DünyaKatar Emirinden önemli açıklamalar

Son Dakika: Katar Emiri'nden flaş açıklama!

Katar Emiri'nden önemli açıklamalar

Katar Emiri Temim bin Hamad el-Sani, Körfez ülkelerinin kendilerine yönelik ablukasına ilişkin önemli açıklamalar yaptı. El-Sani, "Abluka ülkeleri krizi bitirmek istemiyor. Bizim hakkımızda attıkları iftiralarla ilgili tek bir delil sunamadılar" dedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
Katar Emiri Temim bin Hamad El-Sani
Katar Emiri Temim bin Hamad El-Sani

Katar Emiri Temim bin Hamad el-Sani, önemli açıklamalar yaptı.

Şeyh Temim'in açıklamasından öne çıkanlar:

"Bize abluka uygulayan ülkeler, medyada söylediklerinin esiri oldular. Biz Körfez'de ilişkilerimiz bozulmasın diye saygı çerçevesinde hareket ettik. Değerlerimize sahip çıktık. Abluka ülkeleri, bize karşı uluslararası bir kampanya başlattı.

Abluka ülkeleri, bize karşı açtıkları her cepheyi almak ve bizi kuşatmak istiyor.

Bizim büyük ülkelerle ilişkilerimiz, abluka öncesinde olduğundan daha iyi hale geldi. Uluslararası ilişkilerimizde ciddi bir iyileşme yaşadık. Bu yaşadığımız ablukayı, Katar halkının bu durumdan kurtulması için tecrübe olarak kullanacağız. Abluka ülkeler, bize karşı açtıkları her cepheyi almak ve bizi kuşatmak istiyor. Bu anlaşmazlığın kazananı ya da kaybedeni olmayacak. Abluka ülkelerinin boykotundan korkmuyoruz.

"Şu ana kadar bir tane delil getiremediler"

Ambargocu ülkeler krizin bitmesini istemiyor. Katar'ın terörü desteklediğini iddia ettiler ancak şuana kadar bir tane delil getiremediler"

Kısaca Katar krizi

5 Haziran 2017'de, Körfez ülkeleri arasında ortaya çıkan beklenmedik gerilim, uluslararası toplumun dikkatini çekti. Suudi Arabistan'ın da aralarında bulunduğu 7 ülke 'teröre destek verdiği' gerekçesiyle Katar'la diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı.

Karara göre,

7 ülkenin hava sahası Katar'a kapatıldı.

Katar, Yemen Koalisyonu’ndan çıkarıldı.

Katarlı diplomatların 48 saat içinde, vatandaşların ise 14 gün içerisinde sınırdışı etmesi istendi.

Takip eden günlerde, 7 ülke, abluka kararını ağırlaştırarak devam ettirdi.

Ortadoğu'da büyük kriz
OYNAT01:00
Ortadoğu'da büyük kriz
Suudi Arabistan, BAE ve Mısır'ın da aralarında bulunduğu Arap ülkeleri, Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini açıkladı. 21 Mayıs'ta Riyad'da düzenlenen ABD-Arap-İslam Zirvesi'nin ardından Katar ile Arap ülkeleri arasında başlayan kriz sonrası taraflar birbirini suçluyor.

Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri’nin içinde bulunduğu bu 7 ülkenin dışişleri bakanlıklarından yapılan açıklamada, diplomatik kesinti şöyle duyruldu:
  • “Doha’nın açık ve gizli gerçekleştirdiği ciddi ihlalleri, terör örgütlerini barındırarak teröre destek vermesi, basın yayın organlarında terör örgütlerinin propagandasını yapması, Katif ilindeki İran bağlantılı terör eylemlerini desteklemesi, aşırıları barındırması, Yemen'deki Husi militanları desteklemesi sonrasında Suudi Arabistan'ın bu kararları almak durumunda kaldığı gerekçesiyle bu karar alındı. “

Ortadoğu'da ne oluyor? Suudi Arabistan, Bahreyn, BAE, Mısır, Yemen ve Libya Katar ile diplomatik ilişkilerini kesti. (İnfografik: Emir Ece)n

Katar: Körfez halkı ikna olmadı

Katar ise, konuyla ilgili ilk tepkisinde, ortaya atılan iddiaların gerçek dışı olduğunu söyledi. Basın yoluyla yürütülen Katar karşıtı kampanyanın körfez halkını ikna edemediği, bu yüzden krizin giderek tırmandırıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ülkelerin ilişkileri kesmeyle ilgili açıklamalarında belirttikleri iddialara bakıldığında bu girişimin de medya üzerinde planlı bir şekilde yürütülen ve çoğu iftira olan kampanyanın bir parçası olduğu görülmektedir."

Güntkin Onay'dan derbi tahmini
Spor

Güntkin Onay'dan derbi tahmini

Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında oynanacak derbiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Güntekin Onay, siyah-beyazlıların öne geçmesi durumunda maçı kazanacağını söyledi.
Game of Thrones'un yerine Diriliş Ertuğrul'u önerdiler
Hayat

Game of Thrones'un yerine Diriliş Ertuğrul'u önerdiler

İngiliz medyası, yeni bölümleri 2019’da başlayacak “Taht Oyunları” dizisinin hayranlarına, internetten “Diriliş Ertuğrul”u izlemelerini tavsiye etti. Haberde, Engin Altan Düzyatan için “Yeni Jon Snow” denildi. "Diriliş Ertuğrul" dizisini izleyen bir Amerikalının, diziye nasıl kendini kaptırıp heyecanla takip ettiğini anlatan notları ve "Diriliş Ertuğrul" dizisi ile ilgili yorumları güldürdü. İşte o notlar...
Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor
Ekonomi

Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çiftçiler ile buluşmasında açıkladığı mazot ve gübre desteği ödemeleri bugün başlıyor. Saat 18:00'den sonra başlayacak ödemeler ile ortalama bir çiftçinin yıllık 30 bin TL olan mazot harcaması da 15 bin TL'ye kadar düşmüş olacak.
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Hayat

Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim

Ünlü türkücü Yavuz Bingöl dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bugüne kadar AK Parti'ye bir kez oy verdiğini söyleyen Bingöl, hayatı boyunca toplam üç oy kullanmış. Eskiden devletin millete haksızlık ettiğini şimdi ise milletin devlete haksızlık ettiğini belirten Bingöl, Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Diktatör dediğiniz insana her şeyi söyleyebiliyor, konuşabiliyorsunuz. Bizim Cumhurbaşkanımız" ifadelerini kullandı.
Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
Gündem

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

Bugün 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz...