Dünya Fransa Başbakanı Edouard Philippe istifa etti

Fransa Başbakanı Edouard Philippe istifa etti

Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada Fransa Başbakanı Edouard Philippe'in görevinden istifa ettiği duyuruldu. Philippe'in istifasının ardından Başbakanlık görevine Jean Castex atandı.

Haber Merkezi Diğer
Edouard Philippe.
Edouard Philippe.

Philippe'in yeni hükümet kurulana kadar görevine devam edeceği bildirildi.

  • Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, “Bugün, Edouard Philippe istifasını Cumhurbaşkanına sundu. Cumhurbaşkanı da bu istifayı kabul etti” denildi. Fransa’da önümüzdeki günlerde hükümet değişikliği bekleniyor. Philippe ve kabine üyeleri, yeni bir hükümet atanana kadar görevlerine devam edecek.

Geçtiğimiz haftalarda Fransa'da yapılan yerel seçimlerde Macron'un partisi büyük hezimet yaşamış ve ardından Macron ekibinde bir değişikliğe gideceğini söylemişti.

Fransa'da Edouard Philippe'in istifasının ardından Başbakanlık görevine Jean Castex atandı.

Fransa İçişleri Bakanı: Halkımız elindeki maskeleri hastanelere bağışlasın
OYNAT 00:22
Fransa İçişleri Bakanı: Halkımız elindeki maskeleri hastanelere bağışlasın
Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, koruyucu ekipman bulmakta zorlanan sağlıkçılar için halktan maskelerini hastanelere vermeleri talebinde bulundu.

Salgın döneminde neler yaşanmıştı

Avrupa'nın koronavirüs ölümlerinde ilk 3'e giren Fransa'da Başbakan Philippe, salgının ülkede yol açtığı krizin bir süre devam edeceğini ve durumun hızlı şekilde düzelmeyeceğini belirtmişti.

  • Halk, koronavirüse karşı tedbir alma işini abartarak hastaneleri yağmalamaya çalışmıştı. Panik halindeki insanlar, hastane depolarında sağlık personeli için ayrılan maskeler çalınırken duvarlarda asılı olan dezenfektanları sökerek sağlıkçıları tehlikeye attığı vurgulanmıştı.

Ülkede maske krizi yaşanmış İçişleri Bakanı Christophe Castaner, koruyucu ekipman bulmakta zorlanan sağlıkçılar için halktan maskelerini hastanelere vermeleri talebinde bulundu.

Paris'te sağlık çalışanlarına koruyucu ekipman olarak çöp poşeti dağıtıldı
OYNAT 00:44
Paris'te sağlık çalışanlarına koruyucu ekipman olarak çöp poşeti dağıtıldı
Fransa'nın başkenti Paris'te Pitié-Salpêtrière Hastanesi'nde doktor ve sağlık personellerine koruyucu kıyafet olarak çöp torbası dağıtıldı. Bir sağlık çalışanının, çöp torbasının nasıl giyileceğini anlattığı video sosyal medyada paylaşım rekoru kırdı. Video üzerinden hükümete tepki yağdı.

Edouard Phılıppe kimdir?

Edouard Philippe 28 Kasım 1070 Rouen doğumludur. Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü ve Ulusal İdare Okulu mezunudur. İhale hukuku alanında uzmanlaşmış ve 1997'de Danıştay'da kariyerine başlamıştır.

Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü'nde eğitim görürken Michel Rocard'ı desteklemek için iki yıl boyunca Sosyalist Parti militanı olmuş ancak daha sonra sağa yakınlaşmıştır.Le Havre belediye başkanı Antoine Rufenacht'ın ekibinde yer alarak 2001 yılında hukuki işlerden sorumlu belediye başkan yardımcısı olmuştur.

2002 yılında Seine-Maritime 8. seçim çevresinden milletvekili adayı olmuş ancak seçilememiştir. Alain Juppé'nin önerisiyle Halk Hareketi Birliği'ne katılmış, Juppé'nin genel başkanlığı döneminde hizmetler genel müdürü olmuş ve Juppé'nin istifa ettiği 2004'e dek bu görevde kalmıştır.

Fransız usulü korsanlık: Milyonlarca maskeye el koydular
DÜNYA
Fransız usulü korsanlık: Milyonlarca maskeye el koydular

Bir süre avukatlık yapmış ayrıca 2004-2008 yıllarında Yukarı Normandiya bölgesel konseyi üyeliğine UMP'den seçilmiştir. 2008 yılında Seine-Maritime genel konseyi üyeliğine seçilmiştir. 2010 yılında Rufenacht'ın belediye başkanlığından istifa etmesi üzerine yerine seçilmiştir.

2007 yılında Seine-Maritime 7. seçim çevresi milletvekili Jean-Yves Besselat'nın yedeği olmuş, Besselat 2012'nin Martı'nda ölünce yerine geçmiş ve aynı yıl yapılan seçimlerde tekrar milletvekili seçilmiştir.Alain Juppé'ye yakınlığıyla bilinen Édouard Philippe UMP grubunun karşı oylarının aksine eşcinsel evliliği serbest bırakan kanuna çekimser oy kullanmıştır.

15 Mayıs 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından başbakan olarak atanmıştır.

Fransa'da halk hastaneleri yağmalamaya başladı: Personele ayrılan maskeler çalınıyor
KORONAVİRÜS
Fransa'da halk hastaneleri yağmalamaya başladı: Personele ayrılan maskeler çalınıyor

Macron’un oyunu bozuldu: Fransız dergisi Macron'un Libya'da bir tuzağa sıkışıp kaldığını yazdı
DÜNYA
Macron’un oyunu bozuldu: Fransız dergisi Macron'un Libya'da bir tuzağa sıkışıp kaldığını yazdı

Fransa'da Macron'un partisi yerel seçimlerde ağır yenilgiye uğradı
DÜNYA
Fransa'da Macron'un partisi yerel seçimlerde ağır yenilgiye uğradı
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.