Dünya Dayatmayı kabul etmiyoruz

​Dayatmayı kabul etmiyoruz

Dayatmayı kabul etmiyoruz

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Türklerin de aralarında bulunduğu 6 milyon Müslümana, “Fransız İslamı” adı altında tahrif edilmiş bir İslam dayatıyor. Bu çerçevede imzaya açılan 10 maddelik “Fransa İslamı İlkeler Tüzüğü”ne iki Türk konfederasyonu imza atmadı. Müslümanlar tüzüğü kabul etmeleri halinde İslam’a saldırılara, yasaklara ve ötekileştirilmeye onay vereceklerini belirtiyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fransa İslam Konseyi’ne bağlı 5 federasyon hafta başında Macron’un da katıldığı bir toplantıda metne imza attı.
Fransa İslam Konseyi’ne bağlı 5 federasyon hafta başında Macron’un da katıldığı bir toplantıda metne imza attı.

Fransa’da aralarında Türklerin de bulunduğu 6 milyon Müslüman ‘Fransız İslamı’ adı altında bir dayatma ile karşı karşıya. Fransa’da Hz. Muhammed’i hedef alan karikatürler nedeniyle bir öğretmenin öldürülmesinin ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un çağrısı ile hazırlanan “Fransa İslamı İlkeler Tüzüğü” imzaya açıldı.

Macron İslam’a savaş açtı
DÜNYA
Macron İslam’a savaş açtı

ÜÇ FEDERASYON ÇEKİLDİ

  • Fransa İslam Konseyi’ne bağlı 5 federasyon hafta başında Macron’un da katıldığı bir toplantıda metne imza attı. Konseyde bulunan Millî Görüş Fransa İslam Konfedarasyonu (CIMG), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Fransa’daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi (CCMTF) ve Pakistan/Hindistan Müslümanlarını temsil eden Tebliğ Federasyonu, hazırlık aşamasında görüşlerin alınmadığı için tüzüğe imza atmadı. Bazı camiler de bireysel inisiyatif alarak şartnameye uymayacağını ilan etti.

İslam düşmanı Macron boykotu görünce Arapça paylaşım yaptı: Asla pes etmeyeceğiz
DÜNYA
İslam düşmanı Macron boykotu görünce Arapça paylaşım yaptı: Asla pes etmeyeceğiz

YASAKLARA HAZIRLIK

Fransa’daki Müslümanlar, giriş, önsöz ve 10 maddeden oluşan tüzük konusunda endişeli. Müslümanlar, tüzükte muğlak ifadeler olduğuna dikkat çekerek endişelerinden bazılarını şöyle sıralıyor:

  • - Metnin önsöz kısmındaki “Dinî inançlarımızın yasanın yerini alamayacağını teyit ediyoruz” ifadesinin ucu açık. İleride başörtüsüne yasak getirilse, bir Müslüman olarak buna tepki göstermemiz bile imkansız hale gelebilir.

Macron faşizmi zirve yaptı
DÜNYA
Macron faşizmi zirve yaptı

TEPKİSİZ MÜSLÜMANLIK

- Metin sanki Müslümanlar, ‘din, inanç ve etnik kimlik’ gibi konularda ayrımcılık yapıyormuş gibi bir ön kabulle hazırlanmış. Tüm Müslümanlar onur kırıcı ifadelerle ‘radikal gruplarla’ aynı kefeye konulmuş.

  • - Hukuki bağlayıcılığı olmasa da metindeki “İbadet yerlerinin siyasi konuşmalar yayınlamasını reddediyoruz” ifadeleri ümmet duyarlılığını yok eder. Örneğin Filistin halkına yapılan insanlık dışı muamele ‘siyasi’ olarak kabul edilirse İsrail’in yaptıklarına tepki gösteremez oluruz.

Macron'un kör şiddeti
DÜNYA
Macron'un kör şiddeti

- 9. maddedeki “Devlet ırkçılığına yönelik suçlamalar da karalama kapsamındadır. Hem Müslüman karşıtı nefreti hem de Fransa nefretini besliyor ve şiddetlendiriyorlar” ifadesi Müslümanlara karşı inanç özgürlüğüne aykırı adımlar atan Fransa devletini eleştirilemez hale getiriyor.

  • - 9. maddedeki “Toplumumuzun gerçeklerini bilmeyen, fitne çıkarmayı ve bizi bölmeyi amaçlayan yurt dışından gelen her türlü söylemi reddediyoruz” ifadeleriyle örtülü olarak zaman zaman Fransa’ya eleştiriler yönelten Türkiye de hedef alınıyor.

Yapıcı çözüm arıyoruz

Milli Görüş Federasyonu temsilcisi Fatih Sarıkır, “Başta bu tüzüğün başlığında yer alan ‘Fransa İslamı’ tanımı tedirginlik yaratıyor” dedi. Sarıkır şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanı ile Ekim’de yaptığımız görüşmede ‘Cumhuriyet İlkeleri Şartnamesi’ olması konusunda uzlaşmıştık. Bu konudaki rahatsızlıklarımızı daha evvel de dile getirmiştik. Üstelik biz bazı konuların CFCM’nin bölge örgütlenmelerinde de tartışılmasını istiyoruz. Bu eksikler yüzünden bildiriye imza atmadık. Biz Ulusal İmamlar Konseyi çalışmalarına katıldık. Bunda bir sorun yok. Ama yerel örgütlerle konuşulmalı. Ancak bu farklılıkları CFCM bünyesinde çözeceğimize inanıyoruz. Yapıcı bir çözüm arayışındayız. CFCM çatısı altında bizim de hassasiyetlerimizin dikkate alınması gerektiğini, bunları aşabileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

Macron

İslam düşmanı Macron’un yönettiği Fransa’da yılbaşından bu yana onlarca cami kapatıldı
DÜNYA
İslam düşmanı Macron’un yönettiği Fransa’da yılbaşından bu yana onlarca cami kapatıldı

İfadeler onur kırıcı

  • Tüzüğe imza atmayan CIMG, CCMTF ve Tebliğ Federasyonu ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada şartnamenin Fransa İslam Konseyi üyeleri, yerel ve bölgesel üyeler ve imamların görüşleri alınmadan imzalanıp sunulduğu ifade edildi. “Bizler, anayasaya bağlı, cumhuriyetin temel ilkeleri olan özgürlük, eşitlik ve kardeşlik ilkelerini kabul eden bir dinî topluluğu temsil ediyoruz” denilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Macron’a sunulan metnin bazı ifadelerinin Müslümanları suçlayıcı ve ötekileştirici nitelikte ve Müslümanların onurlarını zedeleyici olduğu ifade edildi. Açıklamada ayrıca, “Metinde geçen bazı ifadelerin Fransa’da Müslümanlara yönelik şüpheyi artıracağını ve dolayısıyla Fransa’mızla olan güven bağlarını zayıflatacağına inanıyoruz” ifadesi kullanıldı. Açıklamada şöyle denildi: “Her zaman yapıcı bir ruhla diyaloğa açık olan dinî kurumlar olarak katkı sağlamaya devam edeceğiz. Ancak toplumumuzun gönül rahatlığıyla kabul edemeyeceği bir metni imzalamanın anlamlı olmayacağını düşünüyoruz.”
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.