Dünya Johnsondan dörtlü zirve değerlendirmesi Türkiyenin yüz yüze olduğu devasa baskıları kabul ediyoruz

Johnson'dan dörtlü zirve değerlendirmesi: Türkiye'nin yüz yüze olduğu devasa baskıları kabul ediyoruz

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Londra'da gerçekleşen NATO Liderler Zirvesi sonrası düzenlediği basın toplantısında dörtlü zirveyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Johson, "Suriye'nin kuzeyindeki durumun karmaşıklığını görüştük. Türkiye'nin 4 milyon sığınmacıya yaptığı ev sahipliği nedeniyle yüz yüze olduğu devasa baskıları, PKK'dan gelen terör tehdidini kabul ediyoruz. NATO müttefikleri arasında yanlış anlamalardan kaçınmak istiyoruz. Bu görüşmeleri sürdürmeye karar verdik" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi AA
Macron - Johnson - Erdoğan - Merkel
Macron - Johnson - Erdoğan - Merkel

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Türkiye'nin de katılımıyla gerçekleştirilen dörtlü zirvenin iyi geçtiğini, bu görüşmelerin süreceğini söyledi.

Johnson, Londra'daki NATO Liderler Zirvesi'nin ardından düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile gerçekleştirdiği dörtlü zirveyle ilgili değerlendirmede bulundu.

"Türkiye'nin yüz yüze olduğu devasa baskıları kabul ediyoruz"

  • "Suriye'nin kuzeyindeki durumun karmaşıklığını görüştük." ifadesini kullanan Johnson, "Türkiye'nin 4 milyon sığınmacıya yaptığı ev sahipliği nedeniyle yüz yüze olduğu devasa baskıları, PKK'dan gelen terör tehdidini ki bu Türkiye'nin yüz yüze olduğu gerçek bir tehdittir, kabul ediyoruz" diye konuştu.

"Bu görüşmeleri sürdürmeye karar verdik"

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyiyle ilgili planlarını, ne yapmak istediğini ve geleceği nasıl gördüğünü anlamaya çalıştıklarını belirten Johnson, "Hepimiz NATO müttefikleri arasında yanlış anlamalardan kaçınmak istiyoruz. Bu görüşmeleri sürdürmeye karar verdik" dedi.

DEAŞ'a katılan İngilizler

Terör örgütü DEAŞ'a katılan İngiltere vatandaşlarını kabul edip etmeyecekleriyle ilgili bir soru üzerine de Johnson, "İngiliz yasalarını çiğneyerek bu ülkenin vatandaşı olma haklarını kaybettiler" yanıtını verdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın yabancı savaşçıları ülkelerine göndermeyi istediği hatırlatılan Johnson, İngiltere'nin bunları kabul etmeme gerekçesi olarak da "Hukuk sistemimiz bunları mahkum etmeyi çok güçleştiriyor" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump: NATO üyesi Türkiye oldukça iyi bir iş çıkarıyor
DÜNYA
ABD Başkanı Donald Trump: NATO üyesi Türkiye oldukça iyi bir iş çıkarıyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.