse bu konuyu Bağdat ile görüşebilirler. Biz de yardımcı olabiliriz ama bizim yaptığımız görüşmelerde Barzani'nin daha çok eskiden, tarihten konuştuğunu gördük. Esasen anayasal hakları desteklediğimizi kendilerine söyledik ama referanduma karşı olduğumuzu da her platformda söyledik."

Barzani yönetiminin bu hatadan dönmesi için herkesin her türlü girişimi yapması gerektiğini kaydeden Çavuşoğlu, "Herkesin referandumdan önceki pozisyonunu güçlü bir şekilde koruması gerekiyor. Bugün Fransızlara da söyledik, diğer muhataplarımıza da söylüyoruz. Barzani hatadan dönebilir. Referandum öncesi çağrılara kulak asmayarak Irak'ın geleceğini ve özellikle de Kürtlerin geleceğini riske atmıştır ama şimdi bu çağrılara kulak verip bu hatadan dönmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Bu çağrıyı en üst düzeyde yaptıklarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da yaptığını dile getiren Çavuşoğlu, dün İran'da da bu konuyu konuştuklarını anlattı.

Çavuşoğlu, "Umarım bu hatadan dönerler. Bizim aldığımız kararlar var, hatadan dönmezlerse bundan sonra bizim muhatabımızın Bağdat olduğunu söyledik. Atacağımız adımlara Bağdat'ın atacağı adımlar, aldığı kararlar ve uygulamalar temel teşkil edecek çünkü bizim esas muhatabımız Irak yönetimidir, Bağdat'tır." diye konuştu.

Türkiye'nin bütün ikili anlaşmaları Bağdat'la yaptığını ifade eden Çavuşoğlu, sınırların da Irak'la Türkiye arasındaki sınırlar olduğunu, bu sınırların Türkiye ile IKBY arasındaki sınırlar olmadığını vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, bölgeye istikrar gelebilmesi için bu sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

"Koordine edilmesi gerekiyor"

IKBY'ye süre verilip verilmeyeceğine ilişkin soruya Çavuşoğlu, şöyle cevap verdi:

  • "Bu adımların iyi bir şekilde koordine edilmesi gerekiyor. Kararlar var. Bizim de aldığımız kararlar var. Bakanlar Kurulunun kararı var. Milli Güvenlik Kurulunun tavsiye kararı, Meclis'ten geçen bir tezkere var. Irak yönetimiyle bunu koordine etmek lazım. Henüz bu aşamaya daha gelemedik ama görüşüyoruz. İbadi ile Sayın Başbakan, telefonda görüştü. Bu aşamada bazı adımların atılmasından önce bu süreler verilebilir ama bu aşamaya yavaş yavaş geliyoruz. Henüz verilmiş bir süre yok, süre limiti yok şu zamana kadar ama bu sürenin de verilmesi gerekiyor. O sürede gerekli adımlar atılırsa atılır, atılmazsa Irak yönetiminin talepleri ve attığı adımlar bizim için önemli bir kriter olacaktır."
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Altınordulu futbolcudan fair-play örneği
'İyi birey, iyi futbolcu, iyi vatandaş' sloganıyla örnek futbolcu yetiştiren Altınordu'da, fair-play örneği sergilendi... Bu ve daha fazlası için Bunu Gördünüz Mü?


Metrobüste kuyruk çilesine son
Türk mühendislerden devrim gibi uygulama: Elektronik Biletleme Sistemi ulaşımda çığır açacak.


ÖSO'nun Kürt savaşçılarından Afrin'e mesaj var
TSK'nin Zeytin Dalı Harekatı'na destek veren ÖSO'nun Kürt savaşçıları Azez'deki cephe hatlarından Afrin halkına mesaj gönderdi.
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.



Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.




Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin görüştü
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin görüştü

CumhurbaşkanıErdoğan, Suriye’deki son gelişmeler ve Zeytin Dalı Harekatı çerçevesinde Rusya Devlet Başkanı Putin’le telefonda görüştü. İki lider görüşmede, Afrin’de icra edilen operasyon dahil Suriye’deki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Macron ile Afrin'i görüştü
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan Macron ile Afrin'i görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile telefonda görüştü. İki lider, Suriye meselesiyle ilgili son gelişmeler ve Türkiye’nin Afrin’de terör unsurlarına karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekatı hakkında görüş alışverişinde bulundu.
Afrin harekatında 3. şehit
Dünya

Afrin harekatında 3. şehit

Zeytin Dalı Harekatı'nın 4. gününde, Kayseri 1. Komando Tugayı emrinde görevli Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı şehit oldu. Şehit sayısı 3'e yükseldi.
Vagner Love adım adım Beşiktaş'a
Spor

Vagner Love adım adım Beşiktaş'a

Beşiktaş'ın forvet transferi listesinde zirveye yerleşen Vagner Love, bugünkü idmana çıkmadı. Brezilyalı yıldızın transferiyle ilgili görüşmelerin sürdüğü belirtilirken siyah beyazlıların kadrosuna katmaya hazırlandığı Cyle Larin'in de bu transfer kapsamında Alanyaspor'a kiralık olarak önerildiği aktarıldı.
Teknik direktör olarak çıktığı maçı futbolcu olarak tamamladı
Spor

Teknik direktör olarak çıktığı maçı futbolcu olarak tamamladı

TFF 2. Lig takımlarından Gümüşhanespor'da forma giyen Oktay Delibalta, teknik direktörlerinin istifası sonrasında takımın başına geçti. Tecrübeli futbolcu, Karagümrük'le oynanan maçın ikinci yarısında yaşanan sakatlığın ardından oyuna girmek zorunda kaldı. Kıyafetlerini çıkartıp oyuna dahil olan Delibalta, teknik direktörlük görevini de yerine girdiği Kağan Söylemezgiller'e bıraktı.