Dünya İsraili intifada korkusu sardı

İsrail'i intifada korkusu sardı

İsrail cezaevinde işkenceye maruz kalan Filistinli mahkum Arafat Ceradat'ın ölümü Batı Şeria'da halkı sokaklara döktü. İnfiale yol açan olayın yeni bir intifada dalgasını tetikleyeceği belirtiliyor

. Yeni Şafak
İsrail'i intifada korkusu sardı
İsrail'i intifada korkusu sardı
İsrail askerlerine taş atmak suçundan Mecdu Cezaevi'nde 3 aydır tutuklu bulunan Arafat Ceradat'ın ölümü Filistinlileri ayağa kaldırdı. Yüzlerce kişi, 30 yaşındaki Ceradat'ı doğduğu yer olan Batı Şeria'nın Halil kentinde son yolculuğuna uğurladı. Ceradat'ın İsrail cezaevinde işkenceden ölümü ve ardından Batı Şeria'da başlayan gösterilerin, yeni bir intifada dalgasını tetikleyebileceği ifade ediliyor.

SİNYALLERİ GELMİŞTİ

İsrail basınında yer alan değerlendirmelerde, açlık grevindeki Filistinliler nedeniyle bölgede zaten yüksek olan gerilimin, Ceradat'ın ölümünün ardından daha da yükseleceği tahminlerinde bulunuldu. Gözlemciler ise, Ortadoğu barış görüşmelerinin tıkanması, İsrail cezaevlerindeki Filistinli mahkum ve tutukluların kitlesel açlık grevi eylemleri ve Batı Şeria'da Filistinli göstericiler ile İsrail güvenlik güçleri arasındaki çatışmaların '3. İntifada'nın zaten başlamış olduğunu' gösterdiğini savunuyor.

207 MAHKUM ÖLDÜ

İsrail, cumartesi günü hapishanede hayatını kaybeden Ceradat'ın kalp krizi nedeniyle öldüğünü iddia ederken Filistin Esirler Bakanı İsa Karaki, kalp krizi sebebiyle değil, işkence sonucu öldüğünü ileri sürmüştü. Ceredat'ın ölümü ile 1967 yılından bu yana İsrail cezaevlerinde ölen Filistinlilerin sayısının 207'ye ulaştı. İsrail işgaline karşı 1987'de Filistin halkının başlattığı 'Birinci İntifada', 1993'te sona ermişti. Eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un tartışmalı Mescid-i Aksa ziyaretinin ardından 2000'de başlayan 'İkinci İntifada' ise, 2005'te Mahmud Abbas ve Şaron arasındaki ateşkes anlaşmasıyla son bulmuştu.

İtalya Başbakanı istifa edecek
Dünya

İtalya Başbakanı istifa edecek

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, görevinden istifa edeceğini açıkladı. 5 Yıldız Hareketi ve Lig Partisi'nin oluşturduğu koalisyon hükümetinin sona erdiğini belirterek Conte, "Bu noktada hükümet deneyimine son veriyoruz. Konuşmamın ardından istifamı sunmak üzere Cumhurbaşkanı’na gideceğim" açıklamasında bulundu. Conte, son haftalarda meydanlardan kendisine ve hükümetine seslenen Lig Partisi lideri aynı zamanda Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini için "Hükümet kriziyle yüzleşmenin yeri meydanlar değil, parlamentodur" ifadelerini kullandı.
Yangın 53 saat sonra kontrol altında
Gündem

Yangın 53 saat sonra kontrol altında

İzmir'in Karabağlar ilçesinde pazar günü çıkan ve şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla büyüyüp, Seferihisar ile Menderes ilçelerine kadar uzanan orman yangını kontrol altına alındı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bundan sonra söndürme çalışmalarının yavaş yavaş sonlanacağını ve soğutma yapılacağını belirtti.
Haluk hocaya veda
Gündem

Haluk hocaya veda

Van'ın Erciş ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonrası hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun adına, mezun olduğu Galatasaray Lisesi'nde anma töreni düzenlendi. Törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Dursun'un ardından

"Ülkesine, tarihine, kültürüne ve tüm kalbiyle inandığı genç kuşaklara adanmış bir hayat, aşık bir yürek. Değerli dostum Haluk Hoca, bu varoluş felsefesiyle, yine memleketi için koştururken, bizi derin bir keder içinde bırakarak aramızdan ayrıldı. Şunu herkes bilsin ki kuzuları daima kollayıp çakallara kaptırmayacağız" ifadelerini kullandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.