Dünya Hamaney Türkiye ile İran işbirliğini geliştirmeli

Hamaney: Türkiye ile İran işbirliğini geliştirmeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın pek çok konudaki duruşuna övgüde bulunan İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, "İran ile Türkiye İslam dünyası için ortak amaçlara sahiptir. O yüzden İran ile Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik işbirliği geliştirilmelidir" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi AA
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran ile Türkiye'nin İslam dünyası için ortak amaçlara sahip olduğunu belirterek "O yüzden İran ile Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik işbirliği geliştirilmelidir" görüşlerini paylaştı.

Hamaney'in basın ofisinden yapılan açıklamaya göre Hamaney, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye ile İran arasındaki iyi ilişkilere değinen Hamaney, ortak noktaların daha da güçlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

  • "Filistin meselesi mühim"
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Myanmar konusundaki duruşunu da takdir eden Hamaney, "Filistin meselesi daima mühimdir ve tek bir an bile gaflet olmamalıdır." ifadesini kullandı.

Erdoğan Şirazi'den alıntı yaparak dünyaya seslendi
OYNAT 00:33
Erdoğan Şirazi'den alıntı yaparak dünyaya seslendi
Tahran'daki zirve sonrası üç lider basın toplantısı düzenledi. Konuşmasına İranlı şair Şirazi'nin 'Eğer sen başka insanların mihnetinden, ızdırabından gamlanıp kederlenmiyorsan, sana Adem oğlu demek yakışmaz.' sözleriyle başlayan Erdoğan, tüm dünyaya ateşkes çağrısı yaptı.

Hamaney, İslam ülkelerinin yakınlaşması ve dayanışmasının önemine işaret ederek "İslam ülkelerinin birliği ve işbirliği, bölgedeki sorunların çözümünün temelini oluşturacaktır. Bu nedenle ABD'nin başını çektiği emperyalizm, İslam ülkelerinin işbirliğinden, yakınlaşmasından ve İslami bir gücün ortaya çıkmasından endişeli." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tahran'daki "Suriye" konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi'nin ardından İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile basına kapalı bir görüşme gerçekleştirmişti.

Siyasi süreç çökmesin
DÜNYA
Siyasi süreç çökmesin

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.