|

Clinton'un adaylığı garantilendi

ABD'de başkanlık yarışında Demokratların aday adaylarından eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, hafta sonu yapılan ön seçimler sonucunda Demokrat Parti'nin başkan adaylığını garantileyecek delege sayısına ulaştığı belirtildi.

Yeni Şafak
08:15 - 7/06/2016 Salı
Güncelleme: 05:20 - 7/06/2016 Salı
AA
ABD'de başkanlık yarışında Demokratların aday adaylarından  Clinton, yeterli delege sayısına ulaşarak adaylığı garantiledi.
ABD'de başkanlık yarışında Demokratların aday adaylarından Clinton, yeterli delege sayısına ulaşarak adaylığı garantiledi.

ABD'de başkanlık yarışında Demokratların aday adaylarından Clinton'ın, partinin başkan adaylığını garantileyecek delege sayısına ulaştığı bildirildi. Clinton, Demokrat Parti'nin başkan adayı olmak için gereken 2 bin 383 sayısını geçerek 2 bin 384 delegeye ulaştı. Clinton, ABD'nin 240 yıllık siyasi tarihinde bir partinin ilk kadın başkan adayı olarak tarihe geçtiAmerikan medyasında yer alan haberlere göre Demokratların aday adaylarından Clinton, pazar günü Puerto Rico'da yapılan ön seçimlerden 68 delege daha kazanarak süper delegelerle 2 bin 384 delegeye ulaştı.2 bin delegeyi aştı


Son ön seçimlerin ardından ulaştığı bin 812 delegesine ilaveten 572 süper delegesinin de desteğiyle 2 bin 384 delegenin desteğini alan Clinton, böylece Demokrat Parti'nin başkan adaylığını garantilemek için gereken 2 bin 383 delege sayısını aşmış oldu.Bu sonuçla ABD'nin 240 yıllık siyasi tarihinde bir partinin ilk kadın başkan adayı olarak tarihe geçen Clinton, "Eşi benzeri görülmemiş tarihi bir anın eşiğindeyiz ancak hala çok çalışmamız gerekiyor" açıklamasını yaptı.Demokratların ön seçim süreci yarın Kaliforniya, Montana, New Jersey, New Mexico, Kuzey Dakota ve Güney Dakota eyaletlerindeki ön seçimlerin ardından 14 Haziran'da başkent Washington DC'deki ön seçimlerle sona erecek.
Trump da garantiledi


Cumhuriyetçi Parti'de ise emlak milyarderi iş adamı Donald Trump, rakiplerinin çekilmesinin ardından 26 Mayıs'ta bin 237 delegeye ulaşarak başkan adaylığını garanti altına almıştı.Ancak her iki partide de kesin başkan adayları temmuz ayında yapılacak parti kurultaylarında belli olacak. Demokrat Parti Kurultayı 25-28 Temmuz'da Philadelphia'da, Cumhuriyetçi Parti Kurultayı ise 18-21 Temmuz'da Cleveland'da gerçekleştirilecek.
#Clinton
#Trump
8 yıl önce