|

Kim Jong-Un'un kardeşi öldürüldü

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'un üvey kardeşi Kim Jong-Nam'ın Malezya'da öldürüldüğü iddia edildi. İddiaya göre, Jong-Nam, Kuzey Kore ajanı olduğu düşünülen iki kadın tarafından zehirlenerek öldürüldü. İddia, Malezya polisi tarafından doğrulandı.

Yeni Şafak
15:03 - 14/02/2017 Salı
Güncelleme: 17:08 - 14/02/2017 Salı
Reuters
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'un üvey kardeşi Kim Jong-Nam, Malezya'da öldürüldü.Malezya polisi Jong-Nam'ın öldürüldüğüne yönelik iddiaları doğruladı.Yonhap Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Kim Jong-Nam, Pazartesi sabahı Malezya'da öldürüldü. Haber ajansı, konuyla ilgili başka bir detay vermedi."Zehirlenerek öldürüldü"


TV Chosun'un Güney Kore hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine göre ise Kim Jong-Nam, Kuala Lumpur Havaalanı'nda Kuzey Kore ajanı olduğu düşünülen iki kadın tarafından zehirlenerek öldürüldü. İki kadının da olayın ardından kayıplara karıştığı belirtildi.Malezya polisi, Kuzey Koreli bir adamın Kuala Lumpur Havaalanı'ndan hastaneye götürülürken yolda hayatını kaybettiğini doğrularken, ölen kişinin kimliğine dair bilgi verilmedi.46 yaşındaki Kim Jong-Nam, Kuzey Kore'nin eski lideri Kim Jong-İl'in en büyük oğluydu ve en büyük varisi olarak gösteriliyordu. 2001 yılında Disneyland'i ziyaret etmek için sahte pasaportla Japonya'ya giriş yapmaya çalışırken yakalanan Kim Jong-Nam, babasının gözünden düşmüş ve yerine üvey kardeşi Kim Jong-Un varis olarak belirlenmişti.Kuzey Kore dışında sürgün hayatı yaşayan Kim Jong-Nam, rejimin sıkı eleştiricilerinden biriydi ve reformlar yapılması gerektiğini savunuyordu.#Kim Jong-un
#Kuzey Kore
7 yıl önce