Dünya Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Harekatımızı bir notayla Şam rejimine bildirdik

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Harekatımızı bir notayla Şam rejimine bildirdik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaretler gerçekleştirdiği Cezayir'de Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklamalarda bulundu: Teröristlerin bu bölgeden çıkarılması için samimi çaba sarf ettik.

Ancak ABD bizi burada oyalarken diğer taraftan terör örgütüne desteği sürdürdü. Bu harekatımızı bir notayla Şam rejimine bildirdik.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Mevlüt Çavuşoğlu
Mevlüt Çavuşoğlu

Çavuşoğlu özetle şu ifadeleri kullandı:

Teröristlerin bu bölgeden çıkarılması için samimi çaba sarf ettik. Ancak ABD bizi burada oyalarken diğer taraftan terör örgütüne desteği sürdürdü.

Bu harekatla bölge teröristlerden temizlenecek. Komşu bölgelerde ve Türkiye’de olan mülteciler ülkelerine dönebilecek.

Bu harekatımız uluslararası haklarımıza dayanıyor. BM’nin kararları ortada.

Adana mutabakatına göre Suriye yönetiminin terör örgütlerine müdahale etmemesi halinde Türkiye’nin bölgeye girebileceği belirtilmiştir.

Hukuka uygun hareket ediyoruz. Tüm ülkelere bildirimde bulundu. Ortada bir rejim var. Bu harekatımızı bir notayla Şam rejimine bildirimde bulunduk.

ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir
Gündem

ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde bir terör devleti kurulmasının engellemeye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrası ABD'de adeta yaptırım seferberliği ilan edildi. ABD Kongresi ve Hazine Bakanlığı ayrı ayrı yaptırım paketleri hazırladı. Şüphesiz Türkiye'nin bu yaptırımlara karşı atabileceği bazı adımlar bulunuyor. Akıllara gelen ilk seçenek ise, İncirlik ve Kürecik Radar Üssü'nün Amerikan ordusunun kullanımına kapatılması. Yenisafak.com'un sorularını yanıtlayan Türkiye'nin en kıdemli emekli büyükelçilerinden Uluç Özülker, "Yaptırım konusunda çok daha ileriye giden tutum içerisine girildiğinde, Türkiye'nin elinde kozlar ve atabileceği çok adım var. Türkiye bütün bunların altından kalkabilecek kadar güçlüdür" değerlendirmesinde bulundu.
Lavanta kokulu baba kız sevgisi
Gündem

Lavanta kokulu baba kız sevgisi

Antalya’da kamyonetin çarpması sonucu 40 gün yoğun bakımda kalan 24 yaşındaki Seda Nur’un babası Kadir Şen, kızı çok sevdiği için oluşturduğu bahçeyle umutları yeşertti. Seda Şen, “Bizimkisi lavanta kokulu bir baba kız sevgisi hikayesi. Ondan hiç vazgeçmemeyi öğrendim” dedi.
Son eser de taşınıyor
Gündem

Son eser de taşınıyor

Hasankeyf’te kültürel mirasın korunması için şu ana kadar altı eser baraj gölü alanından çıkarıldı. Taşınacak son eser Er-Rızk Camii’nin kaldırılması için de harekete geçildi. Yaklaşık bin 700 ton ağırlığa sahip camiyi kaldırma işlemi üç aşamada tamamlanacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.