Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dünya Kayıp Malezya uçağı artık aranmayacak
Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00

Kayıp Malezya uçağı artık aranmayacak

Mart 2014'de kaybolan Malezya Havayolları'nın 370 sefer sayılı uçağını arama çalışmaları sonlandırıldı. Kuala Lumpur'dan Pekin'e uçan ve 239 yolcusu bulunan uçakla ilgili birbirinden farklı iddialar ortaya atılsa da net bir sonuç elde edilemedi.

Haber Merkezi AA
Kuala Lumpur-Pekin seferini yaparken 2014 yılında Hint Okyanusu üzerinde kaybolan Malezya Havayolları'na ait 370 sefer sayılı uçağı bulmak için yürütülen arama çalışmaları üç yılın ardından sonuç alınamadan noktalandı.

Arama faaliyetini yürüten Avustralya, Malezya ve Çin tarafından kurulan, merkezi Sydney'de bulunan Müşterek Ajans Koordinasyon Merkezi, kurtarma ekiplerinin Avustralya'nın batısında ve Hint Okyanusu'nun açıklarında 120 bin kilometrekarelik alanda yaptığı tarama faaliyetinde herhangi bir ize rastlanamamasının ardından çalışmaların süresiz olarak askıya alındığını duyurdu.

Merkezden yapılan açıklamada, "Eldeki tüm bilimsel bilgiler ve teknolojik imkanların seferber edilmesine, alanında en yetkin profesyonellerin yönlendirmesiyle yürütülen tüm çabalara rağmen, ne yazık ki aramalarda hava aracının izine rastlanamamış, bu nedenle MH370'in su altı arama çalışmaları durulmuştur." ifadesi kullanıldı.

  • Arama faaliyetini yürüten ülkeler, geçen yıl olası kaza bölgesi olarak tayin edilen arama sahasında uçağın yerini tayin edecek herhangi bir iz çıkmaması halinde aramanın bitirilmesi konusunda anlaşmaya varmıştı.
  • MH370 için yürütülen arama çalışmaları, havacılık tarihin en karmaşık ve en maliyetlisi olmuştu. Ülkeler arama için bugüne kadar toplam 160 milyon dolar harcamıştı.


Malezya uçağı 'ölüm dalışı' yapmış
DÜNYA
Malezya uçağı 'ölüm dalışı' yapmış

Kayıp Malezya uçağı yerine 200 yıllık enkaz
DÜNYA
Kayıp Malezya uçağı yerine 200 yıllık enkaz

Kayıp Malezya uçağının parçası bulundu
DÜNYA
Kayıp Malezya uçağının parçası bulundu


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.