Dünya HDPden AİHMe Demirtaş başvurusu

HDP'den AİHM'e Demirtaş başvurusu

HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ'ın tutuksuz yargılanabilmeleri için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru yapıldı.

Haber Merkezi AA
HDP, AİHM'e başvurdu.
HDP, AİHM'e başvurdu.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın tutuksuz yargılanabilmeleri için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuru yapıldı. Talep AİHM'e, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu Demir ve milletvekilleri Osman Baydemir, Mithat Sancar ve Ertuğrul Kürkçü tarafından iletildi.

Talepte, referandum sürecinde eş genel başkanların tutukluluk haline son verilmesi gerektiği öne sürülerek, AİHM iç tüzüğünün 41'inci maddesi uyarınca Demirtaş ve Yüksekdağ için yapılan başvuruların AİHM tarafından öncelikli olarak ele alınıp, ivedilikle incelenmesi istendi.

AİHM iç tüzüğünün 41'inci maddesi, karara bağlanacak davaların sırasının tespiti konusunda başvuruya bakan daireye belirli ölçütler temelinde takdir yetkisi veriyor.

HDP başvurusunda, hastalık nedeniyle tedavisi sürdüğü belirtilen ve hakkında yakalama emri çıkarılan Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken için de kararın durdurulması amacıyla "ihtiyati tedbir" istendi.

Milletvekili dokunulmazlıkları Mayıs 2016'da kaldırılan Demirtaş ve Yüksekdağ, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", “silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "örgüt adına suç işlemek" iddialarıyla 4 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alınıp daha sonra tutuklanmışlardı.

AİHM'in HDP başvurusuyla ilgili kararını ne zaman vereceği ise henüz belli değil.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.