DünyaHamastan "Kudüs için öfke cuması" çağrısı

Hamas'tan "Kudüs için öfke cuması" çağrısı

ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına tepkiler sürüyor. Hamas tarafından yapılan açıklamada, bu konuda alınacak karar her ne olursa olsun Kudüs'ün Filistinlilere ait olduğu vurgulandı. Kudüs'ün Filistin halkının kırmızı çizgisi olduğunu belirten Hamas, Filistinlileri cuma gününü "öfke cuması" ilan etmeye çağırdı.

Haber MerkeziAA
Hamas ve Fetih, Filistinlileri ABD'nin planına tepki göstererek kent merkezleri, ABD Konsoloslukları ve büyükelçilikler önünde eylem yapmaya çağırdı.
Hamas ve Fetih, Filistinlileri ABD'nin planına tepki göstererek kent merkezleri, ABD Konsoloslukları ve büyükelçilikler önünde eylem yapmaya çağırdı.

Hamas, Filistinlilere cuma gününü "öfke cuması" ilan ederek, "Kudüs'e destek" için toplanma çağrısında bulundu.

Hamas'tan şu açıklama yapıldı:

Filistin halkını, tüm grupları ve güçleriyle ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planını reddederek, cuma gününü İsrail'e karşı 'öfke günü' ilan etmeye çağırıyoruz.

Açıklamada, Kudüs'ün Filistin halkının kırmızı çizgisi olduğu vurgulandı.

"Direniş, ne olursa olsun ona el sürülmesine razı olmayacaktır." ifadesinin de kullanıldığı açıklamada, Batı Şeria'daki intifadacı gençlerden, Kudüs'ü hedef alan ABD'nin planına mümkün olan yollar aracılığıyla yanıt vermesi istendi.

Eylem yapma çağrısı

Hamas ve Fetih'in de aralarında olduğu Filistinli gruplar dün akşam yayımladıkları ortak açıklamada, Filistin halkına, ABD'nin planına tepki göstererek "kent merkezleri, ABD Konsoloslukları ve büyükelçilikler önünde toplanmaları ve eylem yapmaları" yönünde çağrısında bulunmuştu.

Hamas'ın yaptığı açıklamada Kudüs konusunda alınacak karar her ne olursa olsun Kudüs'ün Filistinlilere ait olduğu belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Ürdün Kralı Abdullah ile telefon görüşmesi yaparak, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planını dile getirdiği duyurulmuştu.

  • Yasa 1995'te kabul edilmişti
  • ABD Kongresi, 1995 yılında Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan bir yasayı kabul etmiş ancak o tarihten bu yana görev yapan başkanların tamamı ülke çıkarlarını gerekçe göstererek büyükelçiliği Tel Aviv'de tutmuş, kentin statüsüyle ilgili yürütülen müzakerelere destek vermişti. ABD Başkanları 1995'ten bu yana, söz konusu yasadaki ilgili maddeyi kullanarak her 6 ayda bir büyükelçiliği Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararını erteliyordu.

Seçim kampanyası sırasında ABD elçiliğini Kudüs'e taşıma sözü veren Trump da selefi Barack Obama'dan görevi devraldıktan kısa bir süre sonra yasanın ilgili maddelerini askıya almış ve erteleme yetkisini kullanmıştı. Trump daha sonra haziran ayında ikinci kez elçiliğin taşınmasıyla ilgili yasanın yürürlüğe girmesini ertelemişti.

Amerikan medyasının yönetim yetkililerine dayandırdığı haberlerde, ABD Başkanı Trump'ın, 6 aylık askıya alma süresi gelecek hafta sona erecek olan "Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e Taşınmasına İlişkin Yasa"yı daha fazla bekletmeyip Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı ve ِABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına karar vereceği iddia edilmişti.

ABD medyası: Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan edecek
DÜNYA
ABD medyası: Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan edecek

Beyaz Saray'dan 'Kudüs' açıklaması
DÜNYA
Beyaz Saray'dan 'Kudüs' açıklaması

Filistin yönetiminden Trump'ın Kudüs planına tepki
DÜNYA
Filistin yönetiminden Trump'ın Kudüs planına tepki

Kudüs’teki tahrikin mimarı Kushner
DÜNYA
Kudüs’teki tahrikin mimarı Kushner