|

'Katar krizi diyalog ile çözülmeli'

Japonya Başbakanı Abe'nin Özel Danışmanı Sonoura, krizin diyalog yoluyla çözülmesi için çağrı yaptı.

Yeni Şafak
11:01 - 6/08/2017 Pazar
Güncelleme: 11:20 - 6/08/2017 Pazar
AA
Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin Özel Danışmanı Kentaro Sonoura Katar'ı ziyaret etti.
Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin Özel Danışmanı Kentaro Sonoura Katar'ı ziyaret etti.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin Özel Danışmanı Kentaro Sonoura, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krizin diyalog yoluyla çözülmesi çağrısında bulundu.

Katar resmi haber ajansı QNA'nın haberine göre, ülkeyi ziyaret eden Japonya Başbakanı Abe'nin Özel Danışmanı Sonoura, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile başkent Doha'da bir araya geldi.

Görüşmede, Dışişleri Bakanı Al Sani, Sonoura'ya ülkesi ile bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz ve bu ülkelerin Katar'a karşı uyguladıkları yaptırımlar hakkında bilgi verdi.

Sonoura da Ortadoğu'da barış ve istikrarın muhafazası için Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi ülkelerin birliğini korumasının önemini vurguladı.

Ülkesinin Kuveyt'in arabuluculuğunu desteklediğini kaydeden Sonoura, krizin diyalog yoluyla çözülmesinin önemine işaret etti.

  • Kriz ne zaman başladı?
  • Katar ve bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz, 5 Haziran'da Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmesiyle başlamıştı. Katar'a abluka uygulayan 4 ülke, ilişkilerin düzeltilmesi için Doha yönetimine 13 maddelik talep listesi sunmuş, Katar ise uluslararası hukuka aykırı hiçbir talebin kabul edilmeyeceğini açıklamıştı.
#Katar
#Japonya
#Körfez krizi
#Suudi Arabistan
7 yıl önce