Dünya Kerkükte Türkmen isyanı

Kerkük’te Türkmen isyanı

Irak’ta genel seçimlere hile karıştığı iddiasıyla başlatılan oyların elle sayım işleminin durdurulması Kerkük’te protesto edildi. Elle sayımda Türkmen oylarının KYB oylarıyla eşitlendiğini belirten Türkmenler, demokrasi mücadelesinden vazgeçmeyeceklerinin sinyalini vererek, “Mavi Bayrak Direnişi”ni tekrar başlattı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Kerkük’te  Türkmenler sandığa sahip çıkıyor
Oy pusulalarının elle sayım işleminin aniden durdurulması Kerkük kentinde Türkmenler tarafından protesto edildi.

Irak’ta yapılan genel seçimlere hile ve şaibe karıştığı iddiasıyla beş gün önce başlatılan oy pusulalarının elle sayım işleminin aniden durdurulması Kerkük kentinde Türkmenler tarafından protesto edildi.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi’nin çağrısı üzerine “Mavi Bayrak Direnişi” için Kerkük kent merkezinde bir araya gelen Türkmenler, “Kerkük’te oyların elle sayım işleminin durdurulmasını kabul etmiyoruz”, “Kerkük’teki tüm sandıkların açılmasını istiyoruz” ve “Tüm sandıkların elle sayılmasını istiyoruz” yazılı pankartlar açtı. Kerkük’te Türkmenler, oylarının Kürdistan Yurtseverler Birliği Partisi’ne (KYB) kaydırıldığını savunuyor. Kerkük’te yeniden sayım sonucunda Türkmenlerin oy oranı KYB ile eşitlenmişti.

“DEMOKRASİ AYIBI”

ITC Kerkük İl Başkanı Kasım Kazancı, Kerkük’te hile ve şaibenin karıştığı bin 500’den fazla sandığın sadece bir kısmının açılmasının seçmenin iradesini hiçe saymak olduğunu ifade etti. Kazancı, şaibeli sandıkların sadece yüzde 25’nin açılmasından sonra elle sayım işleminin durdurulmasının “demokrasi ayıbı” olduğunu söyledi. Türkmen Sivil Toplum Örgütleri Başkanı İstibrak Yazaroğlu da, bu hile ve şaibelerle Türkmenlerin iradelerini çalmak ve seslerinin kısılmak istendiğini vurguladı. Tüm engellere ve terör saldırısı ihtimallerine rağmen Türkmenlerin, gecenin geç saatlerinde hakkını talep etmek için gösteri düzenlediğine dikkat çeken Yazaroğlu, Türkmen milletinin demokrasiden asla vazgeçmeyeceğinin altını çizdi.

6 İLDE SAYIM

Kerkük’teki sandıkların elle sayımı durdurulurken, Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu Sözcüsü Lueys Cabir, Basra, Misan, Zikar, Musenna, Kadisiyye ve Vast illerinde kullanılan oyların elle sayım işleminin bugün Bağdat’ta başlayacağını ifade etti. Süleymaniye’deki oy pusulalarının ise salı günü yine bu ilde yeniden elle sayılması bekleniyor.

  • Basra’da kan aktı
  • Irak’ın güneyindeki Basra kentinde, “işsizlik ve elektrik kesintilerini” protesto etmek için gösteri düzenleyen kalabalığa güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 1 kişinin öldüğü, 3 kişinin yaralandığı belirtildi. Basra başta olmak üzere Irak’ın güneyindeki Zikar ve Misan vilayetlerine elektrik veren İran, geçen perşembe günü herhangi bir gerçekçe göstermeksizin bin megavatlık elektriği kesmişti.

Ölüm yolunda
Barış Yürüyüşü
DÜNYA
Ölüm yolunda Barış Yürüyüşü

Külliye tören için hazır
GÜNDEM
Külliye tören için hazır
Ukrayna’da Rusya ve Batı’dan güç gösterisi: Üç koldan askeri gerilim
Dünya

Ukrayna’da Rusya ve Batı’dan güç gösterisi: Üç koldan askeri gerilim

ABD, NATO ve Rusya arasında geçen hafta diplomasi masasının devrilmesinin ardından, taraflar Ukrayna’da gerilimi artıracak karşılıklı adımlar atıyor. Rusya, askeri yığınak yaptığı Ukrayna sınırında Belarus ile ortak tatbikat yapmaya hazırlanıyor. İngiltere, Ukrayna’ya tanksavar ve eğitim personeli gönderdiğini açıkladı. Kanada özel kuvvetler askerlerinin de Ukrayna’da olduğu iddia edildi. Kiev ise Sovyetler döneminden kalma eski sığınakları yeniliyor.
DEAŞ geri döndü: Terör örgütü Irak ve Suriye’de faaliyetlerini artırdı
Dünya

DEAŞ geri döndü: Terör örgütü Irak ve Suriye’de faaliyetlerini artırdı

ABD’nin bölgeyi dizayn etmek için kullandığı DEAŞ, 2021 yılında resmen geri döndü. Cezaevlerindeki DEAŞ’lıların para karşılığı serbest kalmasıyla terör örgütü hem Irak hem Suriye’de faaliyetlerini arttırdı. Geçen yıl DEAŞ saldırılarında ölenlerin oranı yüzde 28 arttı.
Fotoğraf sanatçısı Coşar Kulaksız: Kalitesiz fotoğraf gözümüze batıyor
Hayat

Fotoğraf sanatçısı Coşar Kulaksız: Kalitesiz fotoğraf gözümüze batıyor

Fotoğraf çekmenin çok kolay ve az maliyetli olduğu günümüz dünyasında dijital fotoğrafçılığı nereye koyacağımızı fotoğraf ustalarıyla konuştuk. Fotoğraf sanatçısı Coşar Kulaksız, “Dijital fotoğraf kalitesizliğe neden olmadı, ama kalitesiz fotoğrafların paylaşımına izin verdiği için gözümüze batıyor” ifadeleriyle durumu özetledi. Teknolojinin gelişimiyle çeşitliliğin artması ise gelecek için umut verici olarak görülüyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.