Dünya Cumhurbaşkanı Erdoğandan BMye Kudüs çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'ye Kudüs çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Omar Guelleh ile ortak basın açıklaması yaptı. Erdoğan, BMGK'da ABD'nin vetosun takılan Kudüs tasarısına ilişkin, "Karar tasarısının diğer 14 ülkenin tamamı tarafından desteklenmiş olması önemli ve manidardır. BM Genel Kurulu'nu Kudüs'ün tarihi statüsüne sahip sıkmaya çağırıyorum. Şimdi inşallah bu tasarıyı BM Genel Kurulu'na taşıyacağız. Uluslararası toplumun Genel Kurul'da adalet, hakkaniyet ve barıştan yana güçlü bir tavır sergileyeceğine inanıyorum" dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh ile ortak basın açıklaması yaptı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh ile ortak basın açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Omar Guelleh ile ortak basın açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Kudüs'ün tarihi statüsünü değiştirecek bu tehlikeli hamleyi önlemek amacıyla BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan karar tasarısı maalesef ABD'nin vetosuna takıldı. Karar tasarısının diğer 14 ülkenin tamamı tarafından desteklenmiş olması önemli ve manidardır.

İslam dünyasının dayanışmasına ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde, İslam ülkelerinin aralarındaki sorunları bir tarafa bırakarak birbirlerine kenetlenmeleri gerekiyor.

BM'ye çağrı

BM Genel Kurulu'nu Kudüs'ün tarihi statüsüne sahip sıkmaya çağırıyorum.

(BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan Kudüs tasarısı) Şimdi inşallah bu tasarıyı BM Genel Kurulu'na taşıyacağız. Uluslararası toplumun Genel Kurul'da adalet, hakkaniyet ve barıştan yana güçlü bir tavır sergileyeceğine inanıyorum.

Genel Kurul'da üçte ikilik bir destek aslında BM Güvenlik Konseyi'ndeki bu kararın adeta reddi anlamına gelecektir. Buradan bir kez daha BM üyesi tüm ülkeleri, Kudüs'ün tarihi statüsüne sahip çıkmaya davet ediyorum. Türkiye olarak bu meselenin sonuna kadar takipçisi olmayı sürdüreceğiz.

Türk iş adamlarına yatırım çağrısı

Konumu itibarıyla Doğu Afrika’ya giriş kapısı olan Cibuti, Afrika Kıtasını ilgilendiren önemli meselelerde kayda değer bir rol oynuyor. Özellikle Somali bağlamında Cibuti, bu ülkenin istikrarına ciddi katkılar sağlıyor.

Cibuti, Somali'nin istikrarına büyük katkı sunuyor. İmkanlarının çok üstünde mültecilere ev sahipliği yapıyor. Türk işadamlarını Cibuti'ye yatırım yapmaları konusunda teşvik ediyoruz.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.