Dünya Erdoğana karşı adil olun

Erdoğan'a karşı adil olun

İsviçre’nin Weltwoche dergisi, Türkiye'ye 17 sayfa ayırarak, ırkçılığa ve Türk düşmanlığına batmış Avrupa’yı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı adil olmaya çağırdı. Başyazar Köppel, Erdoğan’ın terör ablukası altındaki bir bölgede ülkeyi demokratik destekle geleceğe taşıdığını, güçlü Türkiye’nin Avrupa’ya faydalı olacağını ifade etti. İngiliz The Times da Türkiye’yi yanıltan Avrupa’yı “bu yaz bir kaosa hazırlan” diyerek uyardı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Türkiye'ye 17 sayfa ayırdı
Türkiye'ye 17 sayfa ayırdı
İsviçre'de 1933 yılından beri haftalık yayınlanan 'Weltwoche' dergisi, 2017 yılı 11. sayısında 17 sayfasını İsviçre'deki Türklere ve Türkiye'ye ayırdı. Derginin imtiyaz sahibi ve Federal Mecliste SVP milletvekili olan Roger Köppel, “Yüzyıllardır bizim bakışımızı şekillendiren düşmanlık ve ırkçı Türk karşıtı önyargılar içinde tepiniyoruz" itirafında bulundu. Köppel, Türkiye'yi “anlamaya çalışalım ve dürüst olalım" çağrısında bulundu.

AVRUPA'DA GÜVENLİĞİN TEMİNATI


Avrupa'da sert tartışmalara muhatap olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı anlayışlı olma çağrısı yapan Köppel, devlet otoritesi bulunmayan Ortadoğu ülkelerinin hemen yanı başındaki Türkiye'de devlet krizinin yaşanmasından ziyade devlet otoritesinin olduğu güçlü bir Türkiye'nin daha faydalı olacağını ifade etti.

Roger Köppel


DARBE VE SUİKAST ATLATTI

Cumhurbaşkanlığı sistemini ve Erdoğan'ın politikalarını İsviçre'ye uygulamaya kalkmak ne kadar tehlikeli ise yedi kişilik İsviçre Federal Devlet Konseyi sistemini Türkiye'ye uygulamanın o derece korkunç neticeler doğurabileceğini belirten Başyazar Köppel, vatandaşlarının demokratik desteğine güvenen Erdoğan'ın ülkesinin terör örgütlerinin ablukası altında olduğunu ve kendisinin bile kanlı bir darbe ile öldürülmeye teşebbüs edildiğini ve en yakın danışmanlarının öldürüldüğünü ifade etti.

KAOSA HAZIRLAN AVRUPA

İngiliz The Times yazarı Roger Boyes da Türkiye'nin bu yaz mültecileri Avrupa'ya gitmeleri için serbest bırakabileceğini iddia ederek “Bu yaz bir kaosa hazır olun" diye yazdı. Gazetedeki yorumda, “Türk Cumhurbaşkanı mültecilerin Avrupa'ya girmesine izin vermek için tüm gerekçelere sahip. Çünkü onu hakir gördük" denildi. Batı ile Türkiye'nin arasındaki ilişkinin bugünkü noktaya gelmesinde, AB'ye üyelik konusunda Türkiye'yi yanıltan Batı'nın büyük payı olduğunu yazan Boyes, “O (Erdoğan) bir çağdaşlaştırıcıydı. İslam ve Kemalist laiklik arasında denge sağlamak isteyen biriydi. Erdoğan'ın bu dengeye vardığından o kadar emindik ki onun siyasi İslam anlayışını, Arap Baharı'nın isyancıları için cazip bir yön olarak gösterdik. Bu şimdi ortadan kayboldu ve en önemi soru ise şu: Türkiye'yi kim kaybetti?" diyor.

Irkçılık uçuruma götürüyor

El Şark Forum 2017 İstanbul Buluşması'na katılan Middle East Eye editörü ve Guardian gazetesinin eski dış politika başyazarı David Hearst ise Avrupa'da yaklaşık 9 milyon Müslüman'ın yaşadığını belirterek, “Şu an Avrupa'daki tüm aşırı sağcı hareketler bu insanlara karşı yoğun bir düşmanlık besliyor ve bu düşmanlık her geçen gün büyüyerek devam ediyor. Çözüm üretilmezse korkarım ırkçılık Avrupa'yı kaosa sürükleyecek.” dedi.

Hearts, yakın zamanda dünyada ve Avrupa'da ciddi şoklar yaşanabileceğini, AB'nin Şangay Beşlisi'nin karşısında tamamen eriyeceğini de savundu. Hearst, yakın vadede Avrupa'da ciddi banka krizleri beklediğini de vurguladı.


Uzlaşma sağlanamadı

Uzlaşma sağlanamadı

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın açıkladı...
Aylardır gizlenenhırsızı bekçi yakaladı

Aylardır gizlenen
hırsızı bekçi yakaladı

Çalıştıkları bankadan 30 milyon TL çalarak film gibi bir soyguna imza atmışlardı.
Öğle saatlerine dikkat

Öğle saatlerine dikkat

​Meteoroloji'den İstanbul ve bir çok ile son dakika uyarısı.
Huzur ve<br>hizmet gelecek

Huzur ve
hizmet gelecek

​Diyarbakır, Mardin ve Van'ın kaynakları artık PKK'ya aktarılamayacak.
Baharat<br>kokulu Zanzibar

Baharat
kokulu Zanzibar

​Tropik adadaki baharat yetiştiricisi Abdullah bahçesini Yeni Şafak'a açtı.
İkili ilişkiler ele alındı

İkili ilişkiler ele alındı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan Alman mevkidaşı ile telefon görüşmesi yaptı.
Haluk hocaya veda

Haluk hocaya veda

​Vefat eden bakan yardımcısı Dursun'a Galatasaray Lisesi'nde tören düzenlendi.
500 hektar kül oldu

500 hektar kül oldu

Yangın 53 saatlik uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alındı.
İtalya'da siyasi belirsizlik

İtalya'da siyasi belirsizlik

​Başbakan Conte, görevinden istifa edeceğini açıkladı.
Yanlış yollara tevessül ettiler

Yanlış yollara tevessül ettiler

​AK Parti'den kayyum atamalarına ilişkin açıklama.
Bodrum'da<br>8 proje mühürlendi

Bodrum'da
8 proje mühürlendi

Bakan kıyı ve koylarda incelemelerde bulundu.

1 yıl ödemesiz<br>100 bin TL verilecek

1 yıl ödemesiz
100 bin TL verilecek

Erdoğan'dan selzede Eminönü esnafı için talimat.
'Batasuna' örneği<br>masaya gelebilir

'Batasuna' örneği
masaya gelebilir

​Hukukçular HDP'nin kapatılma ihtimalini değerlendirdi.
İkinci Münbiç'e müsaade etmeyeceğiz

İkinci Münbiç'e müsaade etmeyeceğiz

Bakan Çavuşoğlu'ndan güvenli bölge mutabakatı için net mesaj.
İdlib'de<br>Rusya detayı

İdlib'de
Rusya detayı

Han Şeyhun'da çatışmalar sürüyor.
1 milyonu aşacak

1 milyonu aşacak

​Faizlerdeki indirimin etkisini göstermesi bekleniyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.