Dünya Japonyada iktidardaki LDP başkanlığına Kabine Baş Sekreteri Suga Yoşihide seçildi Suganın başbakanlık görevini üstlenmesi bekleniyor

Japonya'da iktidardaki LDP başkanlığına Kabine Baş Sekreteri Suga Yoşihide seçildi: Suga’nın başbakanlık görevini üstlenmesi bekleniyor

Japonya’da iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) başkanlığı seçimlerini Kabine Baş Sekreteri ve Hükümet Sözcüsü Suga Yoşihide kazandı. Toplam 534 oyun 377'sini alarak parti liderliğine seçilen Suga’nın hafta içinde başbakanlık görevini üstlenmesi bekleniyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Japonyanın yeni başbakanı belli oldu mu?
Suga Yoşihide

Abe Şinzo’nun ağustos sonunda sağlık sorunları nedeniyle başbakanlıktan ve parti liderliği görevinden istifa etmesi sonrası halihazırda LDP milletvekili, Kabine Baş Sekreteri ve Hükümet Sözcüsü Suga, eski Dışişleri Bakanı ve LDP Politika Araştırmaları Konseyi Başkanı Kişida Fumio ile eski Savunma Bakanı ve LDP eski Genel Sekreteri İşiba Şigeru, LDP lideri olmak için yarıştı.

Japonya'da istifa depremi: Başbakan Abe istifa etti
DÜNYA
Japonya'da istifa depremi: Başbakan Abe istifa etti

71 yaşındaki Suga, LDP milletvekilleri ile partinin eyalet temsilciliklerinin oylarının dahil edildiği seçimde kullanılan toplam 534 oyun 377'sini alarak parti liderliğine seçildi.

Parti içi 393 milletvekilinin oylardan Suga’ya 288, Kişida'ya 79 ve İşiba'ya 26 oy giderken, LDP’nin her 47 eyalet temsilciliğinden 3’er oyun dahil edildiği toplam 141 oy, Suga’ya 89, İşiba'ya 42 ve Kişida’ya 10 şeklinde dağılım gösterdi.

Temsilciler Meclisinde (Şuugiin) 16 Eylül Çarşamba günü yapılacak olağanüstü oturumda Suga'nın başbakanlık görevine getirilmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Japonya Başbakanı Abe'ye geçmiş olsun telefonu
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Japonya Başbakanı Abe'ye geçmiş olsun telefonu

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.