|

İngiltere'de kadın milletvekili saldırıda öldü

İngiltere'de uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralanan kadın milletvekili Jo Cox, hayatını kaybetti. Cox, ülkesinin AB'de kalmasını savunuyordu.

Yeni Şafak
17:55 - 16/06/2016 Perşembe
Güncelleme: 19:27 - 16/06/2016 Perşembe
Diğer

İngiltere'de ülkesinin AB üyesi olarak kalması için kampanya yürüten İşçi Partili milletvekili Jo Cox seçim bölgesinde silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan Cox hastaneye kaldırıldı. İngiliz milletvekili Cox, hayatını kaybetti. Seçim bölgesi Birstall Yorkshire'da bir toplantıya katılmaya hazırlanan milletvekili Jo Cox yolda silahlı saldırıya uğradı.Olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edilirken, bir polis helikopterinin de havadan denetim yaptığı görüldü. Helikopterle hastaneye kaldırılan Cox, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Görgü tanıklarına göre, saldırıyı 50'li yaşlarda bir erkek gerçekleştirdi. Görgü tanığı, Cox'a iki el ateş edildiğini belirtti. 52 yaşında bir erkeğin gözaltına alındığı bildirildi.

İŞÇİ PARTİSİ LİDERİ CORBYN: ŞOKE OLDUM

Saldırı sonrası İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn'den bir açıklama geldi. Milletvekilleri Jo Cox'a yapılan saldırıyı şiddetle kınadığını belirten Corbyn, "Jo Cox'un saldırıya uğradığı haberi karşısında şoke oldum. Tüm İşçi Partililerin desteği Cox ve ailesiyle birlikte" dedi.KAMPANYA ASKIYA ALINDI

Milletvekili Jo Cox'un silahlı saldırıya uğraması sonrası Avrupa Birliği yanlısı kampanya askıya alındı. AB yanlısı kampanyayı yürütenlerin Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Bütün kampanya çalışmaları askıya alındı. Dualarımız Jo Cox ve ailesiyle" denildi.  1. CAMERON'DAN AÇIKLAMA
  2. İngiltere Başbakanı David Cameron saldırı sonrası Cebelitarık'ta yürüttüğü referandum kampanyası çalışmalarını askıya aldığını açıkladı.


İŞÇİ PARTİ LİDERİ CORBYN'I ELEŞTİRMİŞTİ

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'ne mensup Cox 41 yaşında ve 2 çocuk annesi. Cox, 23 Haziran'da yapılacak AB referandumunda ülkenin birlikte kalmasından yana kampanya yürütüyordu. Cox, geçen günlerde İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn'i eleştirmesiyle gündeme gelmişti.


#Jo Cox
#İngiltere
#Avrupa Birliği
8 yıl önce