Dünya CIA ajanları Madridte elçilik bastı

CIA ajanları Madrid’te elçilik bastı

İspanya’da Kuzey Kore’nin Madrid Büyükelçiliği’ne 10 kişi tarafından baskın yapıldığı, bu kişilerden en az ikisinin CIA personeli olduğu ortaya çıktı. Olayı İspanya’nın El Pais gazetesi duyurdu. İspanya polisinin 22 Şubat’ta yaşanan olaya ilişkin soruşturma açtığı belirtiliyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Kuzey Kore'nin Madrid Büyükelçiliği
Kuzey Kore'nin Madrid Büyükelçiliği

İspanya'nın El Pais gazetesi, İspanyol polisi ve Ulusal İstihbarat Merkezi (CNI) kaynaklarına dayandırarak verdiği haberde, "Kuzey Kore'nin Madrid Büyükelçiliğine yapılan baskının arkasında CIA var" diye yazdı. Kuzey Kore'nin Madrid Büyükelçiliği'nde 22 Şubat'ta yaşanan olayla ilgili yürütülen soruşturmada, büyükelçilik binasına baskın yapan 10 kişiden en az 2'sinin kimliğinin CIA personeli olarak tespit edildiği bilgisi paylaşılan haberde, CNI ve İspanyol polis kaynaklarının, "CIA, mevcut durumda ABD ile müzakereleri yürüten Kuzey Kore heyetinin başında olan eski Madrid Büyükelçisi Kim Hyok-chol'a ait bilgiler arıyordu" ifadelerine yer verildi. Kim, 2014-2017 yıllarında Kuzey Kore'nin Madrid Büyükelçisi olarak görev yapmış, son olarak 20 Şubat'ta Kuzey Kore lideri Kim Jong-un tarafından ABD'nin nükleer enerji temsilcisi Stephen Biegun ile doğrudan çalışması için görevlendirilmişti. Haberde, İspanyol hükümeti kaynaklarının, "baskına karışanların CIA elemanları olduğunun ABD tarafından da doğrulanması halinde bunu kabul edilemez bulduklarını belirttikleri" kaydedildi.

Mona Lisa şakası krizden döndürdü
DÜNYA
Mona Lisa şakası krizden döndürdü

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.