Dünya Japonyadaki gemide karantina sona eriyor

Japonya’daki gemide karantina sona eriyor

Japonya'da koronavirüs nedeniyle karantina altında tutulan gemideki yolcular tahliye edilmeye başlandı. Test sonuçları negatif çıkan 500 kadar yolcu gemiden ayrılırken, tahliyenin en az 3 gün sürmesi bekleniyor.

Haber Merkezi AA İHA
Gemide 3 bin 500 yolcu ve personel bulunuyor.
Gemide 3 bin 500 yolcu ve personel bulunuyor.

Hong Konglu bir yolcunun gemiyi terk ettikten sonra enfekte olduğunun anlaşılması üzerine Japonya’da karantina altına alınan gemideki 2 haftalık bekleyiş bugün itibariyle son buluyor. Başkent Tokyo yakınındaki Yokohama Limanı'nda 4 Şubat'ta karantinaya alınan "Diamond Princess" gemisinden, test sonuçları negatif çıkan yolcular ayrılıyor. Japon haber ajansı Kyodo'da yer alan habere göre, virüse ilişkin test sonuçları negatif çıkan 500 kadar yolcu gemiden tahliye edildi.

Japonya'da karantina altındaki gemide 44 kişide daha koronavirüs tespit edildi
DÜNYA
Japonya'da karantina altındaki gemide 44 kişide daha koronavirüs tespit edildi

İHA

Son testler negatif çıktı

  • Gemiyi terk eden yolcuların karantina süresinin bitiminde yapılan son testlerde negatif çıkan ve virüs belirtisi göstermeyen kişiler olduğu öğrenilirken, normal hayatlarına dönebilecekleri açıklandı. Ancak söz konusu kişilerin, sağlık otoriteleri ile telefon üzerinden iletişimi tedbir amaçlı sürdüreceği bildirildi.

Yeni vaka sayısı 70 daha arttı: Japonya’daki karantina gemisinde salgın günden güne yayılıyor
DÜNYA
Yeni vaka sayısı 70 daha arttı: Japonya’daki karantina gemisinde salgın günden güne yayılıyor

Tahliye en az 3 gün sürecek

  • Yolcuların tek tek kontrol edildiği ve testleri negatif çıkanların gemiden ayrılmasına izin verildiği belirtildi.Gemiden tahliyenin en az üç gün sürmesi bekleniyor.


İHA

Enfekte yolcularla oda paylaşanlar kalıyor

Gemide şimdiye dek enfekte olduğu belirlenen kişilerle aynı odayı paylaşan yolcuların ise gemide kalmaya devam edeceği öğrenildi. Söz konusu kişiler, aynı odada kaldıkları enfekte olan yolcudan son ayrıldıkları tarihten başlamak üzere 14 gün gözetim altında tutulacak. Gemi mürettebatının ne zaman tahliye edileceğinin ise, Japonya hükümetinin gemi işletmecisi şirketle yapacağı görüşmelerin ardından netleşmesi bekleniyor.

Yolcu gemisine koronavirüs karantinası
DÜNYA
Yolcu gemisine koronavirüs karantinası

İHA

Ülkeler vatandaşlarını tahliye edecek

  • Hong Konglu bir yolcunun gemiyi terk ettikten sonra enfekte olduğunun anlaşılması üzerine Japonya’da karantina altına alınan gemide karantinanın başladığı 5 Şubat’ta 3 bin 700 kişinin bulunduğu açıklanmıştı. Virüse yakalanan yolcular sağlık kuruluşlarına sevk edilirken, daha önce ABD ve Güney Kore gemideki vatandaşlarını Japonya’ya gönderdiği uçaklarla tahliye etmişti. Aralarında İtalya, Kanada, Avustralya ve İsrail’in de bulunduğu birçok ülkenin ise önümüzdeki günlerde Japonya’ya gönderecekleri uçaklarla vatandaşlarını tahliye etmesi bekleniyor.


Abone Ol Google News
Yargıtay’dan emsal karar: Arızalanan sıfır araç yenisiyle değişecek
Ekonomi

Yargıtay’dan emsal karar: Arızalanan sıfır araç yenisiyle değişecek

Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren karar Yargıtay Hukuk Genel Kurulundan geldi. Emsal kararla sık sık arızalanan ve kısa sürede birçok parçası değişen sıfır araçlar yenisiyle değiştirilecek. Sıfır kilometre aracın birçok parçasının değişmesi ve motorunun yeniden sökülüp takılmasının gizli ayıp niteliğinde olduğunu hüküm altına alan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, bu tür durumlarda bayinin aracı yenilemesinden sorumlu olduğuna dikkat çekti.
Haluk Levent başlattı çığ gibi büyüdü: Ünlü isimlerden sosyal medyada seferberlik
Hayat

Haluk Levent başlattı çığ gibi büyüdü: Ünlü isimlerden sosyal medyada seferberlik

İhtiyaç sahipleri için kurucusu olduğu AHBAP yardım kuruluşu ile sürekli çalışan şarkıcı Haluk Levent, koronavirüs sonrası oluşan süreçte de oluşan mağduriyetleri gidermek için harekete geçti. Twitter hesabından yaptığı bir paylaşım ile sayısız ünlü ismi harekete geçiren Levent, adeta sosyal medyada seferberlik başlattı. #dayanışmagunleri kampanyası kısa sürede çığ gibi büyüdü.
Enfekte olmuş hamilelerden bebeğe virüsün geçip geçmediği tartışılıyor
Dünya

Enfekte olmuş hamilelerden bebeğe virüsün geçip geçmediği tartışılıyor

Dünya genelinde 200 milyondan fazla hamile kadın, yeni virüs bulaşma riski altında. Çin ve ABD'li yetkililer bebeklerin annelerinden izole edilmesi gerektiğini söylüyor. Dünya Sağlık Örgütü ise emzirmenin çok önemli olduğuna vurgu yaparak gerekli önlemler alınmak suretiyle bebeğin anne ile birlikte olması gerektiği savunuyor. Annenin maske takmasını, beslenmeden önce ellerini ve göğüslerini yıkamasını ve virüsün bebeğine yayılmasını önlemek için başka önlemler almasını tavsiye ederken, emzirmenin olmaması durumunda sağılarak bebeğe sütün verilmesinin önemine dikkat çekiyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.