Dünya Fransada grev ikinci gününde üniversitelere sıçradı

Fransa'da grev ikinci gününde üniversitelere sıçradı

Fransa'da grev ikinci gününde üniversitelere sıçradı

Fransa'da demiryolu çalışanlarının başlattığı genel greve destek veren öğrenciler, 60'dan fazla kampüste blokaj uygulayarak eğitimi engelledi. Grev nedeniyle ülkede ulaşımın büyük oranda aksadığı belirtilirken, onbinlerce çalışanın işene gidemediği ve bazı şirketlerin çalışma saatlerinde değişikliğe gittikleri öğrenildi.

Haber Merkezi AA
Fransa'daki grev sebebiyle meydana gelen olaylardan ötürü bazı okullar eğitime ara verdiklerini açıkladı.
Fransa'daki grev sebebiyle meydana gelen olaylardan ötürü bazı okullar eğitime ara verdiklerini açıkladı.

Fransa'da demiryolu çalışanlarının dün başlattığı genel grev devam ederken, greve destek veren öğrenciler, 50'den fazla kampüste blokaj uygulayarak eğitimi engelleme eylemi başlattı.

Fransa Demiryolları İdaresi (SNCF) tarafından yapılan açıklamada, çalışanların yüzde 29,7'sinin ve makinistlerin yüzde 74'ünün greve katıldığı bildirdi. SNCF, dün başlayan greve katılım yüzdesinin 4 puan düştüğü bilgisini verirken, gün boyunca 7 yüksek hızlı tren (TGV) ve 5 bölgeler arası trende birer sefer yapılabildiğini kaydetti.

Grev nedeniyle ülkede ulaşımın büyük oranda aksadığı belirtilirken, onbinlerce çalışanın işene gidemediği ve bazı şirketlerin çalışma saatlerinde değişikliğe gittikleri öğrenildi. Başkent Paris'te 350 kilometre araç kuyruğu oluşurken, grev nedeniyle şehirlerarası ve uluslararası hatlarda seferlerin önemli oranda aksadığı kaydedildi.

İHA

Üniversiteliler de destek verdi

Greve öğrencilerden de destek geldi. Hükümetin şubat ayında kanunlaştırdığı eğitim ve üniversiteye giriş reformunu protesto eden bazı öğrenciler, hem greve destek hem de eğitim reformunu protesto amacıyla kampüslerde blokaj eylemlerini artırdı.

Liberation gazetesi, ülke çapında 21 üniversiteye bağlı 60'dan fazla kampüste üniversite binalarının protestocu öğrenciler tarafından işgal edildiğini duyurdu.

Sorbonne Üniversitesi eğitime ara verdi

Ülkede blokaj eylemlerinin sürdüğü üniversiteleri etkileşimli bir harita üzerinde yayınlayan Liberation, onbinlerce öğrencinin eylemlere destek verdiğini, çok sayıda fakültede derslerin yapılamadığını bildirdi. Paris'teki Sorbonne Üniversitesinin bazı bölümlerinin blokaj ve şiddet olayları nedeniyle eğitime ara verdiği açıklandı.

REKLAM

İHA

Yüksek Eğitim Bakanı Frederique Vidal, üniversitelerde şiddet olaylarına, gösterilere katılmayan öğrencilerin tartaklanmasına ve binalara zarar verilmesine izin verilmeyeceğini belirterek, öğrencilere diyalog çağrısında bulundu.

Vidal, okullardaki eylemlere dair kışkırtma maksatlı yalan haberler konusunda da dikkatli olunması gerektiğini kaydetti.

Fransa'da 'kara salı' başladı
DÜNYA
Fransa'da 'kara salı' başladı

Yeni işgalciler geldi
DÜNYA
Yeni işgalciler geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kazancını anlattı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kazancını anlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında kazandığı ilk kazancını anlattı. Erdoğan, " İkinci veya üçüncü sınıfa geçtiğimde, Cağaloğlu'ndan kartpostal aldım. Markayı söylemeyeceğim, bildiğim kadarıyla o marka hala var. Halk otobüsüne biniyordum, Eminönü'nden yürüyordum Çağaloğlu'na, oradan kartpostal alıyordum. Tabii ilk anlarda çok fazla değil, 100 tane filan alıyordum. Sonra o kartpostalı arkadaşlarıma satıyordum ve bitince tekrar gidip alıyordum." sözleriyle anlattı.
Kaşıkçı'nın ölüm emri Skype üzerinden geldi
Dünya

Kaşıkçı'nın ölüm emri Skype üzerinden geldi

Reuters, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ölüm emrinin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ın danışmanı Kahtani tarafından verildiğini öne süren bir haber yayınladı. Habere göre, Skype üzerinden konsolosluğu arayan Kahtani önce Cemal Kaşıkçı'ya hakaret etti ve ardından infaz timine 'bana bu köpeğin kafasını getirin' dedi. Haberde Skype görüşmesine ait kayıtların Türkiye'nin elinde olduğu iddia edildi.
Muhtardan Kartal Belediye Başkanı'na yanıt: Köprüden atla desem atlayacak mı?
Gündem

Muhtardan Kartal Belediye Başkanı'na yanıt: Köprüden atla desem atlayacak mı?

Kartal Belediyesi'nin Arnavut kaldırım tarzında granit taşlar döşenmiş caddeyi asfaltlamasının yankıları devam ediyor. Belediye'den konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Mahalle muhtarı böyle istedi" denilirken, muhtardan yanıt gecikmedi. Mahalle Muhtarı Gülmüş, "Belediye Başkanı'na köprüden atla desem atlayacak mıydı" diyerek tepkisini dile getirdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.