Dünya FETÖyü sarsacak icraat

FETÖ’yü sarsacak icraat

ABD’de başkanlığa seçilen Donald Trump, ilk 100 günlük icraat vaatlerini belirledi. Yeni Başkan Trump’ın vaatleri arasında yasa dışı göçmenlerin iadesi, NAFTA, TPP gibi anlaşmalardan çekilme, FETÖ benzeri yabancı lobilerin ABD seçimlerine para aktarmasının yasaklanması öne çıktı. Plan hayata geçtiğinde Hillary Clinton’ın kampanyasına milyonlarca dolar akıtan terör örgütü FETÖ’nün nüfuz casusluğu da darbe alacak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
FETÖ’yü sarsacak icraat
ABD'de başkan seçilen Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump'ın ilk 100 günlük vaatlerini içeren metin yayınlandı. Trump tarafından imzalanan ve www.donaldjtrump.com adresinde yayınlanan metinde yasa dışı sabıkalı göçmenlerin iadesi, ABD Başkanı Barack Obama'nın onayladığı anayasaya aykırı memorandumların ve başkanlık emirlerinin iptalinin yanı sıra yabancı lobilerin ABD seçimlerine para aktarmasının tamamen yasaklanması maddeleri dikkati çekiyor.

FETÖ BAĞIŞ YAPAMAYACAK

Trump'ın 100 günlük icraat vaatlerini içeren belgede Washington'da yolsuzluğu ve çıkar lobisini ortadan kaldırmak için belirlediği altı önlem arasında, ABD'de yapılacak seçimler için yabancı lobilerin para yardımının tamamen yasaklanması öngörülüyor. Terör örgütü FETÖ'nün Demokrat Parti başkan adayı Hillary Clinton'ın kampanyasına milyonlarca dolar akıttığı deşifre edilmişti. FETÖ seçim kampanyalarına para akıttığı gibi Kongre üyelerinin desteğini çekmek için lobi faaliyetleri de yürütüyor. Trump'ın 100 günlük icraat vaatlerinde ise “yabancı lobilerin para yardımının tamamen yasaklanması" öngörülüyor. Yalnızca Gülen'e bağlı Türk Kültür Merkezi'nin Başkanı Recep Özkan, 2015' de Clinton'a tek kalemde 1 milyon dolar bağışladı. Bu yasal olarak yapılabilecek en yüksek bağış miktarıydı. Trump'ın tasarısına göre üst sınır belirlemeksizin tüm yabancı yardımlar yasaklanacak.

İKLİME PARA YOK!

Bu başlık altında, Trump, Hazine Bakanlığı'na Çin'i döviz manipülatörü olarak etiketlemesi talimatı vereceğine yönelik bir bölüm bulunuyor. İklim değişikliğinin bir “aldatmaca" olduğunu savunan Trump, ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan ayrılması gerektiğini öne sürüyor. Trump, 100 günlük icraat takviminde, BM iklim değişikliği anlaşmalarına aktarılan milyarlarca dolarlık ödemeyi iptal edeceğini, bu parayı, ABD'nin su ve çevre altyapıları için kullanacağını belirtiyor.

Trump Tower eylemleri
DÜNYA
Trump Tower eylemleri


OBAMA'NIN EMİRLERİ İPTAL


Metinde yer alan güvenliğin ve hukukun üstünlüğünün tesisi için amaçlanan beş eylem planı arasında ise ABD Başkanı Barack Obama'nın onayladığı “anayasaya aykırı icrai faaliyet, memorandum ve başkanlık emirleri"nin iptal edilmesi yer alıyor.

YASADIŞI GÖÇE DOĞRUDAN SINIRDIŞI

Yine aynı başlık altında ABD'den iki milyonu aşkın yasa dışı sabıkalı göçmenin gönderilmeye başlanması ve bu kişileri geri almayan yabancı ülke vatandaşlarına vize verilmemesi maddesi bulunuyor. Trump, seçmenine ayrıca, kimlik sorgulamasının güvenli bir biçimde yapılamadığı, terör eğiliminin görüldüğü bölgelerden göçmen kabulünü askıya almayı taahhüt ediyor.

Kasım telaşı

NAFTA VE TPP'YE DARBE


ABD'de işçilerin korunması amacıyla alınacak yedi tedbir arasında, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nın (NAFTA) yeniden müzakere edilmesi ya da anlaşmadan çekilme niyetine değiniliyor. ABD, Kanada ve Meksika'nın oluşturduğu NAFTA, Avrupa Birliği benzeri bir siyasi ve ekonomik yapılanma. Trump'ın icraat metninde ayrıca, ABD ile Pasifik ülkelerinden bazıları arasında serbest ticaret yapılabilmesi için uzun dönemdir üzerinde çalışılan Trans-Pasifik Ortaklık'tan (TPP) çekilme planına işaret ediliyor.

İran'a yaptırımlar gelebilir

Donald Trump, aralarında ABD'nin de olduğu P5+1 ülkeleriyle İran arasında imzalanan nükleer anlaşmaya karşıtlığıyla biliniyor. Dünyadaki en büyük tehdidin iklim değişikliği değil nükleer tehdit olduğunu ileri süren Trump, İran ile yapılan anlaşmayı olumlu bulmadığını ve anlaşmayla İran'ın daha da güçlendiğini belirtmişti. Trump, İran'la varılan nükleer anlaşmanın özellikle İsrail için olumsuz olduğunu vurgulayarak, İran'a yönelik nükleer yaptırımların tekrar uygulanmasını, hatta iki katına çıkarılması gerektiğini söylemişti.

Yeni başkan Beyaz Saray'da8 Kasım'da yapılan seçimlerin ardından Donald Trump, ocak ayında yerine geçeceği ABD Başkanı Barack Obama ile Beyaz Saray'da görüştü. Görüşme 1,5 saat sürdü. Obama ile Trump, başkanlık görevini devretme sürecini ele aldı. Başkan Obama ile ilk kez yüz yüze görüştüğünü belirten Trump, 'çok iyi bir adam' olarak nitelediği Obama'nın tecrübelerinden yararlanacağını söyledi.'Clinton kazanırsa FETÖ de zafer ilan eder'
OYNAT 10:31
'Clinton kazanırsa FETÖ de zafer ilan eder'
Tüm dünyanın gözlerini diktiği ABD seçimlerinin sonuçlanmasına saatler kaldı. ABD halkı sandık başına giderken Yeni Şafak olarak Türkiye kamuoyunun da yakından takip ettiği ve sonuçlarının devlet politikamıza etki yapacağı düşünülen seçimleri mercek altına aldık. Yeni Şafak İnternet Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik ve Gündem Editörü Doğukan Gezer, ABD seçimlerini yenisafak.com izleyicileri için masaya yatırdı, "Clinton mu Trump mu" sorusuna yanıt aradı.Elebaşılığını Sedat Pekerin yaptığı suç örgütü soruşturmasında flaş gelişme: 92 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı

Elebaşılığını Sedat Peker'in yaptığı suç örgütü soruşturmasında flaş gelişme: 92 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı

Sahte savcıkimliğiyle yakalandı

Sahte savcı
kimliğiyle yakalandı

​Oğlunu savcı zanneden aileye büyük şok.
Kumandadanuyuşturucu çıktı

Kumandadan
uyuşturucu çıktı

​Düzce'deki operasyonda ilginç görüntü.
150 metreden<br>dereye yuvarlandı

150 metreden
dereye yuvarlandı

​Samsun'daki otobüs kazasında ölü ve yaralılar var.
Karayolu<br>ulaşıma kapandı

Karayolu
ulaşıma kapandı

​İzmir'de aşırı yağış sonrası heyelan meydana geldi.
'Cono aşiretine'<br>şafak operasyonu

'Cono aşiretine'
şafak operasyonu

​Özel harekat polisleri kapıları koçbaşlarıyla kırdı.

Üç genç<br>son anda kurtuldu

Üç genç
son anda kurtuldu

Freni boşalan TIR kameriyenin üzerine düştü.
Yürekleri<br>ağza getiren kaza

Yürekleri
ağza getiren kaza

​Taklalar atıp karşı şeride geçti: Dört yaralı var.
İzleyici<br>salona dönmedi

İzleyici
salona dönmedi

​Beklenen filmler vizyonda ama izleyici yok...
Özel hayata
sözleşme saldırısı

Özel hayata sözleşme saldırısı

İ​nsanların kişisel verileri, GSM şirketleri veya dijital mecralarca para ile satılıyor
Merkez'i<br>siyasete alet etme

Merkez'i
siyasete alet etme

Kavcıoğlu, ​CHP liderine üslup dersi verdi
Suriye'deki mücadelemiz<br>çok farklı devam edecek

Suriye'deki mücadelemiz
çok farklı devam edecek

"​ABD'nin malum güçlerine karşı gerekli her türlü mücadeleyi vereceğiz."
CHP milletle kavgasını İHL üzerinden yürüttü

CHP milletle kavgasını İHL üzerinden yürüttü

​Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP, bu okulları daima tehdit olarak görmüştür.
Aliyev'den ağır suçlama

Aliyev'den ağır suçlama

"​İran, Karabağ'da uyuşturucu hattı kurdu"
HDP’den tezkere şartı

HDP’den tezkere şartı

Kritik öneme sahip askeri tezkereler Millet İttifakı için pazarlık konusu haline geldi
Tuzağı kadın ajan kurdu

Tuzağı kadın ajan kurdu

İranlı pilot, ders vermeye gittiği kadının evinde bayıltılmış

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.