Dünya İsraili intifada korkusu sardı

İsrail'i intifada korkusu sardı

İsrail cezaevinde işkenceye maruz kalan Filistinli mahkum Arafat Ceradat'ın ölümü Batı Şeria'da halkı sokaklara döktü. İnfiale yol açan olayın yeni bir intifada dalgasını tetikleyeceği belirtiliyor

Abone Ol Google News
. Yeni Şafak
İsraili intifada korkusu sardı
İsrail'i intifada korkusu sardı
İsrail askerlerine taş atmak suçundan Mecdu Cezaevi'nde 3 aydır tutuklu bulunan Arafat Ceradat'ın ölümü Filistinlileri ayağa kaldırdı. Yüzlerce kişi, 30 yaşındaki Ceradat'ı doğduğu yer olan Batı Şeria'nın Halil kentinde son yolculuğuna uğurladı. Ceradat'ın İsrail cezaevinde işkenceden ölümü ve ardından Batı Şeria'da başlayan gösterilerin, yeni bir intifada dalgasını tetikleyebileceği ifade ediliyor.

SİNYALLERİ GELMİŞTİ

İsrail basınında yer alan değerlendirmelerde, açlık grevindeki Filistinliler nedeniyle bölgede zaten yüksek olan gerilimin, Ceradat'ın ölümünün ardından daha da yükseleceği tahminlerinde bulunuldu. Gözlemciler ise, Ortadoğu barış görüşmelerinin tıkanması, İsrail cezaevlerindeki Filistinli mahkum ve tutukluların kitlesel açlık grevi eylemleri ve Batı Şeria'da Filistinli göstericiler ile İsrail güvenlik güçleri arasındaki çatışmaların '3. İntifada'nın zaten başlamış olduğunu' gösterdiğini savunuyor.

207 MAHKUM ÖLDÜ

İsrail, cumartesi günü hapishanede hayatını kaybeden Ceradat'ın kalp krizi nedeniyle öldüğünü iddia ederken Filistin Esirler Bakanı İsa Karaki, kalp krizi sebebiyle değil, işkence sonucu öldüğünü ileri sürmüştü. Ceredat'ın ölümü ile 1967 yılından bu yana İsrail cezaevlerinde ölen Filistinlilerin sayısının 207'ye ulaştı. İsrail işgaline karşı 1987'de Filistin halkının başlattığı 'Birinci İntifada', 1993'te sona ermişti. Eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un tartışmalı Mescid-i Aksa ziyaretinin ardından 2000'de başlayan 'İkinci İntifada' ise, 2005'te Mahmud Abbas ve Şaron arasındaki ateşkes anlaşmasıyla son bulmuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.