DünyaKim Jong-nam cinayetinde kimyasal silah tespit edildi

Kim Jong-nam cinayetinde 'kimyasal silah' tespit edildi

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'un üvey kardeşi Kim Jong-nam'ın öldürülmesiyle ilgili suçlanan iki kadın zanlısından biri olan Vietnamlı Doan Thi Huong'ın üzerinde Nam'ın ölüm nedeni olan VX sinir gazı tespit edildiği açıklandı.

Haber MerkeziDiğer
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un kardeşi Kim Jong-nam, Malezya'da öldürüldü.
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un kardeşi Kim Jong-nam, Malezya'da öldürüldü.

13 Şubat günü Kuala Lumpur Havalimanı'nda güvenlik görüntülerinde iki kadının yüzüne bir şey sıktığının görülmesinin ardından hastane yolunda hayatını kaybeden Kuzey Kore lideri Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'un üvey kardeşi Kim Jong-nam'ın öldürülmesiyle ilgili davada yeni bir gelişme yaşandı.

Kim Jong-nam'ı öldürmek suçlamasıyla yargılanan Vietnamlı Doan Thi Huong ve Endonezyalı Siti Aisyah, ilk duruşmada suçsuz olduklarını söylemişti.

Habertürk'ün haberine göre, Malezya'da yürütülen soruşturma, Raja Subramaniam adlı kimyagerin raporuyla yeni bir boyut kazandı.

Kimyagerin raporuna göre iki zanlıdan Vietnamlı Doan Thi Huong'un gömleğinde, tişörtünde ve tırnaklarında Kim Jong-nam'ın ölüm nedeni olan VX sinir gazı tespit edildi.

Doan Thi Huong (sağda) ve Siti Aisyah (solda)

Daha önce Malezya polis şefi Halid Ebu Bekir, VX sinir gazının Kim'in gözlerinden ve yüzünden alınan kalıntılarda bulunduğunu aktarmıştı.

'En zehirli silahlardan'

VX sinir gazı, kimyasal savaş maddeleri arasında en zehirlisi olarak biliniyor. Berrak, bal rengi, yağlı yapıda olan kokusuz ve tatsız sıvının saptanması oldukça zor olan VX sinir gazı, bilinen en zehirli kimyasal silahlardan biri ve sarin gazından çok daha kuvvetli.

Yalnızca kimyasal bir silah olarak kullanılan gaz, sprey veya buhar olarak ya da su, yemek veya tarım ürünlerine bulaştırılarak kişiyi zehirlemekte kullanılabiliyor.

  • Zehirlenen kişi öksürmeye başlıyor, sonra göğsü sıkışıyor, hırıltıyla soluyor ve nefesi kesiliyor. Görüşü bulanıklaşmaya başlayan kişi, yorgun hissetmeye ve baş ağrısı çekmeye devam ediyor.
  • Çok az bir miktarının bile Kim'i öldürmeye yeterli olacağını söyleyen uzmanlar, gazın hemen sinir sistemine hücum ederek önce titremeye kısa bir süre sonra da ölüme sebebiyet vereceğini belirtiyor.
  • VX, 1993'te Kimyasal Silahlar Konvansiyonu (CWC) tarafından yasaklanmış, hükümetlerin gazı üretmesi veya depolaması engellenmişti.
Fernando Muslera kalbindeki kulübü açıkladı
Spor

Fernando Muslera kalbindeki kulübü açıkladı

Galatasaray'ın Uruguaylı kalecisi Fernando Muslera, İtalyan basınından La Gazetta dello Sport'a özel açıklamalarda bulundu.
Ali Koç'tan 'Ersun Yanal' cevabı
Spor

Ali Koç'tan 'Ersun Yanal' cevabı

Fenerbahçe'de başkan adayı Ali Koç, konuşmasını yaptığı sırada "Takımın başına Ersun Yanal'ı getir" diyen bir kongre üyesine dikkati çeken bir cevap verdi.
Görüntüler Türkiye'den: Kar kalınlığı 4 metreye ulaştı
Gündem

Görüntüler Türkiye'den: Kar kalınlığı 4 metreye ulaştı

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde ekipler, metrelerce karın bulunduğu üs bölgesinin yolunu açmak için yoğun çalışma yürütüyor. Kar kalınlığının yer yer 4 metreye ulaştığı bölgede ekipler, adeta karı yararak üs bölgesinin yolunu açmaya çalışıyor.
Neden bırakıp kaçtılar?
Gündem

Neden bırakıp kaçtılar?

Zeytin Dalı Harekatı kapsamından geçtiğimiz gün Afrin’in terörist gruplardan arındırılmasının ardından ilçe merkezinde güvenlik güçlerinin geniş çaplı arama-tarama faaliyetleri devam ediyor. İlçe merkezine ilerleyişte çok sayıda tünel ve mühimmat ele geçiren TSK-ÖSO unsurları NATO standartlarında dev mühimmat depoları buldu. Uzmanlara göre, teröristlerin aralarında TOW füzelerinden SUV-23’lere, doçkalardan arazi mayınlarına kadar her türlü mühimmatı bırakıp kaçmalarında farklı dinamikler etkin.
Çiftlik Bank'ta Bitcoin uyanıklığı
Ekonomi

Çiftlik Bank'ta Bitcoin uyanıklığı

Binlerce kişiyi "Çiftlikbank" organizasyonu ile dolandıran Mehmet Aydın'ın eşi Sıla Aydın ifadesinde her şeyi bir bir anlattı. Sıla Aydın, Mehmet Aydın'ın üretilen bitcoinleri kendi şahsi hesabına aktardığını, şirket adına eksik görünen paraları ise buradan telafi ettiğini söyledi.