|

Ermenistan askeri kayıplarının çok daha fazla olduğunu yazan Rus gazetecinin akreditasyonunu iptal etti

Ermenistan hükümeti, Rus Novaya Gazeta muhabiri İlya Azar'ın birkaç gün önce Ermenistan'dan Azerbaycan'ın çeşitli yerleşim yerleri ve sivillere atılan füzeleri kayıt altına alıp servis etmesinden dolayı Rus gazeteciyi Karabağ'dan kovdu. Akreditasyon kartı elinden alınan Azar'ın bölgedeki gazetecilik faaliyetlerinin yasaklandığı duyuruldu. Azar, "Güney kapısında savaş" başlıklı makalesinde, Ermenistan tarafının askeri kayıplarının açıklanan resmi rakamların çok daha üstünde olduğunu yazmıştı.

16:01 - 9/10/2020 Cuma
Güncelleme: 16:18 - 9/10/2020 Cuma
AA
Rus Novaya Gazeta muhabiri İlya Azar.
Rus Novaya Gazeta muhabiri İlya Azar.

Ermenistan, Rus "Novaya Gazeta" muhabiri İlya Azar'ın akreditasyonunu, Dağlık Karabağ'da yaptığı haberler nedeniyle iptal etti.

Gazeteci Azar, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, akreditasyonunun Ermenistan Dışişleri Bakanlığınca iptal edildiğini, kendisine verilen akreditasyon kartının elinden alındığını ve bölgede gazetecilik faaliyetlerinde bulunmasının yasakladığını duyurdu.


Azar: Ermenistan'da basın özgürlüğü yok

Ermenistan Dışişleri Bakanlığının tüm gücüyle gazetecilerin Dağlık Karabağ'da çalışmasını sınırlamaya çalıştığını belirten Azar, akreditasyonunun Şuşa ve Laçın'dan hazırladığı haberler nedeniyle iptal edildiğini kaydetti.

Ermeni yetkililerin ülkede basın özgürlüğü olduğuna dair vaatlerinin artık tartışmalı olduğuna dikkati çeken Azar,
gerçekleri ifade ettiğini bildirdi.
  • İlya Azar, "Güney kapısında savaş" başlıklı makalesinde, Ermenistan tarafının askeri kayıplarının açıklanan resmi rakamların çok daha üstünde olduğunu yazmıştı.

Makalesinde görgü tanıklarının ifadelerine de yer veren Azar, Şuşa'da Azerbaycan ordusunca vurulan kültür merkezinde yaklaşık 600 asker ve polisin toplantı yaptığını belirtmişti. İzlenimlerine de yer veren Azar, orduya yeni alınan Ermenistan askerlerinin, silah verilerek adeta ölüme gönderildiğini ifade etmişti.

#akreditasyon
#Azerbaycan
#çatışma
#Ermenistan
#İlya azar
4 yıl önce