DünyaGazze kan kaybediyor

Gazze kan kaybediyor

İsrail’in insanlık dışı ablukası nedeniyle açık hava hapishanesine dönen Gazze’de ekonomik sıkıntılar nedeniyle yoksulluk ve işsizlik artıyor. Gazze Şeridi’nde halkın yüzde 53’ü yoksul. Bölgede işsizlik ise yüzde 44 seviyesinde. Gazze’de yaşayan 2 milyona yakın kişiden 1,3 milyonu yardıma muhtaç.

Haber MerkeziYeni Şafak
Gazze Şeridi’nde yoksulluk ciddi boyutlara ulaştı.
Gazze Şeridi’nde yoksulluk ciddi boyutlara ulaştı.

Filistin’de 2006’da yapılan ve Hamas’ın kazandığı seçimlerden bu yana İsrail’in kara, deniz ve havadan abluka altına aldığı Gazze Şeridi’nde yoksulluk ciddi boyutlara ulaştı. Filistin Merkezi İstatistik Bürosu’nun açıkladığı rapora göre, 2 milyona yakın kişinin yaşadığı Gazze Şeridi’nde yoksulluk oranı yüzde 53’ü buluyor. rapora göre, Gazze’deki işsizlik oranı yüzde 44. Bu oran, üniversite mezunu gençler arasında yüzde 60’a kadar yükseliyor.

1.3 milyon yardıma muhtaç

Son 10 yılda nüfusu yüzde 38 artan Gazze’nin ekonomisi bu süreçte sadece yüzde 1,44 büyüdü. Verilere göre, Gazzeliler 1993 yılına oranla bugün yüzde 25 daha fakir. Gazze’de yaşayan Filistinlilerin ekonomik varlıklarında da ciddi düşüş yaşandı. Ayrıca Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nin raporuna göre, Gazze’de yaşayan 2 milyona yakın kişiden 1,3 milyonu yardıma muhtaç. Ailelerin yüzde 47’si ise güvenli gıdaya ulaşmakta zorlanıyor.

Balıkçılar da abluka mağduru

Oslo Anlaşması’na göre 20 mil açığa kadar serbest hareket edebilme hakkına sahip Gazzeli balıkçılar, İsrail’in kısıtlamaları nedeniyle geçimlerini sağladıkları bu işi rahat bir şekilde yapamıyor. Zor şartlarda yaşayan Gazze halkı için BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’nın yardımları büyük önem taşıyor. Ancak bu yardımların bir kısmı da ABD’nin adımı ile askıya alınmış durumda.

  • Günde 16 saat elektrik yok
  • Gazze’de ayrıca günde 16 saat elektrik kesintisi ya şanıyor. İsrail güçlerinin müdahaleleri nede niyle elektrik dağıtımı sağlanamıyor. Filistinliler, günde birkaç saat verilen elektrikle hayatlarını sür dürmeye çalışıyor. Filistin Enerji İdaresi Gazze’yi besleyen tel elektrik santralinin yakıt yetersiz liği nedeniyle durdurul duğunu duyurdu.
Ankara'da deprem meydana geldi
Gündem

Ankara'da deprem meydana geldi

Kandilli Rasathanesi, Ankara'da 2.0 şiddetinde deprem meydana geldiğini açıkladı. Yeni Mahalle merkezli depremin yerin 2 kilometre altında meydana geldi.
İsrailli vekilden insanlık dışı açıklama
Dünya

İsrailli vekilden insanlık dışı açıklama

İsrail'deki aşırı sağcı vekil Smotrich, Filistin'in sembol isimlerinden 17 yaşındaki genç kız Ahed et-Temimi'nin dizinden vurulması gerektiğini söyledi.
Napoli son dakika golüyle Juventus'u mağlup etti
Spor

Napoli son dakika golüyle Juventus'u mağlup etti

Napoli, Kalidou Koulibaly'nin 90. dakikada attığı golle Juventus deplasmanından 3 puanla döndü. Bu sonuçla Napoli puanını 84'e yüksetti ve Juventus'la aradasındaki puan farkını 1'e indirdi.
Kılıçdaroğlu alçakça Osmanlı'ya saldırdı
Gündem

Kılıçdaroğlu alçakça Osmanlı'ya saldırdı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Mersin'in Silifke ilçesinde katıldığı etkinlikte Osmanlı İmparatorluğu'na skandal sözlerle saldırdı. Kılıçdaroğlu, "Osmanlı döneminde herkes padişahın kulu ve kölesiydi. Millet diye bir kavram yoktu. Türk milleti diye de bir kavram yoktu. Çünkü Osmanlı Türklerle alay ediyordu. Osmanlı'nın zulmüne karşı bu çadırlarda ne mücadeleler verildi. Dadaloğlu, Köroğlu boşuna mı çıktı? Boşuna mı söylediler, padişahın fermanını ama dağların da bize ait olduğunu" diye konuştu.
İran'da 'Azeriler Farstır' açıklamasına tepki
Dünya

İran'da 'Azeriler Farstır' açıklamasına tepki

İran Meclisindeki bazı Türk kökenli milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yunusi'nin "Azeriler Türkçe konuşan Farstır" açıklamasına tepki gösterdi.