Dünya Endonezyadaki afet yüzen camiyi yıkamadı

Endonezya'daki afet 'yüzen camiyi' yıkamadı

Son yaşanan deprem felaketinden sonra Endonezya'nın en çok etkilenen bölgesi olan Palu'da deniz kenarında bulunan cami, deprem ve tsunamide payandaları yıkılmasına rağmen ayakta kaldı. Yaşanan afette, payandaları çökmesine rağmen yıkılmayarak su üzerinde kalan cami ilgi odağı haline geldi.

Haber Merkezi AA
'Yüzen Cami' olarak da bilinen Erkam Bab El Rahman Camisi
'Yüzen Cami' olarak da bilinen Erkam Bab El Rahman Camisi

Endonezya'nın Palu şehrinde deniz kenarında bulunan cami, deprem ve tsunamide payandaları çökmesine karşın yıkılmadı. Endonezya'nın Sulawesi Adası'nda 28 Eylül'de meydana gelen 7,5 büyüklüğünde deprem ve ardından oluşan tsunami felaketinden en çok etkilenen kent Palu oldu.

  • Şehirde afet nedeniyle çok sayıda kişi hayatı kaybetti, özellikle denize yakın yerlerdeki binalar yerle bir oldu.

AA

Orta Sulawesi Bölgesi Jalan Cumi Cumi Caddesi'nde deniz kenarında beton payandalar üzerine inşa edilen ve bundan dolayı "yüzen cami" olarak adlandırılan Erkam Bab El Rahman Camisi ise şiddetli deprem ve tsunamiye rağmen ayakta kalmayı başardı.

AA

Yaşanan afette, payandaları çökmesine rağmen yıkılmayarak su üzerinde kalan cami, ilgi odağı haline geldi. Bölgeye gelenler mevcut konumuyla "yüzen cami" adının karşılığını veren ibadethanenin önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Camiyi görmeye gelenlerden Naryo Yatemo şunları söyledi:

Caminin temeli çok sağlam değildi bundan dolayı çöktü. Tsunami camiyi yıkamadı ama denize doğru sürükledi.

Yeni görüntüler de ortaya çıktı

Öte yandan Endonezya'daki deprem ve ardından yaşanan tsunamiye ilişkin yeni görüntüler de ortaya çıktı. Palu'da yaşayanlar tarafından çekilen görüntülerde, depremin ardından oluşan tsunaminin önüne çıkan her şeyi sürüklediği yer aldı.

Videolara bakıldığında çekim yapan kişinin, bulunduğu yerdeki toprağın yumuşamaya başlaması üzerine kaydı sonlandırdığı anlaşıldı. Bu kişinin tsunamiden son anda kurtulduğu öğrenildi. Görüntülere, tsunamiyi görenlerin tekbir getirdiği de yansıdı. Afette hayatını kaybedenlerden birine ait cesetin arama çalışmalarında bulunduğu anlar da görüntülendi.

Türkiye'nin yardımları Endonezya'ya ulaştı
DÜNYA
Türkiye'nin yardımları Endonezya'ya ulaştı

Endonezya'da felaketin bilançosu ağırlaşıyor
DÜNYA
Endonezya'da felaketin bilançosu ağırlaşıyor

Endonezya'daki depremi anlattılar: İnsanlar toprak içinde yüzüyor gibiydi
DÜNYA
Endonezya'daki depremi anlattılar: İnsanlar toprak içinde yüzüyor gibiydi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.