Dünya Çinde sınır kaldırıldı Başkan süresiz görevde

Çin'de sınır kaldırıldı: Başkan 'süresiz' görevde

Çin'de devlet başkanlığı ve başkan yardımcılığı için uygulanan 10 yıllık görev süresine ilişkin radikal bir karara imza atıldı. Süre sınırının kaldırılmasını öngören değişiklik teklifi kabul edilirken, görev süresi 2023'te dolacak olan Başkan Şi'nin göreve devam edebilmesinin de önü açıldı.

Haber Merkezi AA
ARŞİV: BRICS Liderler Zirvesi'nde Şi Cinping
ARŞİV: BRICS Liderler Zirvesi'nde Şi Cinping

Çin'de devlet başkanlığı ve başkan yardımcılığı için uygulanan 10 yıllık görev süresi sınırının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği teklifi kabul edildi.

Çin'de 1990'lardan bu yana devlet başkanlığı görevi sadece iki dönem yürütülebiliyordu.


Ülkede en üst yasama organı olan Çin Ulusal Halk Kongresi'nde yapılan oylamada kabul edilen anayasa değişikliğiyle, Devlet Başkanı Şi Cinping'in görev süresinin dolacağı 2023'ten sonra da görevine devam edebilmesinin önü açıldı.

Kurucu liderden sonra en güçlü lider konumuna geldi

Ayrıca anayasa değişikliği teklifi kapsamında "Yeni dönem Çin için Çin özellikleri taşıyan sosyalizm üzerine Şi Cinping düşüncesi" şeklindeki bir ifadenin de anayasaya eklenmesi kararı alındı.

Ülkenin kurucu lideri Mao Zıdong'dan sonra en güçlü lider konumuna gelen Devlet Başkanı Şi, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Genel Sekreteri ve Merkez Askeri Komisyon Başkanı görevlerini de üstleniyor.

ÇKP'nin en yüksek siyasi gücü elinde bulundurduğu Çin'de eski anayasadan "Devlet başkanı ve başkan yardımcısı, en fazla beşer yıldan iki dönem görev yapabilir" ifadesinin çıkarılmasıyla ülkede "çekirdek lider" sıfatıyla anılan Şi'nin süresiz olarak devlet başkanlığı görevini yürütmesinin önü açıldı.

1982'de anayasaya eklenmişti

Önceki anayasada yer alan ilgili madde, Mao sonrası toplumda oluşan tedirginlik ve karmaşanın önüne geçmek için ülkede dışa açılımın mimarı olarak görülen Dıng Şiaoping'in teklifiyle 1982'de anayasaya eklenmişti.

Şi'nin selefi Hu Cintao ve Hu'nun selefi Ciang Zımin, 10 yıl devlet başkanlığı yaptıktan sonra görevi devretmişti.

Çin Devlet Başkanı Şi'den Trump'a 'Kuzey Kore' övgüsü
DÜNYA
Çin Devlet Başkanı Şi'den Trump'a 'Kuzey Kore' övgüsü

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.