Dünya Körfezde medya savaşı Suud-BAE gerilimi tırmanıyor

Körfez’de medya savaşı: Suud-BAE gerilimi tırmanıyor

Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki ekonomik rekabet şimdi de medyaya sıçradı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Körfez’de medya savaşı: Suud-BAE gerilimi tırmanıyor
Muhammed bin Zayed

Merkezi Dubai’de olan Suudi medya şirketlerinin, çalışanlarını bu aydan itibaren Riyad’a taşımaya başlayacağı bildirildi. Bu adımın, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, ülkesini bölgesel bir iş merkezi olarak yeniden şekillendirme planının bir parçası olduğu belirtiliyor. Veliaht Prens daha önce de Ortadoğu’daki merkezlerini Riyad’a taşımayan şirketlere ve ticari kurumlara ülkesinde artık devlet ihalesi vermeyeceği tehdidinde bulunmuştu. Suudi Arabistan devleti kontrolündeki televizyon kanalları Al-Arabiya ve Al-Hadath, çalışanlarına bu hafta gönderdiği notta, 12 saatlik yayının ocak ayından itibaren Riyad’dan gerçekleşeceğini duyurdu. Ortadoğu’nun en büyük medya grubu MBC ve haber kanalı Asharq’ın da merkezlerini Riyad’a taşıyacağı yine gelen bilgiler arasında.

REKABET İÇİNDELER

Yakın müttefik ve komşu ülke olan Suud ile BAE’nin, daha fazla yabancı yatırımcı çekebilmek için son yıllarda yoğun rekabet içine girdiği biliniyor. İki ülke, petrol gelirleri dışında yatırımlarını çok farklı alanlarda çeşitlendirmeyi amaçlıyor. İkilinin ulusal çıkarlarının, dış politikada İsrail ve Türkiye ile olan ilişkiler de dahil olmak üzere son birkaç yılda giderek daha fazla farklılaştığı görülüyor. Suud ile BAE, daha önce de petrol üreten ülkelerin düzenlediği OPEC+ toplantısında karşı karşıya gelmiş, ilişkiler iyice gerilmişti. Bu uzlaşmazlığın uzun süredir Körfez bölgesinde birlikte hareket eden eski müttefik iki ülke arasında farklı konularda yaşanan gerilimin bir dışa vurumu olduğu öne sürülmüştü.

BAE’de yedi emirlik söz sahibi
DÜNYA
BAE’de yedi emirlik söz sahibi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşme sonrası BAE'den Türkiye açıklaması
DÜNYA
Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşme sonrası BAE'den Türkiye açıklaması

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.