Dünya Hong Kongda meydan savaşı

Hong Kong’da meydan savaşı

Hong Kong’da suçluların Çin’e iade edilmesinin önünü açacak yasa tasarısını protesto etmek isteyen on binlerce kişi sokaklara döküldü. Eylemler üzerine görüşmeler iptal edilirken, polis ve göstericiler arasında çatışmalar yaşandı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Onbinler polisle çatıştı
Onbinler polisle çatıştı

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde on binlerce kişi, kentteki suçluların Çin’e iadesinin önünü açacak olan suçlu iade yasa tasarısını protesto etmek için sokaklara çıktı.

Yasal düzenlemeye karşı binlerce kişi hükümet binaları önünde toplanırken, çok sayıda gösterici de, tasarının görüşüleceği Yasama Meclisi’ne (LegCo) çıkan yolları barikatlarla kapatarak, yetkililerin bölgeye ulaşmasına engel oldu.

GÖRÜŞME ERTELENDİ

Gösteriler nedeniyle görüşmenin ertelendiği bildirildi. Çin basını, yeni görüşme tarihinin belli olmadığını ancak Hong Kong yönetiminin yasal düzenleme konusundaki ısrarı ve baskısının devam edeceği vurgulandı.

Hong Kong Özel İdari Bölge Genel Sekreteri Matthew Cheung Kin-chung ise, göstericilere kent merkezinde bulunan ana yollardaki işgallerini sona erdirme ve hukuk dışı davranışlardan sakınma çağrısı yaptı.

22 KİŞİ YARALANDI

Erteleme kararından tatmin olmayan göstericiler işgal eylemlerini sürdürürken bazı noktalarda göstericiler ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşandığı, en az 22 kişinin yaralandığı ifade edildi.

Polisin, plastik mermi, biber gazı ve göz yaşartıcı gaz kullanarak protestocuları hükümet binasından uzaklaştırmaya çalıştığı, ancak göstericilerin birlikte tezahürat yapıp aynı anda adımlayarak polisi aşmaya çalıştıkları kaydedildi.

  • İkinci ‘Şemsiye Devrimi’ mi?
  • Hong Kong’daki gösteriler, 2014 yılındaki Şemsiye Devrimi’ne benzetiliyor. Polis müdahalesi esnasında biber gazından ve gündüz saatlerinde sokaklardaki yakıcı güneşten korunmak için kullandıkları şemsiyeler nedeniyle eyleme “Şemsiye Devrimi” adı verilmişti. Pekin Hükümeti’nin Hong Kong’ta uygulanan seçim sistemini değiştireceğini açıklamasının ardından ‘Occupy Central (Merkezi İşgal Et) eylemleri başlamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı gazetecileri kabul etti: ABD sözünü tutmazsa harekat sürer, YPG’nin çekilmesinin sorumluluğu ABD’de
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı gazetecileri kabul etti: ABD sözünü tutmazsa harekat sürer, YPG’nin çekilmesinin sorumluluğu ABD’de

Yabancı Mensupları kabulünde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "

PYD’nin bıraktığı 750 DEAŞ’lının 195’i yakalandı. Amerika 120 saatlik sürenin sona erdiği salı akşamına kadar bize verdiği sözleri tutabilirse güvenli bölge konusu çözülmüş olacaktır ama bu söz bilaistisna yerine getirilmemiş olursa 120'nci saatin sona erdiği dakika, Barış Pınarı Harekatımız kaldığı yerden çok daha kararlı bir şekilde devam edecektir. Şu anda tabii daha henüz terör örgütleri çıkmış değil. 120 saati bunun için belirledik" dedi. Trump'ın mektubu ile ilgili açıklamada bulunan Erdoğan, "Elbette bizler bunu unutmadık. Unutmamız doğru değil ama bizim karşılıklı olan sevgi, saygımız da bunları sürekli gündemde tutmaya müsaade etmiyor. Bu konuyu bugünkü meselemiz ve önceliğimiz olarak da görmüyoruz. Vakti saati geldiğinde bu konuyla ilgili olarak gerekenin yapılacağının da bilinmesini istiyoruz" ifadesini kullandı.

Genç muhtar 5 yıllık maaşını köyüne bağışladı: Konak ve kütüphane yapacak
Gündem

Genç muhtar 5 yıllık maaşını köyüne bağışladı: Konak ve kütüphane yapacak

Düzce'de, doğup büyüdüğü köyünde muhtar seçilen 31 yaşındaki veteriner teknisyeni Feyzullah Akyol, kredi çekerek satın aldığı arsayı konak ve kütüphane yapmak için köyüne bağışladı. Arkadaşlarının ve komşularının kendisine her zaman destek olduğunu aktaran Akyol, "Bu yola çıkmamızdaki en büyük sebep köyden kente geçişin önüne geçmek oldu, gençlerin şehirlerde bulduğu imkanları köyümüzde ne kadar temin edebiliriz diye düşündük" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mektubu unutmamız mümkün değil, vakti geldiğinde gereken yapılacak
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mektubu unutmamız mümkün değil, vakti geldiğinde gereken yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beşiktaş'ta bulunan Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde yabancı medya kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Trump'ın mektubu ile ilgili konuşan Erdoğan, "Elbette bizler bunu unutmadık. Vakti saati geldiğinde bu konuyla ilgili olarak gerekenin yapılacağının da bilinmesini istiyoruz" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.