Dünya İrandan savunmada işbirliği teklifi

İran’dan savunmada işbirliği teklifi

Tahran’da İran’ın ilk gelişmiş yerli savaş uçağı ‘Kevser’ savaş jeti tanıtımında konuşan Ruhani, “Türkiye ve Pakistan ile birlikte savaş uçağı üretebiliriz. Ve daha fazlasını da yapabilecek kapasitemiz var” dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
İrandan Türkiye’ye uçak teklifi
İran'ın yerli savaş uçağı ‘Kevser’

İran ilk ‘yerli’ savaş uçağının tanıtımında Türkiye’ye savunma sanayiinde ortaklık çağrısı yaptı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’ın Türkiye ve Pakistan’la ortaklaşa uçak üretmeye hazır olduğunu duyurdu. İran Cumhurbaşkanı, ABD’ye karşı komşu ülkelerle daha fazla iş birliğinden yana olduğunun altını çizdi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, komşu ve dost ülkeler olarak Türkiye ile İran’ın savunma sanayisi alanında iş birliği yapabileceğini ve savaş uçağı üretebileceğini söyledi. Başkent Tahran’da düzenlenen “Kevser” savaş jeti tanıtım toplantısında konuşan Ruhani, ABD yaptırımları ve komşu ülkelerle ilişkilere dair değerlendirmelerde bulundu. Savunma sanayisinde maliyeti düşük ve etki gücü yüksek silahlar üretmek istediklerini belirten Ruhani, İran olarak bu sahada gittikçe güçlendiklerini ifade etti.

TEKNOLOJİK KAPASİTE YÜKSEK

Komşu ve dost ülkelerden Türkiye ve Pakistan ile savunma alanında iş birliği yapabileceklerini vurgulayan İran Cumhurbaşkanı, bu ülkelerin birlikte çalışması durumunda savaş uçağı üretebileceklerini ve daha fazlasını da yapabilecek kapasitelerinin olduğunu kaydetti.

ABD’YE KARŞI DAHA FAZLA İŞBİRLİĞİ

ABD yönetimi, Türkiye’nin Rusya yapımı hava savunma sistemi satın almasına karşı çıkarak yeni nesil F-35 savaş uçaklarının teslimatını dondurmuştu. ABD’nin Türkiye’ye yönelik ekonomik ve savunma yaptırımlarını eleştiren Ruhani, İran’ın komşu ülkelerle daha fazla iş birliğinden yana olduğunun altını çizdi.

DÖRDÜNCÜ NESİL YERLİ SİSTEM

Bu arada savaş jeti Kevser’de aviyonik ve yerli sistemlerin kullanıldığı, HUD göstergeler, çok amaçlı radarlar, akıllı harita okuma özelliklerinin olduğu ve çift kabinli üretildikleri açıklandı. Dördüncü nesil savaş uçağının “yüzde 100 yerli” olduğu da bildirildi. İran devlet televizyonunda yayınlanan tanıtımda uçağı havada gösteren herhangi bir görüntü yer almadı. Ancak uçağın testleri başarı ile geçtiği açıklandı.

Katar’la sıra enerji köprüsünde
EKONOMİ
Katar’la sıra enerji köprüsünde

Artış güven göstergesi
EKONOMİ
Artış güven göstergesi

Önceliğimiz milli yazılım
TEKNOLOJİ
Önceliğimiz milli yazılım

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.