Dünya Fransadan savaş çağrısı

Fransa'dan savaş çağrısı

Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault, uluslararası camiadan Libya’daki BM destekli hükümete askeri yardım istedi. AB ise mutabakat hükümeti kurulmasına engel oldukları iddiasıyla Libyalı üç siyasiye yaptırım kararı aldı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, uluslararası camianın askeri yardım da içinde olmak üzere Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne destek vermesi gerektiğini savundu. Ouest-France gazetesinin sorularını cevaplayan Ayrault, “Libya bütün bölge ülkeleri için endişe kaynağı, bu ülkede kargaşa ortamı hızla terörizmi besliyor. Bu tehlike, doğrudan hem bölge hem de Avrupa'yı tehdit ediyor. IŞİD Irak ve Suriye'de geriledi ama Libya'da zemin kazandı. Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin, içinde askeri yardım da olmak üzere gerekli destek talebine cevap verilmesi gerekir" dedi. Libya'daki terör gruplarına yönelik muhtemel askeri müdahale ile ilgili soruyu cevaplayan Ayrault, bunun Libya'dan gelecek talebe bağlı olduğunu kaydetti.

'TRABLUS'U TERK ET'

Ayrault, “Bizden tam olarak ne istendiğine bağlı. Bu ülkedeki bütün siyasi sürecin dışına çıkılarak hava bombardımanı düzenlenmesi düşündüğümüz bir seçenek değil” ifadesini kullandı. Önceki gün Trablus hükümeti yanlısı yayın yaptığı belirtilen Neba televizyon kanalı, Er-Reda en-Nevasi isimli birliğe bağlı silahlı grup kanalı bastı. Bu gelişmeden kısa bir süre önce kanalda Libya Trablus Başbakanı Halife el-Guveyl Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Sirac'ın kentten ayrılmasını istediği yazılı açıklama yayımlanmıştı. Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Libya'daki üç siyasetçiye barış sürecine zarar verdikleri ve milli mutabakat hükümeti kurulmasını engelledikleri gerekçesiyle yaptırım uygulayacak.

Mal varlıkları donduruldu

AB Konseyinden yapılan açıklamaya göre, Libya Trablus Başbakanı Halife el-Guveyl, Milli Genel Kongre (MGK) Başkanı Nuri Ebu Sehmen ve Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih'e karşı yaptırım kararı alındı. Ülkede barış sürecine zarar verdikleri ve milli mutabakat hükümeti kurulmasına engel oldukları gerekçesiyle alınan yaptırım kararları doğrultusunda, Libyalı 3 siyasetçinin AB ülkelerine girişleri ve bu bölgede bulunan mal varlıkları donduruldu. Öte yandan UMH Başkanlık Konseyi ise başkent Trablus'ta ilk resmi görüşmelerde bulundu. UMH Başkanlık Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada, devlet kurumlarının birliği ve ayrılık defterinin kapatılması gibi konuların ele alındığı belirtildi.

Roma'dan Sisi'ye gözdağıMısır'da ölü bulunan İtalyan öğrenci Giulio Regeni'nin cinayetiyle ilgili İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni'den Mısır'a sert bir uyarı geldi. Paolo Gentiloni “Mısırlı yetkililer Regeni ile ilgili soruşturmada işbirliği yapmazsa, sonuçlarına katlanırlar” ifadelerini kullandı. İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Mısır cunta lideri Abdulfettah es-Sisi'yi Aralık 2014'te Roma'yı ziyaretinde stratejik ortağı ilan etmişti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.