Dünyaİranda halk sandık başında

İran'da halk sandık başında

İran'da halk ülkenin yeni Cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gitti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin mevcut Cumhurbaşkanı Ruhani ile muhafazakar aday Reisi arasında geçmesi bekleniyor.

Haber MerkeziAA
İran'da muhafazakar kanadın adayı Reisi oyunu destekçileriyle birlikte kullandı.
İran'da muhafazakar kanadın adayı Reisi oyunu destekçileriyle birlikte kullandı.

İran'da cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanma işlemi devam ederken, devlet televizyonu oy kullanmak için kuyrukta bekleyenlerin görüntülerini dünyaya "demokrasi şöleni" olarak sunuyor.

Ülke genelinde 63 bin merkezde kurulan 130 bin sandıkta oy kullanma işlemi yerel saatle 08.00'de başladı. 20.00'ye kadar süreceği belirtilen oy kullanma işleminin uzatılması bekleniyor.

Başkent Tahran yaklaşık 15 milyon nüfusu ile ülkenin en kalabalık seçmeninin bulunduğu il durumunda.

İran devlet televizyonu, cumhurbaşkanlığı ve il meclisi seçimlerinde oy kullanmak için kuyrukta bekleyenlerin görüntülerini dünyaya "demokrasi şöleni" olarak sunuyor. Kuyruktaki seçmenler ise oy kullanmak için uzun süre beklemekten şikayetçi.

Sabahın erken saatlerinde seçim merkezlerine gelen seçmenler, uzun kuyruklar sebebiyle saatlerce sıra beklemek zorunda kalıyor.

Sandık başına ulaşabilen seçmen bir dizi prosedürden sonra cumhurbaşkanı için bir liste, il meclisi üyeleri için de başka bir liste dolduruyor.

"Oy kullanma sistemimiz sorunlu"

Tahran'ın önemli seçim merkezlerinden Hüseyniye-i İrşad'da oy kullanmaya gelen Feriba Nikubeyan, seçim merkezlerindeki uzun kuyrukların oy verme oranını düşürdüğünü belirtti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılım oranının yüzde 50-60 seviyelerinde olmasını öngören Nikubeyan, şunları söyledi:

"Sabah saat 8:00'de sıraya girdim. 3 saattir bekliyorum. Oy kullanma işlemi çok yavaş ilerliyor. Adayları tek tek kalemle yazmak vakit alıyor. Eğer elektronik oy kullanma mümkün olursa hem kuyruk azalır hem de halkın katılımı artar. Benim yakınlarımdan bazıları, kuyruğu beklememek için evlerine geri döndüler. Maalesef oy kullanma sistemimiz sorunlu."

"Yetkililer bir şey yapmalı"

Firuzi Lütfi de 3 buçuk saat sırada beklemekten yorulduğunu söyledi.

Ülkede oy kullanmada uygulanan sistemdeki yanlıştan bahseden Lütfi, "İran'da parti sistemi bulunmadığı için isimleri tek tek yazma durumunda kalıyoruz. Bu da yorucu oluyor. Bu sorunun çözülmesi için yetkililer bir şeyler yapmalı." diye konuştu.

Öte yandan ilerleyen saatlerde reformist siyasetçi Muhammed Arif, yaptığı yazılı açıklamada, halkı uzun seçim kuyruklarına tahammül ederek, oy kullanmaktan vazgeçmemeye çağırdı.

Seçim kurulundan yapılan yazılı açıklamada da seçmenler oy vermede ısrarlı olmaya, seçim kuyruklarını terk etmemeye davet edildi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin reformistler ve ılımlı muhafazakarların desteğini alan Hasan Ruhani ile muhafazakarların adayı İbrahim Reisi arasında geçmesi bekleniyor. Mustafa Mirselim ve Mustafa Haşimiteba da aday listesinde yer alıyor.

İran'da halk sandığa gitti
FOTOĞRAF13
Title
İran'da halk ülkenin yeni Cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gitti.
Title
Yaklaşık iki aydır devam eden seçim kampanyasının sonucunda 4 aday seçimlere kaldı.
Title
Seçmenlerin yoğun ilgi gösterdiği seçimlerde oy kullanımı yerel saatle sabah 08:00'de başladı akşam saat 20:00'e kadar devam edecek.
Title
Seçimlerde 56 milyon seçmen oy kullanacak.
Title
Seçimlerde aday olan muhafazakar aday İbrahim Reisi, en güçlü isim olarak görülüyor.
Title
Reisi, Ruhani ile karşı karşıya kalabilecek isim olarak gösteriliyor.
Title
Oy kullanmak için sandık başına gelen Reisi'ye taraftarları yoğun bir ilgi gösterdi.
Title
İran dini lideri Hamaney'de oyunu kullanmak için sandık başına gitti.
Title
Hamaney, oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada halkı oy kullanmaya çağırdı.
Title
Mevcut Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de oyunu Tahran'da kullandı.
Title
Ruhani'nin oy kullandığı salonda kendisine yoğun ilgi gösterildi.
Title
Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve seçimlerde Ruhani lehine adaylıktan çekilen Cihangiri'de seçimlerde oyunu kullanan isimler arasında yer aldı.
Title
Ülkede dini lider Hamaney'e bağlı Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin onayladığı 6 isimden ikisi ayadylıktan çekildiğini açıklamıştı.
İran'da halk sandığa gitti
İran'da halk Cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başına gitti. 135 bin sandığın kurulduğu İran'da halk ülkenin yeni Cumhurbaşkanını belirleyecek. Dini lider Hamaney'in halkı sandık başına çağırdığı seçimlerin mevcut Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile muhafazakar adaylardan İbrahim Reisi arasında geçmesi bekleniyor.

İran'da cumhurbaşkanı adayı Mir Selim'den 'Reisi' yalanlaması

İran'da Ruhani-Reisi çekişmesi yaşanacak

Cihangiri Ruhani lehine seçimden çekildi

İran'da Galibaf adaylıktan çekildi

Gardiyanın kullandığı kamyonetten çıkanlar şoke etti
Gündem

Gardiyanın kullandığı kamyonetten çıkanlar şoke etti

Diyarbakır'dan Adana'ya masa getirdiğini söyleyen gardiyan kamyonetten çıkan esrarlardan haberinin olmadığını söyledi. Gözaltına alınan gardiyan sorgusunun ardından adliyeye sevk edilen zanlı nöbetçi mahkemece "uyuşturucu ticareti yapmak" suçlamasıyla tutuklandı.
Sosa'dan Başaran ailesine başsağlığı mesajı
Spor

Sosa'dan Başaran ailesine başsağlığı mesajı

Trabzonspor eski asbaşkanı Hüseyin Başaran’ın kızı Mina Başaran, İstanbul’a dönmek üzere bindiği jetin düşmesi sonucu 7 arkadaşıyla beraber hayatını kaybetti. Trabzonspor’un devre arasında kadrosuna kattığı Jose Sosa, adaptasyon sürecinde kendisine yardımcı olan Başaran ailesi için taziye mesajı yayınladı.
1 ayda 50 bin aracı affetmedi
Ekonomi

1 ayda 50 bin aracı affetmedi

8 Şubat’ta yeniden devreye sokulan EDS kameraları ile 1 ayda kural ihlali yapan 50 bin araca ceza yağdı. En fazla ceza ise emniyet şeridi ile hız sınırı ihlali yapan araçlara kesildi. İstanbul’da 1 ayda emniyet şeridi ihlali yapan 18 bine yakın araca 235’er lira ceza kesildi.
Zlatan imzayı attı
Spor

Zlatan imzayı attı

Manchester United'da yaşadığı sakatlık sonrası forma şansı bulamayan Zlatan Ibrahimovic'in yeni adresi netleşti. İsveçli yıldızın kariyerine MLS'te devam edeceği belirtildi.
Küvete cep telefonuyla girmek ölüm getirdi
Dünya

Küvete cep telefonuyla girmek ölüm getirdi

Belçika’da cep telefonuyla küvete giren 14 yaşındaki genç, elektrik çarpması sonucu feci şekilde yaşamını yitirdi. Bir anlık dalgınlık sonucu elindeki şarja takılı cep telefonu, uyuya kalan gencin elinden kayarak küvetteki suyla temas etti ve 14 yaşındaki Hugo, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.