DünyaFETÖ Arnavutlukun milli güvenliğine tehdittir

'FETÖ Arnavutluk'un milli güvenliğine tehdittir'

Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, FETÖ'nün Arnavutluk için büyük bir tehdit oluşturduğunu söyledi. FETÖ'nün Arnavutluk'taki yurtlarının ve evlerinin örgüte eleman kazandırmada bir araç olarak kullanıldığını söyleyen Bayraktar, güvenlikle ilgili uyarılarda bulundu.

Haber MerkeziAA
Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar
Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar
Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar yaptığı açıklamada Arnavutluk'taki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) okullarına ilişkin uyarılarda bulundu.

Arnavutluk'taki FETÖ okullarında, beyin yıkama faaliyetleri yürütüldüğünü vurgulayan Bayraktar, bu faaliyetlerin Arnavut çocukların geleceği ve Arnavutluk devleti için tehlike arz ettiğini, yeni kayıt dönemi yaklaşırken ailelerin ve devletin bunları dikkate almasında yarar gördüğünü ifade etti.

Bayraktar, FETÖ okullarından mezun kişilerin diplomalarının Türkiye tarafından tanınmasının söz konusu olamayacağını belirterek diğer bir ifadeyle FETÖ okullarından mezunlar olanların Türkiye'de yükseköğrenimlerine devam edemeyeceğini, FETÖ üniversiteleri mezunlarının ise Türkiye'de üniversite mezunu olarak görülmediğini kaydetti.

Ülkedeki FETÖ okullarının, özellikle yatılı bölümlerinde karanlık işler döndüğünü bildiklerini söyleyen Bayraktar, FETÖ'nün gelecekte kazanmak istediği, genelde sakin yapılı çocukları küçük yaşta "işaretlediğini" ve bu çocuklarla belletmen adı verilen okulda yatılı çocukların gözetiminden sorumlu şahıslar aracılığıyla dostluk bağlarını ilerleterek beyin yıkamada ilk aşamaya başladığını anlattı.

Yurtlar ve evler, örgütün eleman kazanma kaynağı

Bayraktar, FETÖ'nün geçmişte Türkiye'de faaliyet gösteren ancak 15 Temmuz'dan sonra tamamına el konulan okullarında insanı dehşete düşüren gerçekler tespit edildiğine işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Örneğin, FETÖ'nün en eski okulu olarak bilinen İzmir'deki bir okulda, yemekhanenin alt katında, 250 metre uzunluğunda gizli bir tünel tespit edildi. Aynı okulun üst katlarında da aynalarla kamufle edilmiş kapılar ve odalar bulundu. Türkiye'nin diğer illerindeki FETÖ okul ve yurtlarında da çok sayıda gizli oda ve bölüm ortaya çıkarıldı. Yani eğitim kisvesi altında gizli-saklı ve şaibeli işler dönüyor. Örgüt aynı örgüt olduğundan, Arnavutluk'ta da bunların ciddi olarak araştırılması ve üzerine gidilmesi lazım."

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından, Arnavutluk'taki FETÖ okullarında eğitim kalitesinin düştüğünün bizzat öğrenciler ve aileler tarafından dile getirildiğini belirten Bayraktar, şunları söyledi:

"15 Temmuz'daki başarısız darbe girişimiyle örgütün gerçek yüzünü anlayan öğrenci velileri ve eğitimciler bu okullardan ayrıldılar. Prestij kaybeden söz konusu okulları kayıt döneminde telaş sarmış vaziyette. Yoğun bir reklam ve meşruiyet peşindeler. Örneğin, çocukları bu okullarda okuyan bir televizyon programcısına, para karşılığı üst üste program yaptırıyorlar. Devletin üst düzey isimlerini bir şekilde okula davet ettirip 'bakın hükümet de bize güveniyor' izlenimi verilmeye çalışılıyor. Arnavutluk'taki devlet adamlarının da Arnavutluk'un stratejik ortağı Türkiye'nin hassasiyetini ve gerçekleri gözeterek bu yönde davranmaları haklı beklentimizdir. Arnavutluk 'FETÖ mü Türkiye mi' tercihini yapmak durumundadır."

FETÖ, Arnavutluk için de tehlikeli

Büyükelçi Bayraktar, Türkiye ve Türk halkının Arnavutluk'a bakış açısının FETÖ nedeniyle gölgelenmesinden üzüntü duyduğunu ifade ederek "Arnavutluk, Balkanlar'da FETÖ'nün en örgütlü olduğu ülkelerin başında yer alıyor. Bazı eğitim, sağlık ve ticaret kurumları ile dini örgütlenmeler ve sivil toplum kuruluşları, FETÖ virüsü tarafından sarılmış vaziyette." dedi.

Arnavutluk'un ülkedeki FETÖ uzantılarına karşı ciddi ve somut adım atmasını beklemeye devam ettiklerini dile getiren Büyükelçi Bayraktar, "Pek çok ülkede FETÖ kurumları kapatıldı veya devredildi. İlkokul mezunu Fetullah Gülen'in elebaşılığını yaptığı örgüt, Arnavutluk milli güvenliği için de büyük bir tehlikedir." diye konuştu.
Galatasaray'da Garry Rodrigues çılgınlığı
Spor

Galatasaray'da Garry Rodrigues çılgınlığı

Yeşil Burun Adaları Milli Takımı oyuncusu Garry Rodrigues, Galatasaray'daki performansıyla göz kamaştırıyor. Bursaspor maçının ilk yarısında 1 gol atan 1 de asist yapan futbolcu sosyal medyada gündem oldu.
Bafetimbi Gomis'ten 'Metin Oktay' selamı
Spor

Bafetimbi Gomis'ten 'Metin Oktay' selamı

Galatasaray'ı Bursaspor karşısında öne geçiren Bafetimbi Gomis, Süper Lig'de 18. golüne ulaştı. Fransız golcü bu golün ardından yaşadığı sevinçle sarı kırmızılı taraftarların bir kez daha gönlünü fethetti.
Cengiz Ünder'in serbest kalma bedeli ortaya çıktı
Spor

Cengiz Ünder'in serbest kalma bedeli ortaya çıktı

FIFA menajeri Bayram Tutumlu, Roma'da müthiş bir performans sergileyen ve tüm dikkatleri üzerine çeken Cengiz Ünder hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Tutumlu, milli futbolcumuz için belirlenen değeri de söyledi.
Yeni Şafak Hayat takipçilerine sorduk: Diriliş Ertuğrul mu Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

Yeni Şafak Hayat takipçilerine sorduk: Diriliş Ertuğrul mu Sen Anlat Karadeniz mi?

Son haftalarda reytinglerde hatırı sayılır bir oran elde eden Sen Anlat Karadeniz TRT 1'in fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul'un tahtını sallıyor mu? Bu soruyu Yeni Şafak Hayat'ın Instagram takipçilerine sorduk. Çıkan sonuçlar bizi şaşırtmadı, takipçiler "Diriliş Ertuğrul" dedi.
Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor
Ekonomi

Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çiftçiler ile buluşmasında açıkladığı mazot ve gübre desteği ödemeleri bugün başlıyor. Saat 18:00'den sonra başlayacak ödemeler ile ortalama bir çiftçinin yıllık 30 bin TL olan mazot harcaması da 15 bin TL'ye kadar düşmüş olacak.