Dünya İranlı iş adamı idam edildi

İranlı iş adamı idam edildi

İranlı iş adamı Hamidrıza Bakeri Darmani, yolsuzluk ve rüşvetten suçlu bulundu ve idam edildi. Darmani, sahte evrak düzenleyerek paravan şirketler aracılığıyla 300 binden fazla 'bitüm' tedarik etmekle suçlanıyordu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Hamidrıza Bakeri Darmani kimdir? İranda idamlar
Hamid Baqeri-Dermani. Fotoğraf: Mizan

İran'ın önde gelen iş adamlarından "Bitüm Sultanı" olarak da bilinen Hamidrıza Bakeri Darmani, yolsuzluk ve rüşvetten suçlu bulunarak idam edildi.

Darmani devlet destekli kredi alabilmek için sahte evrak düzenlemek ve 300 bin tondan fazla bitüm tedarik etmek için paravan şirketler kullanmaktan suçlu bulundu.

Bitüm, yer sakızı da denen ve asfalt yapımında kullanılan bir madde ve İran'ın en kârlı endüstrilerinden biri.

Bitüm nedir?

  • Koyu bir duman, alev ve keskin bir koku çıkararak yanan, karbon ve hidrojen yönünden çok varsıl olan doğal yakıtların ortak adına bitüm deniyor.
Mizan haber ajansı, Ağustos 2014'te gözaltına alınan Dermani'nin "dolandırıcılık, sahtekarlık ve rüşvet" yolu ile değeri 100 milyon doları aşan bitüm tedarik ettiğini duyurdu.

49 yaşındaki Dermani bu yıl başında yolsuzluğa karşı yeni mücadele programı başlatılmasının ardından idam edilen 3. iş adamı.

Geçen ay da "Sikkelerin Sultanı" olarak anılan döviz tüccarı, yaklaşık 2 ton altın topladığı gerekçesiyle idam edilmişti.

İran devlet televizyonu idam haberini aksiyon filmlerinde kullanılan tarzda bir müzik kullanarak duyurdu.

İranlı gazeteciler, yetkililerin ülkenin istikrarsız ekonomisini istismar edenlere karşı ne kadar ciddi olduklarını göstermeye çalıştığını belirtiyor.

Ülkede yolsuzluk davalarını hızlandırmak amacıyla Ağustos ayında özel mahkemeler kurulmuştu. Onlarca iş adamı bu mahkeme tarafından mahkum edildi.

İran 5 kişiyi idam etti
DÜNYA
İran 5 kişiyi idam etti

İran Zencani'nin infaz edilmeme sebebini açıkladı
DÜNYA
İran Zencani'nin infaz edilmeme sebebini açıkladı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.