Dünya İranda Azeriler ırkçılığa karşı ayakta

İran'da Azeriler ırkçılığa karşı ayakta

İran'daki IRIB TV2 televizyon kanalında yayınlanan Türkleri aşağılayıcı çocuk programına tepki göstermek amacıyla ülkenin çeşitli kentlerinde yaşayan İranlı Azeriler sokaklara döküldü.

Haber Merkezi AA
Kanalda yayınlanan “Fitile” adlı çocuk programının geçen cuma günkü bölümünde, otelin pis kokmasından şikayetçi olan ve Azeri Türkçesiyle konuşan bir baba-oğula, resepsiyon görevlisinin kendilerinin ağzının koktuğu yönünde yanıt vermesi ve baba-oğulun dişlerini tuvalet fırçasıyla temizlediğine yönelik ima, ülkedeki Azerilerin tepkisini çekti. Televizyon kanalı, başta Tebriz olmak üzere Azeri nüfusun yoğunlukta yaşadığı bazı kentlerde protesto edildi. Tepkilerin artması üzerine İran Radyo Televizyon Genel Müdürü Muhammed Serefraz, yaptığı yazılı açıklamada, İran Azerilerinden özür diledi. Serefraz, söz konusu programın yöneticilerinden bazılarının görevden alındığını bildirdi. Programın oyuncuları Muhammed Muslimi, Ali Furuten ve Hamid Güli de, yaptıkları açıklamada, Azerileri küçük düşürmek gibi bir kasıtlarının bulunmadığını ve kendilerinin de Azeri olduğunu ifade ederek, İran Azerilerinden özür dilediklerini belirtti.
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.