Dünya Haitide yolsuzluk karşıtı protestolar kana bulandı

Haiti'de yolsuzluk karşıtı protestolar kana bulandı

Haiti'de yolsuzluk karşıtı protestolar kana bulandı

Amerika'da Karayip Denizi'nde bir ada ülkesi olan Haiti'de yolsuzluk karşıtı protesto gösterileri düzenleniyor. Gösteriler kana bulandı, 5 kişi hayatını kaybetti. Devlet Başkanı Jovenel Moise’ye karşı başlayan ve istifasının istendiği protesto gösterileri başkent Port-au-Prince'nin yanı sıra bazı şehirlere de sıçradı.

Haber Merkezi AA
Haiti'de yolsuzluk protestoları sürüyor. (Reuters)
Haiti'de yolsuzluk protestoları sürüyor. (Reuters)

Haiti'de yolsuzluk karşıtı gösteriler sırasında çıkan olaylarda bir kişi daha hayatını kaybetti.

Protesto gösterilerinde toplam 5 kişi hayatını kaybetti.
Başkent Port-au-Prince'de, Venezuela tarafından 2005'te hayata geçirilen Petrocaribe programının fonlarıyla ilgili yolsuzluk iddialarına karşı düzenlenen gösterilere binlerce kişi katıldı. Göstericiler, yolsuzluk iddialarını soruşturmakta başarısız olduğu gerekçesiyle Devlet Başkanı Jovenel Moise'nin istifasını istedi.

Haiti'de yolsuzluk protestolarında yaralananlar oldu. (Reuters)
Başkent Port-au-Prince ve ülkenin bazı şehirlerinde başlayan protesto gösterileri şiddet olaylarına dönmesi sonucu 5 kişi hayatını kaybetti. Ülkenin kuzeyindeki Gonaives, Haiti Cape ve Los Cayos’ta yapılan gösterilerde 3 kişinin polis kurşunuyla vurulduğu iddia edildi.

Haiti'de yolsuzluk karşıtı gösterilerde şiddet olayları yaşandı, göstericilerin arasında hayatını kaybedenler oldu. (Reuters)

Polis yetkilisi Gary Desrosiers, yaptığı açıklamada, gösteriler sırasında çıkan olaylarda bir kişinin yaşamını yitirdiğini belirterek, 36 kişinin gözaltına alındığını kaydetti.

Haiti'de yolsuzluk karşıtı gösteriler sürüyor. (Reuters)

Gösteriler sırasında 4 polis aracı yakıldı.

  • Haiti'de geçen yıl düzenlenen gösterilerde çıkan olaylarda da 8 kişi yaşamını yitirmişti.

Haiti'de yolsuzluk karşıtı gösterilere binlerce kişi katıldı. (Reuters)

Devlet Başkanı Jovenel Moise, yolsuzluğu soruşturmakta başarısız olduğu gerekçesiyle istifasını isteyen muhalif gruplara diyalog çağrısında bulunmuştu.

Haiti Senatosunca yürütülen bir soruşturmada en az 14 eski hükümet yetkilisinin Petrocaribe fonlarıyla ilgili yolsuzluk yaptıkları öne sürülmüştü.

Petrocaribe programı bölge ülkelere petrol altyapılarını kurmak için maddi destek sağlamak amacıyla Venezuela tarafından 2005'te oluşturulmuştu.

Haiti'de yolsuzluk karşıtı gösterilerde şiddet olayları yaşandı. (Reuters)

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.