|

Evrenin en net fotoğrafı

NASA’ya ait, uzayın derinliklerini gözlemleyen James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen ilk tam renkli fotoğraf, Beyaz Saray’da düzenlenen törende kamuoyuyla paylaşıldı. Elde edilen veriler başka yaşanabilir gezegenlerin keşfi için yol gösterici olacak.

Dış Haberler
02:25 - 13/07/2022 Çarşamba
Güncelleme: 02:29 - 13/07/2022 Çarşamba
Yeni Şafak
NASA
NASA

Beyaz Saray’da düzenlenen törende NASA (ABD Havacılık ve Uzay Ajansı) yetkilileri, Biden’a teleskopun çektiği ilk fotoğraf hakkında bilgi verdi. NASA Direktörü Bill Nelson ise fotoğrafın paylaşılmasının ardından yaptığı konuşmada, “Biliyorsunuz bundan 100 yıl önce tek bir galaksi olduğuna inanıyorduk, şimdi sayısız milyarlarca galaksi ve güneş olduğunu biliyoruz” ifadesini kullandı. Söz konusu teleskopun, evrenin 13 milyar yıllık sırlarına ulaşmaya çalıştığını belirten Nelson, James Webb teleskopunun gezegenler üzerinde yapacağı kimyasal incelemeler ile bu gezegenlerde yaşam olup olmadığını da belirlemeye çalışacağını söyledi.

HUBBLE’IN HALEFİ

NASA’nın Avrupa ve Kanada uzay ajanslarıyla ortak çalışmasının ürünü olan Webb, bugüne kadar yapılmış en büyük ve güçlü teleskop olan ancak 31 yaşına gelmesi nedeniyle çalışma ömrünün sonuna yaklaşan Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi olarak görülüyor. Webb’in 6 aylık hazırlık döneminin tamamlamasının ardından yayınlanacak ilk renkli görüntüler, gelecekteki bilim görevlerinin başlangıcını temsil edecek. Uzayın gizemlerine kapı aralayan teleskobun net ve iyi odaklanmış görüntüler yakalayabildiği ve beklenenin üzerinde optik performans sergilediği bilgisi paylaşılıyor.

#NASA
2 yıl önce