|

İtalya Başbakanı Matteo Renzi istifasını erteledi

İtalya'da anayasa reform paketine ilişkin yapılan referandumda, aldığı yenilgiyi kabul ederek istifa kararını açıklayan Başbakan Matteo Renzi, Cumhurbaşkanı Mattarellanın, Bütçe yasasını meclisten geçirene kadar istifanızı erteleyin isteğini kabul etti.

Yeni Şafak
05:00 - 6/12/2016 Salı
Güncelleme: 05:23 - 6/12/2016 Salı
DHA

Pazar günü yapılan ve 1948 tarihli anayasanın büyük bölümünü değiştirecek reformun halk tarafından yüzde 59 gibi bir çoğunlukla reddedilmesi üzerine Matteo Renzi, söz verdiği üzere Tüm sorumluluğu üzerime alıyorum. Hükümet deneyimim burada sona eriyor diyerek, istifasını açıklamıştı.Renzinin, kabinesinin istifa mektubunu Pazartesi akşamı, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarellaya sunması bekleniyordu.


Ancak Renzi, referandumun hemen ertesinde, Pazartesi sabahı gayri resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.


Söz konusu görüşmede Mattarellanın, Renziden parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisinde geçtiğimiz günlerde onaylanan 2017 bütçe yasasını, parlamentonun üst kanadı Cumhuriyet Senatosundan da geçirmesi için istifasını birkaç gün ertelemesini talep ettiği ortaya çıktı.HAFTA SONUNA KADAR MECLİSTEN GEÇİRİLEBİLİR


Pazartesi akşamı son kez Bakanlar Kurulunu toplayarak, onlarla da vedalaşan Matteo Renzi, daha sonra Cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinaleye giderek, Mattarellayla yarım saat süren bir görüşme yaptı.Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Matteo Renzinin Cumhurbaşkanına, hükümetinin göreve devam edemeyeceğini söylediği ve istifa niyetini beyan ettiği kaydedildi.


Açıklamada Cumhurbaşkanının, bütçe yasasının Senato onayından geçmesi gerektiği için, Renziye istifasını askıya almasını talep ettiği belirtildi.Devletin zirvesindeki isimle görüşmesinin ardından, gazetecilerin beklediği ön kapı yerine Quirinale Sarayının arka kapısından çıkan Renzi, bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı.


İtalyan basını, Başbakan Renzinin, istifasını ertelemeyi kabul ettiğini ve hafta sonuna kadar bütçe yasasının Senatodan geçirilebileceğini yazdı.


Yasanın kabul edilmesinin ardından Renzinin aynı gün Cumhurbaşkanına istifa mektubunu sunması bekleniyor.MUHALEFET TEPKİLİ


Renzinin istifayı erteleme kararına muhalefet kanadından ise sert tepki geldi.


Eski başbakanlardan Silvio Berlusconinin partisi Forza Italia (Haydi İtalya) tarafından yapılan açıklamada, sandıktan hayır kararı çıkmış olmasının, hükümete karşı bir güvensizliği ortaya koyduğunu, bu nedenle istifanın ertelenemeyeceği belirtildi.


Renzinin, koalisyon hükümetinin şemsiye partisi Demokrat Parti (PD) liderliğinden istifa edip etmeyeceği ise belirsizliğini koruyor

#Matteo Renzi
#İtalya
#Referandum
7 yıl önce