|
Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan tahıl koridoru anlaşması: Putin haklı tahıl fakir değil zengin ülkelere gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic ile anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Tahıl koridoruyla ilgili Rusya Devlet Başkanı Putin ile önümüzdeki günlerde görüşeceğini belirten Erdoğan, "Sayın Putin'in haklı olduğu konu var. Gelen tahıllar maalesef zengin ülkelere gidiyor, fakir ülkelere değil. Yaptırımları yapan ülkelere tahıl sevkiyatının olması sayın Putin'i de rahatsız etmektedir" ifadelerini kullandı

13:27 . 8/09/2022 Perşembe
AA
Cumhurbaşkanı Erdoğan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic

Cumhurbaşkanı Erdoğan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Balkan tutundaki son durağı Hırvatistan oldu. İki ülke arasındaki ticaret hacmi yüzde 41 artışla 900 milyon doları yakaladı. Üç anlaşmanın imzalandığı görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic ile ortak basın toplantısı düzenledi. Burada önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, Rusya'dan tahıl sevkıyatının gerçekleşmesi için Rus lider Vladimir Putin ile önümüzdeki günlerde görüşeceğini belirterek şunları söyledi:

'PUTİN'İ RAHATSIZ EDİYOR'

"Şu anda Rusya tarafından tahıl sevkiyatı yok. Sayın Putin'in haklı olduğu konu var. Gelen tahıllar maalesef zengin ülkelere gidiyor, fakir ülkelere değil. Yaptırımları yapan ülkelere tahıl sevkiyatının olması sayın Putin'i de rahatsız etmektedir. Biz de Rusya'dan da tahıl sevkiyatı başlasın istiyoruz. Burada gecikme var. Semerkant'ta sayın Putin'le bunları görüşeceğiz. Gerçekten fakir olan ülkelere de bu tahılı ulaştıralım."


'AVRUPA TELAŞ İÇİNDE'

Rusya Ukrayna savaşıyla birlikte Avrupa'da başlayan enerji krizine de değinen Erdoğan, "Enerjide fiyatlar yükseliyor. Avrupa bu kışı nasıl geçireceğinin telaşı içinde. Rakamlar çok yüksek. Bu yüksek rakamlarla Batı ne yapacağının telaşı içinde. Temenni ederim ki hayırlısıyla atılacak adımlarla bu badire atlatılır" ifadelerini kullandı.

#erdoğan
#hırvatistan
#rusya
5 ay önce
default-profile-img
Cumhurbaşkanı Erdoğan tahıl koridoru anlaşması: Putin haklı tahıl fakir değil zengin ülkelere gidiyor
Juventus tek golle yarı finalde
'Kardan gelin'e 350 gram altın taktılar
Şenol Güneş'ten oyunculara: Pes edene forma yok
Adana Demirspor-Fenerbahçe maçındaki pozisyonlar için eski hakemler ne dedi?
TÜİK Ocak ayı enflasyon verisi bugün açıklanacak