|

Kiliselerde yapılan dua ortalığı karıştırdı

Polonya'da yerel seçimlerin yapıldığı Pazar günü tüm kiliselerde ayinlerde okunan dua tartışma konusu oldu. Duada, iktidar partisinin ismi olan 'hukuk ve adalet' ifadelerinin duada zikredilmesi eleştiriye sebep oldu.

Yeni Şafak
12:11 - 23/10/2018 Salı
Güncelleme: 12:29 - 23/10/2018 Salı
Diğer
St. James Kilisesi, Polonya
St. James Kilisesi, Polonya

Polonya'da tüm kiliselerde yapılan ayindeki duada 'Tanrı hukuk ve adaleti sever" cümlesi aynı zamanda ülkedeki iktidarda olan Hukuk ve Adalet Partisi'nin adı.

Euronews'te yer alan habere göre, seçim günü bu olayın yaşanması sonrası kilise 'iktidar partisine destek verdiği' iddiasıyla eleştiri oklarının hedefi oldu.

Ülkedeki seçim komitesi de duanın zamanlamasının 'harika' olduğunu açıkladı.

İktidara yakın gazetelerde 'propagandanın yasak olduğu' seçim günü birçok köşe yazısında İncil'deki bu duaya göndermeler yapıldığı belirtiliyor.

Polonya'da Avrupa Birliği karşıtlığıyla bilinen Hukuk ve Adalet Partisi seçim çıkışı anket sonuçlarına göre bölgesel seçimlerde ilk sırada yer alıyor.


16 idari bölgenin 9'unu iktidar partisi kazandı

Ülkedeki 16 idari bölge meclisinin 9’unu iktidar partisi Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) kazanırken, 7 idari bölge meclisinde ise ana muhalefet partisi Vatandaş Platformu (PO) ile Modern Parti’nin (Nowoczesna) oluşturduğu Vatandaş Koalisyonu (Koalicja Obywatelska) adayları çoğunluğu elde etti.

  • Ülke genelinde yapılan değerlendirmede PiS köylerde ve küçük şehirlerde galip gelirken, Vatandaş Koalisyonu’nun büyükşehirlerde elde ettiği zafer ise dikkat çekti.“Vatandaş Koalisyonu” sürpriz yaptıİlk sonuçlara göre PiS bölge meclislerinde yüzde 32,3, Vatandaş Koalisyonu 24,7 oy aldı. Polonya Halk Cephesi Partisi (PSL) ise yüzde 16,2 ile bölge meclislerinde üçüncü sırayı alan parti oldu. 30 milyon 200 bin seçmenin kayıtlı olduğu ülkede seçimlere katılım oranı yüzde 51,3 olurken köylerde ve küçük şehirlerde PiS’in, büyük şehirlerde ise Vatandaş Koalisyonu’nun yüksek oy alması dikkat çekti.

Krakow ve Gdansk ikinci tura kaldı47 bin il, ilçe ve belde belediye encümeni ile 2 bin 500 belediye başkanının belirlendiği seçimlerde başkent Varşova, Lodz, Wroclaw ve Poznan gibi büyükşehirlerde Vatandaş Koalisyonu’nun belediye başkan adayları ilk turda seçildi. İlk turda seçilebilmek için hiçbir adayın yüzde 50’yi alamadığı Krakow ve Gdansk şehirleri başta olmak üzere diğer ilçe ve beldelerde ise seçimler 4 Kasım 2018 tarihinde gerçekleştirilecek ikinci tura kaldı.

2019’a ışık tutacak

Ülkede dün düzenlenen yerel seçimler 3 yıldır iktidarda olan milliyetçi-muhafazakar Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) ile ana muhalefet partisi Vatandaş Platformu (PO) ve müttefiki Modern Parti (Nowoczesna) arasındaki mücadelenin de yansıması oldu. Son bir kaç yıldır toplumun oldukça kutuplaştığı Polonya’da seçim sonuçlarının önümüzdeki dönem ülke siyasetine de ışık tutacak. 2019 Mayıs ayında gerçekleştirilecek Avrupa Parlamentosu seçimleri, 2019 sonbaharındaki parlamento seçimleri ve 2020 yazında gerçekleşmesi beklenen cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yerel seçimler, halkın ülkedeki Avrupa Birliği yanlısı siyasi partiler ile muhafazakar yönetime olan desteğine ilişkin bir anlamda test niteliği taşıyordu. Seçimlerin resmi sonuçları ise yarın ya da Çarşamba günü açıklanacak.


#Polonya
#Avrupa
#Kilise
#Hukuk ve Adalet Partisi
6 yıl önce