Dünya İsraille normalleşme adına Peygamberimizden intikam almaya kalkıyorlar Şerefsiz bunlar

İsrail’le normalleşme adına Peygamberimizden intikam almaya kalkıyorlar: ​Şerefsiz bunlar!

İsrail’le normalleşme adına Peygamberimizden intikam almaya kalkıyorlar: Şerefsiz bunlar!

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başını çektiği İsrail ile ‘normalleşme’nin ucu İslami değerlerle savaşa vardı. BAE Veliaht Prensi Zayed’in sosyal medya trolü gazeteci Hamad Al Mazrouei, bir İsrail gazetesine verdiği röportajda, Peygamberimize, Hayber’de Yahudilere haksızlık etme iftirasını atıp tazminat verilmesi gerektiğini söyledi.

Hatice Saka Yeni Şafak
BAE Veliaht Prensi Zayed
BAE Veliaht Prensi Zayed

Körfez’de ‘normalleşme’ adıyla başlayan İsrail açılımı kontrolden çıktı. Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) Veliaht Prens Muhammed bin Zayed’in ilk adımıyla başlayan ihanet yarışı, Peygamberimize (S.A.V.) kadar vardı. BAE’de Zayed’in sosyal medya tetikçisi olarak bilinen, sözde gazeteci/fenomen Hamad Al Mazrouei, İsrailli bir gazeteye röportaj vererek alçakça ifadelerle Peygamber Efendimiz’e (S.A.V.) suçlamalar yöneltti. Peygamber Efendimize ‘Hayberde Yahudilere haksızlık etme’ iftirasını atan Mazrouei, “Onları Medine’den kovdu. 629’da Medine’den ihraç edilen Hayber Yahudileri için İsrail’den özür diliyorum” ifadelerini kullandı.

Hamad Al Mazrouei

TAZMİNAT ÖDESİNLER

Bununla da yetinmeyen Mazrouei, Suudi Arabistan’a “Yahudilere tazminat ödeyin” çağrısı yaparak şunları söyledi: “Suudi Kralı Selman ve oğlu Muhammed bin Selman’ın başını çektiği Suudi yönetimini Yahudi örgütlerine tazminat ödemeye çağırıyorum. Paralarını, işlerini ve evlerini kaybettiler. Hicaz topraklarının sahibidirler. Suudi yönetimi şimdi bazı Yahudilere vatandaşlık vermeli ve onlara maddi tazminat ödemeli.”

BAE-İsrail anlaşmasının perde arkasında neler var?
OYNAT 00:00
BAE-İsrail anlaşmasının perde arkasında neler var?
İsrail yönetimi ile uzun yıllardır gizli ittifak yürüten Birleşik Arap Emirlikleri, Tel Aviv'le kapalı kapılar ardında kurduğu ittifakı perde önüne taşıdı. 2010 yılından bu yana aldıkları pozisyonlarla Ortadoğu'yu kana bulayan bu iki ülke, ekonomiden sağlığa, savunmadan dış politikaya kadar her alanda ittifak kuracak. İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin son yıllarda Türkiye'nin artan bölgesel etkinliğinden duyduğu rahatsızlık biliniyor. Geçtiğimiz yıl BAE ve Suud Arabistanlı mevkidaşları ile görüşen Mossad Başkanı Yossi Cohen'in 'İran'ın gücü kırılgan, asıl tehdit Türkiye'den geliyor' sözleri hala hafızalarda. Çatışma Hattı'nın 5. bölümünde İsrail-BAE anlaşmasının perde arkasını anlattık.


ZAYED DESTEK VERİYOR

Tepkiler üzerine önce bu sözlerinin sadece kendi fikirleri olmadığını, bu öneriyi Zayed’in emri ile gündeme getirdiğini ima eden mesajlar paylaşan Mazrouei, tepkiler daha da artınca de “Yanlış çeviri yapıldı” diyerek çark etmeye çalıştı. Röportajdan sonra İsrail’e giden Mazrouei, İsrailli ünlü isimler tarafından havalimanında kahramanlar gibi karşılandı.

IRKÇI TAKIMA DESTEK

Körfez’deki ihanet yarışı Mazrouei’nin sözleri ile sınırlı değil. BAE’den bir grup işadamı, Peygamberimiz’e ve Araplara hakaret eden ırkçı futbol takımı Beitar Jerusalem’e sponsor oldu. İsrail’in en ırkçı ve nefret dolu futbol takımı Beitar Jerusalem, bir Arap takımıyla her karşılamasında Hz. Muhammed’e hakareti alışkanlık haline getiren bir futbol takımı. Ortadoğu Yahudileri Mizrahiler’in kulübü olarak bilinen Beitar, ayrıca İsrail Premier Ligi’nde hiç Arap futbolcu oynatmamış tek kulüp olarak biliniyor.

Suudi
krallığı çöküşün
eşiğinde: BAE ile ortaklık monarşinin sonunu getiriyor
DÜNYA
Suudi krallığı çöküşün eşiğinde: BAE ile ortaklık monarşinin sonunu getiriyor

KOSHER ŞARTI

Bir diğer skandala da Abu Dabi Turizm ve Kültür Dairesi imza attı. Daire İsrail ile varılan anlaşmadan sonra tüm otellerde Yahudilerin helal kabul ettiği ve “Kosher” olarak tanımlanan ürünlerin bulundurulmasını zorunlu hale getirdi.

İsrailli ve Dubaili tekstilciler, bayraklarla defileler düzenliyor.

İŞGALE FİİLİ DESTEK

Yayımlanan genelgede, “ülkeye gelecek tüm turistler için gerekli yiyecek ve içeceklerin temin edilmesinden emin olunmak istenildiği” ifade edildi. İş adamları da adeta ihanet için yarıştı. İsrail ve Dubaili tekstilciler iki ülke bayrakları ile defileler düzenlerken, bazı BAE şirketleri, işgal altındaki topraklarda Filistinlerinin evlerini yıkıp yeni yerleşim birimleri kuran İsrailli kurumlarla anlaşmalar yaptı.

Normalleşme sonrası BAE'den İsrail'e ilk ziyaret
DÜNYA
Normalleşme sonrası BAE'den İsrail'e ilk ziyaret

BAE heyeti Aksa’dan kovuldu
DÜNYA
BAE heyeti Aksa’dan kovuldu
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.