DünyaEcdat mirasınasahip çıkıyoruz

Ecdat mirasına sahip çıkıyoruz

Türkiye, Lübnan’daki ecdat yadigarı eserlere sahip çıkıyor. TİKA Lübnan Koordinatörü Serhat Küçükkurt, Lübnan’da çok sayıda restorasyon projelerinin olduğunu belirterek, “Sultan 2. Abdülhamid tarafından 1888 yılında inşa ettirilen Askeri Rüştiye Mektebi’ni de restore edeceğiz” dedi.

Yasemin AsanYeni Şafak
Ecdat mirasına sahip çıkıyoruz
Ecdat mirasına sahip çıkıyoruz

Eski bir Osmanlı toprağı olan Lübnan’daki ecdat yadigarı eserlere Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) sahip çıkıyor.TİKA Program Koordinatörü Serhat Küçükkurt, Lübnan’da yürütülen projeleri Yeni Şafak’a anlattı. Küçükkurt, Sultan 2. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yıl dönümünde yapılmış Hamidiye Çeşmesi ile Trablus’taki saat kulesinin TİKA tarafından restore edildiğini hatırlattı. Lübnan’da çok sayıda projelerinin bulunduğunu ifade eden Küçükkurt, şunları söyledi:

SIRADA RÜŞTİYE MEKTEBİ VAR

“Ata yadigarı, dünya ortak kültürel mirası bu eserlerin restorasyonlarına başladık. Sultan 2. Abdülhamid tarafından 1888 yılında inşa ettirilen Askeri Rüştiye Mektebi olarak kullanılan bina, bugün Şehit Müftü Hasan Halit Lisesi adıyla hizmet veriyor. Okul binası 1990’lı yıllarda tadilat geçirmiş. Ancak bu operasyon başarılı bir restorasyon tekniği ile yapılmadığı için gereği kadar korunamamış. Şu an bakıma ihtiyacı var. Binanın restorasyonunu önümüzdeki dönemde yapmayı planlıyoruz.”

Lübnan’da kültür, eğitim, sağlık, ekonomik, idari-sosyal altyapıların güçlendirilmesi ve su temini hizmetleri konusunda birçok proje yürüttüklerini kaydeden Küçükkurt, "Özel Türkmen motiflerinin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için atölye kurduk. Türkmen halıları dünyada marka olacak" dedi.

Saat kulesi restore edildi

TİKA, Lübnan’daki Sultan 2. Abdülhamid’in hatıralarını yaşatıyor. Lübnan’ın Trablus şehrindeki Hamidiye Saat Kulesi TİKA tarafından restore edilmişti. Şehrin sembolü haline gelen saat kulesi, geçen zaman içinde yıpranmış ve Lübnan iç savaşında da isabet eden kurşunlar nedeniyle duvarları, kapıları ve pencereleri büyük hasar görmüştü. Lübnan’da hala ayakta kalmayı başarmış birkaç eserden biri olan kule, TİKA tarafından restore edilerek gelecek nesillere taşındı.

Akdeniz'den vuracaktık
Dünya

Akdeniz'den vuracaktık

Zeytin Dalı Harekatı sürerken Doğu Akdeniz’deki savaş gemilerinin Afrin’de teröristleri vurmak için emir beklediği ortaya çıktı. 140 kilometre menzilli Harpoon füzeleri Afrin’e kilitlendi. Havada SİHA ve F-16’lar, karada Mehmetçik ve ÖSO 58. günde büyük bir zafer kazanınca donanmaya gerek kalmadı.
Gheorghe Hagi Viitorul'dan kesin olarak ayrılıyor
Spor

Gheorghe Hagi Viitorul'dan kesin olarak ayrılıyor

Gheorghe Hagi, sahibi ve teknik direktörü olduğu Viitorul Constanta kulübünden kesin olarak ayrılıyor. Hagi'nin kulübünü gelecek yıldan itibaren Rumen teknik adam Costel Galca'nın çalıştıracağı iddia edildi.
4 yıl önce 239 kişiyle kaybolan uçak hakkında önemli iddia!
Dünya

4 yıl önce 239 kişiyle kaybolan uçak hakkında önemli iddia!

Avustralyalı makine mühendisi Peter McMahon, 8 Mart 2014'te kaybolan Malezya Havayolları'nın uçağını bulduğunu ileri sürdü. Konuyla alakalı dört Amerikalı uzmanın da Avustralya'ya geldiğini belirten McMahon, uçağın kokpitinde kurşun izleri bulunduğunu ve enkazın bu nedenle dünyanın gözlerinden uzak tutulduğunu da söyledi.
Facebook’u sil kampanyası büyüyor
Teknoloji

Facebook’u sil kampanyası büyüyor

50 milyon kullanıcının hesap bilgilerini usulsüz şekilde sattığı ortaya çıkan sosyal medya devi Facebook’u protesto eden kullanıcılar “Facebook’u sil” kampanyası başlattı.
Neden bırakıp kaçtılar?
Gündem

Neden bırakıp kaçtılar?

Zeytin Dalı Harekatı kapsamından geçtiğimiz gün Afrin’in terörist gruplardan arındırılmasının ardından ilçe merkezinde güvenlik güçlerinin geniş çaplı arama-tarama faaliyetleri devam ediyor. İlçe merkezine ilerleyişte çok sayıda tünel ve mühimmat ele geçiren TSK-ÖSO unsurları NATO standartlarında dev mühimmat depoları buldu. Uzmanlara göre, teröristlerin aralarında TOW füzelerinden SUV-23’lere, doçkalardan arazi mayınlarına kadar her türlü mühimmatı bırakıp kaçmalarında farklı dinamikler etkin.