Dünya İtalyada liseliler sokakta

İtalya'da liseliler sokakta

İtalya’da öğrenciler, başkent Roma başta olmak üzere 50 şehirde hükümetin eğitim fon planlarındaki kesintiyi protesto eden gösteriler düzenledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
50 şehirde protesto gösterisi
50 şehirde protesto gösterisi

Öğrenciler, güncellenmemiş ders kitaplarını, ulaşım ve okul binalarına yönelik iyileştirmeler için gerekli kaynakların verilmemesini, okul güvenliği ve eğitim masrafları gibi ihtiyaçların görmezden gelinmesini protesto etti. Protestocular Roma ve Torino sokaklarında Başbakan Matteo Salvini ile Başbakan Yardımcısı ve Ekonomik Kalkınma, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Luigi Di Maio Luigi Di Maio’nun sokak lambalarına astıkları fotoğraflarını yaktı.

SALVİNİ: İĞRENÇ

Başbakan Salvini, resmi Twitter hesabı üzerinden gösterdiği tepkide sokak lambasına asılan fotoğraflarının yakılmasının “iğrenç” olduğunu söyledi. Salvini, “Sosyal merkezlerin ve bazı profesörlerin de gösterilerine katıldığı bu ‘demokratik’ öğrencilerin, saatlerce yurttaşlık eğitimi alması gerekir” dedi. İtalya’nın gelecek 3 yıla ilişkin açıkladığı bütçe planı sonrasında Avrupa Birliği (AB) ile ters düşmesi, piyasalarda “yeni kriz kaynağı” söylentilerini beraberinde getirmişti.

Taşlayarak şehit ettiler
DÜNYA
Taşlayarak şehit ettiler

Selman’ın medya tetikçisi
DÜNYA
Selman’ın medya tetikçisi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.