Dünya Hollandada aşırı sağ yükseliyor

Hollanda'da aşırı sağ yükseliyor

Hollanda'nın Türk Bakanların ülkeye girişini engellemesi büyük bir krize yol açtı. Çarşamba günü seçimlere gidecek Hollanda'da aşırı sağın yükselişi Türkiye ve Müslüman karşıtlığını da artıyor.

Haber Merkezi Diğer
Hollanda'da ırkçı parti lideri Wilders'ın yükselişi sürüyor.
Hollanda'da ırkçı parti lideri Wilders'ın yükselişi sürüyor.
Hollanda'nın Türk bakanlara yönelik anti-demokratik uygulaması büyük bir krize yol açtı. Ülke içerisinde yükselen aşırı sağ ve önümüzdeki Çarşamba günü gerçekleşecek genel seçimler siyasal alanı etkilerken, Hollandalı siyasetçiler Türkiye'nin iç siyasette kullanarak oylarını artırmaya çalışıyor.

Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu'nun Hollanda'daki Türklerle bir araya gelmesini engelleyen Hollanda, Türkiye ile uçuş iptali krizini başlattı. Hollanda'da çarşamba günü yapılacak seçimin favorilerinden biri geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği önünde gösteri yapan aşırı sağcı Gert Wilders'in Özgürlükler Partisi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na uçuş izni vermeyen Hollanda, çarşamba günü yapılacak genel seçimlere hazırlanıyor.

Hürriyet'in haberine göre, Müslüman ve göç karşıtı aşırı sağcı Gert Wilders, seçimlerden birinci parti çıkarak nisan ayındaki Fransa ve eylül ayındaki Almanya seçimleri öncesinde 'Avrupa'da vatansever baharını' tetiklemeyi hedeflediğini söylüyor.

'Kur'an'ı yasaklayacağım'
Hollanda'daki 'Müslüman sayısını sınırlı tutma' vaadiyle Özgürlükler Partisi'ni (PVV) kuran Gert Wilders, Kuran'ı yasaklayacağını, cami ve mülteci merkezlerini kapayacağını, Hollanda'yı Avrupa Birliği'nden çıkaracağını söylüyor. Yakın zamana kadar Gert Wilders'in partisi anketlerde öndeydi. Wilders'ın ırkçı, yabancı karşıtı söylemleri nedeniyle ana akım partiler de popülist retoriğe yönelerek PVV partisinden oy çalmaya çalışıyor.

Anketlere göre yükseliyor
Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin Liberal partisinin son haftalarda anketlerde birinciliğe yükselmesi de bu popülist tonuna bağlanıyor. Rutte, gazetelere 'Kurallara uymuyorsan ülkeyi terk et' diye ilan vermiş, Hollanda'da Türkiye'nin referandumla ilgili miting yapmasına karşı çıkan açıklamalar yapmıştı. Sonra da uçuş yasağı geldi.

Wilder başbakan olabilir mi?
Hollanda'da 12.9 milyon seçmen bulunuyor. Ülkede çoğu Türk ya da Faslı olmak üzere 840 bin ile 960 bin Müslüman nüfusun yaşadığı tahmin ediliyor. Koalisyonlara yatkın seçim sistemine göre genel oydan yüzde 0.67 oy alan bir parti, bir milletvekili çıkarabiliyor. Wilders'in partisi birinci gelse de çoğu parti işbirliği yapmayacağını söylediğinden hükümet olma ihtimali pek bulunmuyor. Rutte birinci gelirse yeni bir koalisyon oluşturması gerekecek. Hükümeti kurmak için 150 kişilik parlamentoda 76 milletvekiline ulaşmak gerekiyor. Türkiye ile kriz işte Hollanda'daki böyle bir arka planda gerçekleşiyor.


'Hollanda ırkçılığa teslim oldu'
GÜNDEM
'Hollanda ırkçılığa teslim oldu'

Hollandalılar Google'da bunları aradı
TEKNOLOJİ
Hollandalılar Google'da bunları aradı

Avrupa basını Hollanda'ya kör oldu
DÜNYA
Avrupa basını Hollanda'ya kör oldu


Abone Ol Google News
Burdur'da koronavirüs paniği: Testi pozitif çıkan askerler tedaviye alındı
Gündem

Burdur'da koronavirüs paniği: Testi pozitif çıkan askerler tedaviye alındı

Burdur Valiliği, 58. Piyade Eğitim Alay Komutanlığında vatani görevini yapan askerlerden bazılarının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıkması nedeniyle tedaviye alındığını açıkladı. Ayrıca Valilik açıklamasında, yapılan filyasyon çalışmasında pozitif vakalarla temaslı olan askerlerin, Kredi Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda izole edildiği ve odalara alındığı belirtildi.
Neuer'in Bosna hakkında ırkçı şarkı söylemesi Almanya'yı karıştırdı: Akıllara Mesut Özil geldi
Spor

Neuer'in Bosna hakkında ırkçı şarkı söylemesi Almanya'yı karıştırdı: Akıllara Mesut Özil geldi

Bayern Münih ve Alman milli futbol takımı kalecisi Manuel Neuer, tatilini yaptığı Hırvatistan'da söylediği ırkçı şarkılarla Almanya gündemine oturdu. Alman kalecinin Bosna Hersek'in topraklarını Hırvatistan'a ait gibi gösteren ırkçı bir şarkı söylemesi sonrasında, Neuer'in milli takımdan uzaklaştırılması istendi. Neuer'in ırkçı şarkı söylemesinin ardından akıllara Almanların Mesut Özil için yapılan ırkçı saldırıları geldi.
AK Parti Sözcüsü Çelik: Ayasofya'nın bütün özellikleri korunacak, bundan sonra daha iyi muhafaza edilecektir
Gündem

AK Parti Sözcüsü Çelik: Ayasofya'nın bütün özellikleri korunacak, bundan sonra daha iyi muhafaza edilecektir

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK ve MYK Toplantıları sonrası açıklamalarda bulundu. Ayasofya'nın ibadete açılmasına ilişkin de açıklamalarda bulunan Çelik, "Ayasofya, cami ve evrensel dünyanın kültürel mirasının ihtişamını taşıyan büyük bir mekan olarak görkemini göstermeye devam edecek. UNESCO yetkilileri şunu bilsinler, Ayasofya'nın evrensel mirasının korunması konusunda Türkiye her türlü iş birliğine açıktır. Başkentinde cami olmayan tek AB ülkesi Yunanistan'dır. Osmanlı camilerine ve Osmanlı eserlerine karşı saygısızlık yapmakta birinci olan bir ülkedir. Hiç konuşmaması gereken bir ülke varsa o da Yunanistan'dır. Ayasofya'nın bütün özellikleri korunacaktır. Bundan sonrasında daha iyi muhafaza edilecektir. Kültürel miras listelerinden Ayasofya'nın çıkarılacağını düşünmüyoruz. O listeyle Ayasofya şereflenmez, o liste Ayasofya'yla şereflenmiştir" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.